Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

4 tydzień ciąży - zmiany w ogranizmie i zachcianki

W czwartym tygodniu twoje dziecko składa się z trzech listków zarodkowych i jest bardzo delikatne, piękne i tajemnicze. Żyje swoim życiem, ale też dba już o to, żebyś nie zapomniała o jego istnieniu. Swój test zrobiłam w Wielką Sobotę. Potem jeszcze piekłam placki na wielkanocne śniadanie, przeżyłam nocne czuwanie paschalne i cieszyłam się myślą, że za rok moje dziecko będzie chrzczone. Do dziś nawet nie mogę pomyśleć o plackach. Z perfumami byłam przezorniejsza, po prostu ulubionych nie używałam przez pierwsze trzy miesiące ciąży - nie chciałam, żeby mi obrzydły na zawsze.

Ziarnko ryżu

Dzień po dniu trwa proces tworzenia się ciała z milionów komórek, które układają się samoistnie w określone bryły. Ź dnia na dzień coraz bardziej widoczne są podstawowe kształty ludzkiego ciała. Czterotygodniowy zarodek wyglądem przypomina wygięty półksiężyc połączony pępowiną z łożyskiem. Ma nieforemną głowę, a w tylnej części ciała - krótki ogon, który potem zaniknie. Ta istota ma już serce, które bije (65 razy na minutę) i pompuje krew niezbędną do dalszych podziałów komórek. Powoli tworzy się mózg i rdzeń kręgowy, są już zawiązki rąk, nóg, oczu i uszu. Jest maleńki jak ziarenko ryżu. Rośnie teraz 1 mm dziennie - w 5 tygodniu po poczęciu ma już 1 cm długości.

Wygląda jak człowiek

Minęły trzy tygodnie odkąd nosisz w sobie nowe życie. Właśnie się o tym dowiedziałaś i być może jest ono dla ciebie na razie jedynie różową kre- seczką na teście ciążowym i niechęcią do ulubionych perfum. Odpowiedzialna za to istota mierzy 2 mm!

W 5 i 6 tygodniu tworzy się twarz, tułów i kończyny. Nie ma jeszcze kości czaszki i można bezpośrednio zobaczyć mózg. Głowa jest bardzo duża, ponieważ rozwój płodu zaczyna się właśnie od głowy i postępuje w dół. Choć ramiona i nogi są jeszcze bardzo krótkie, to widoczny jest już zarys dłoni i stóp - wygląda to tak, jakby były bezpośrednio przyczepione do tułowia. Co ciekawe, dłonie rozwijają się szybciej niż stopy; tak samo jest zresztą po urodzeniu, gdy niemowlę szybciej opanowuje chwytanie niż chodzenie.

W szóstym tygodniu dziecko nie ma jeszcze szkieletu, ale zaczynają tworzyć się mięśnie i kręgi oraz komórki, z których utworzą się żebra. Wtedy już zarodek zaczyna przypominać istotę ludzką, mierzy 15 mm, a jego serce bije dwa razy szybciej niż matki, tj. około 140-150 razy na minutę.

Ostrożnie z lekami

Podczas tego okresu zarodek jest wyjątkowo podatny na wpływ przechodzących przez łożysko leków lub czynników infekcyjnych. Wprawdzie maleńki człowiek został wyposażony w filtr - barierę łożyskową, która chroni go przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się we krwi matki - ale wiele jest takich, które ją pokonują powodując uszkodzenie płodu. Dlatego każde zastosowanie przez matkę jakiegokolwiek leku, nawet najbardziej banalnego powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zawsze należy rozważyć potencjalne ryzyko i korzyści, które dany lek oferuje. Powinniśmy kierować się zasadą, że o tym, czy brać lek czy nie, decyduje lekarz, który wie o tym, że kobieta jest w ciąży. Jest wiele leków, które są absolutnie bezpieczne i w wypadku infekcji i wysokiej temperatury należy je zażywać, bo tylko w ten sposób można uratować dziecko. Nie należy odstawiać przepisanych leków ze względu na ciążę, ponieważ odwlekanie leczenia może bardziej zaszkodzić. Jednak w wielu wypadkach można poradzić sobie w inny sposób i kiedy to jest możliwe należy unikać zażywania lęków we wczesnej ciąży, gdyż wtedy ryzyko powstawania wad rozwojowych jest największe. Dotyczy to nawet zwykłych kropli do nosa, które lepiej zastąpić inhalacjami.

Pierwszy dom

Zarodek jest zamknięty w worku owodniowym; wody płodowe to idealne środowisko, które chroni delikatny organizm przed wstrząsami. Na początku drugiego miesiąca dziecko nie ma jeszcze szpiku kostnego, który produkowałby krwinki. Funkcję tę spełnia połączony z łożyskiem pęcherzyk żółtkowy. Wytwarza czerwone krwinki krwi służące do transportu tlenu i białe, które rozpoznają obce białka (np. wirusy) i próbują je zwalczać.

Co czujesz?

Możesz odczuwać jeden, kilka lub wiele z charakterystycznych objawów początku ciąży. Na pewno najbardziej uciążliwymi z nich są wymioty, nudności i wrażliwość na zapachy. Np. w moim przypadku zdominowały pierwsze trzy miesiące do tego stopnia, iż myślałam, że nigdy się nie skończą. Jednak są takie szczęściary, które tych "przyjemności" wcale nie doświadczają! Jeśli już są, to można je złagodzić, ale nie da się ich całkiem wyeliminować.

Przede wszystkim odwracaj wzrok od jedzenia, które powoduje mdłości. Pozwól, żeby sam żołądek dyktował rodzaj pożywienia. Jedz często, ale mało - i to zanim poczujesz głód. Rano, 20 minut przed planowanym wstaniem z łóżka, zjedz przekąskę zawierającą węglowodany, np. kilka krakersów.

Zachcianki

Czasem można odczuwać zachcianki na przemian z niechęcią do jedzenia. Bywało, że mąż jechał na moje życzenie do centrum miasta, żeby kupić dla mnie określoną, konkretną pizzę, a gdy ją wreszcie miałam, upragnioną, odechciewało mi się jej natychmiast. Wyczytałam, że 75-90 procent oczekujących matek odczuwa zachciankę przynajmniej na jeden pokarm, a 50-85 proc. - awersję do przynajmniej jednego pokarmu. Za te żołądkowe dziwactwa ponosi winę burza hormonalna, choć nie tylko, może to być też wynikiem pewnych braków w składzie diety kobiety.

Może zauważyłaś, że częściej niż zwykle biegasz do toalety, nawet w nocy, i może obawiasz się, że przeziębiłaś pęcherz? Jednym z czynników powodującym wzrost częstotliwości oddawania moczu jest zwiększona objętość płynu w organizmie oraz doskonała sprawność nerek, które szybciej pozbywają się szkodliwych produktów przemiany materii. Poza tym macica się jednak powiększa, a jej ucisk na pęcherz zmniejszy się ok. 4 miesiąca ciąży, gdy zacznie rosnąć do środka jamy brzusznej.

Zmiany w organizmie

Na pewno zmieniają się twoje piersi: są obrzmiałe, miękkie i wrażliwe, a to z powodu wzrostu ilości dwóch hormonów produkowanych przez organizm: estrogenu i progesteronu. Zmiany następują w gruczołach piersiowych: ciemnieją obwódki, uwydatniają się gruczoły łojowe. Piersi przygotowują się do karmienia twojego dziecka. Zauważysz też, że jesteś coraz bardziej zmęczona. Może byłaś typem "nocnego marka", a teraz oczy zamykają ci się już o godzinie ósmej wieczorem? Organizm w ciąży pracuje intensywniej nawet wtedy, gdy odpoczywasz i bardziej niż u nieciężarnej w czasie wspinaczki górskiej. W końcu ciało się dostosuje i ok. 4 miesiąca już nie będziesz zasypiać przy każdej okazji. Jeśli możesz, pozwól sobie na drzemkę w ciągu dnia, kładź się wcześniej wieczorem i pozwól się traktować jak dziecko. Odczucia psychiczne mogą przypominać zespół napięcia przedmie- siączkowego: drażliwość, częste zmiany nastroju, nieracjonalność, płaczliwość. A także niepokój, strach, radość, podniecenie - jedno lub wszystko naraz.

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej