Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Odlot

     Magiczna podróż przez świat

     Wytwórnia założona niegdyś przez Walta Disneya pracuje pełną parą mimo narastającej konkurencji. Najnowszy film "Odlot" świadczy, że pracujący w tej wytwórni producenci i autorzy szukają wciąż nowych pomysłów. Na przykładzie tego obrazu można też prześledzić ewolucję, jaką nastąpiła w produkcji wytwórni założonej przez wielkiego twórcę kina familijnego. Nie chodzi tu tylko o metodę, która dzisiaj oparta jest głównie na technice komputerowej i trójwymiarowej, w czym specjalizuje się firma Pixar, współproducent "Odlotu". Twórcy tego zrealizowanego w nowoczesny sposób filmu wzięli pod uwagę wypowiedzianą przed laty przez Disneya myśl, wedle której w każdej scenie filmu humorowi powinny towarzyszyć Izy. Artysta chciał zapewne w ten sposób spowodować, żeby w jego filmach zawarte były żywe uczucia, co oglądaliśmy w takich starych filmach, jak "Bambi", "Królewna Śnieżka" czy "101 dalmatyńczyków".

     Współcześni filmowcy nie mogą mechanicznie powtarzać tamtych metod, jednakże wspomniana zasada pozostała do dziś niezmieniona. W "Odlocie" bohaterem jest starszy człowiek, który udaje się w wymarzoną od dzieciństwa cudowną podróż. Jego domek unosi się w powietrze unoszony przez kolorowe baloniki. Towarzyszy mu skaut, który pragnie zasłużyć na odznakę za opiekę nad starszymi ludźmi. Ta dziwna para - zrzędliwy staruszek i wiecznie optymistyczny harcerz - podróżuje przez świat, pokonując po drodze liczne niebezpieczeństwa z pomocą napotkanych życzliwych zwierząt. Mamy tu połączenie tradycyjnego disneyowskiego obrazu świata z nową, dynamiczną techniką realizacji. Pozostała jednak dawna idea braterstwa i wzajemnej życzliwości między ludźmi i światem zwierząt.

     "Odlot" ("Up"). USA 2009. Reżyseria: Pete Docter, Bob Peterson. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Wojciech Siemion, Ignacy Gogolewski, Cezary Pazura, Marian Opania, Jerzy Kryszak i inni. Dystrybucja - Forum Film Poland.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 października 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej