Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Poczuj mnie mamo

Czujesz się coraz lepiej? Twoja świadomość bycia w ciąży już nie tylko ogranicza się do uciążliwych jej objawów. Jesteś spokojna, że największe niebezpieczeństwo już nie zagraża twojemu dziecku. Czwarty miesiąc był najlepszy w całej mojej ciąży. Pewnie dlatego, że dalej nie przebiegała ona tak, jak powinna. Byłam bardzo zadowolona, kiedy lekarz podczas kontrolnej wizyty zapytał: "I jak się pani czuje?", a ja mogłam odpowiedzieć: "Świetnie". Wprawdzie jeszcze nie mogłam spoglądać na słodycze i perfumować się, a dezodorant mego męża przyprawiał mnie o silny ból głowy i jęk, ale wszystko to zanikało jakby z dnia na dzień.

Jestem dumna i energiczna

Jeśli do tej pory byłaś posiadaczką płaskiego brzuszka, to teraz zauważysz, że lekko się on zaokrągla. Niektóre kobiety mają tendencje do wzdęć i wtedy to zaokrąglenie jest jeszcze bardziej widoczne. Ja byłam szczęśliwa, że wreszcie nie muszę wciągać brzucha. Chciałam, żeby wszyscy widzieli, że jestem w ciąży i chyba nie ja jedna miałam takie pragnienia. Poza tym można swobodnie zmieścić się jeszcze w swoich normalnych ciuchach i wcale nie być "rozpoznanym". Często jednak odczuwa się pokusę pochwalenia się swoim odmiennym stanem i może pojawia się pragnienie być właśnie tak "odmiennie" traktowanym? Chcesz pewnie częściej wychodzić z domu, przebywać wśród ludzi, odwiedzać kawiarnie, masz po prostu więcej energii. Mdłości, nawet jeśli nękają cię jeszcze, to coraz mniej, jesteś też pewnie mniej senna. A to dlatego, że twoje hormony dostosowały się już do nowej sytuacji.

Jak wyglądasz maluszku?

Pod koniec czwartego miesiąca dziecko jest cztery razy cięższe i prawie dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego miesiąca. Nigdy później jego wzrost nie będzie tak intensywny, jak w ciągu tych czterech tygodni. Zmieniają się trochę proporcje jego ciała, bo rosną głównie tułów i nóżki, a więc główka będzie stanowić jedną trzecią (a nie połowę) długości dziecka. Trzyma ją bardziej prosto, bo rozwijają się mięśnie karku. Nóżki są dłuższe od ramion. Ale jakie jest duże?

Kiedy kończy się czwarty miesiąc mierzy już ok. 20 cm i waży prawie ćwierć kilograma! Jego twarz charakteryzuje wysokie czoło, spiczasta bródka i szeroko rozstawione oczy. Nie jest pewne, czy coś widzi, ale choć oczy przykryte są cały czas powiekami, to wiadomo, że są wrażliwe na światło. Np. jeśli na goły brzuch matki skierować silne światło, to zauważono, że maleństwo może zmienić pozycję swego ciała, a nawet zakryć oczy rękami.

Właśnie od 16. tygodnia dziecko może "zauważyć", że jego mama opala się. Ciało naszego dziecka porasta meszek, a na twarzy widać już rzęsy i brwi. Skóra jest przezroczysta, zauważalne są naczynia krwionośne, szkielet oraz mózg; na palcach pojawiają się linie papilarne, a na wewnętrznej stronie dłoni już od jakiegoś czasu widać tzw. linie rozumu, serca i życia. Zaczynają rosnąć też paznokcie.

Od 17. tygodnia dziecko zaczyna ćwiczyć ssanie, choć idzie mu to jeszcze bardzo nieporadnie.

Dwa serca

Serce maluszka bije bardzo szybko - od 140 do 160 uderzeń na minutę. Musi przepompować około 30 litrów krwi na dobę. Serce matki też wykonuje ciężką pracę: w czasie ciąży objętość krwi rośnie z 4 litrów do 5,5 1. Serce mamy przystosowuje się do tego w ten sposób, że przybiera na wadze o ok. 9 proc., przyspiesza swą czynność podstawową i zwiększa objętość krwi wyrzucanej podczas jednego skurczu. Np. w porównaniu ze stanem przed ciążą, minutowy przepływ przez macicę wzrasta dziesięciokrotnie! Dziecko potrzebuje coraz więcej krwi - dlatego wzrasta jej objętość, ale też i rozcieńczenie. Na każdy trymestr ciąży istnieją inne normy dla badania morfologicznego. Maleje stężenie hemoglobiny - czym nie ma się co martwić, zna się na tym doskonale lekarz położnik i na pewno, kiedy stwierdzi niedokrwistość przepisze leki zawierające żelazo.

"Jak maluch oddycha?"

- spytała moja Ninka. No bo przecież człowiek oddycha przez nos albo przez buzię, a pod wodą tak się nie da. A Ninka wie, że maluch pływa w worku owodniowym i jest połączony z mamą pępowiną. Ale jak oddychać przez pępowinę? Rzeczywiście trudno wytłumaczyć maluchowi, że to jest to samo powietrze (tlen), którym oddycha mama, i że przenika ono z naczyń krwionośnych mamy do układu krwionośnego dziecka.

Wspomnę jeszcze o bardzo ciekawej sprawie: maluszek jest zaopatrzony w coś takiego, jak hemoglobina płodowa, dzięki niej w przeliczeniu na kilogramy masy ciała dziecko dostaje w życiu płodowym dwa razy więcej tlenu niż dorosły człowiek w stanie spoczynku. A jeśli chodzi o wody płodowe, to wciąż ich ilość rośnie: dziecko połyka ich ok. 1 litra dziennie. Połykając ćwiczy mięśnie, których później będzie używało przy ssaniu, oddychaniu i wydawaniu głosu. Poza tym czuje smak - jeśli są słodsze połyka ich więcej. Natomiast łożysko ma już kształt i wygląd charakterystyczny dla łożyska z końca ciąży. Jego masa może sięgać 150 gramów: długość i szerokość są stałe, a zmienia się grubość.

Mózg i płeć

W czwartym miesiącu gwałtownie rozwija się mózg. Na powierzchni widać bruzdy i zwoje. Okazuje się, że teraz właśnie namnaża się tyle komórek nerwowych, że nigdy później człowiek nie osiągnie już takiej ich liczby w korze mózgowej. Dlaczego? Dlatego, że po 20 tygodniach ciąży aż do końca życia, stopniowo, ilość tych komórek będzie się zmniejszać. Wiadomo też, że już w tym czasie dziecko może reagować na bodźce zewnętrzne i dysponuje różnymi stanami świadomości podobnymi do snu i czuwania.

Czwarty miesiąc to także czas intensywnego rozwoju płciowego. Chłopcy mają już uformowany członek, a w jądrach zaczynają tworzyć się komórki, które dadzą początek plemnikom. U dziewczynek tworzą się jajowody, macica, pochwa, a w jajniku powstają pierwotne komórki jajowe, których liczba po urodzeniu już się nie zwiększy. Będzie ich dokładnie tyle, ile teraz.

"Czy mnie czujesz mamo?"

Każda matka oczekuje pierwszych ruchów dziecka, które rusza się już od dawna, ale dopiero między 16. a 22. tygodniem daje o sobie znać. Kobiety, które już rodziły odczuwają te pierwsze poruszenia wcześniej niż w pierwszej ciąży.

Na początku możesz nawet myśleć, że to coś dzieje się w twoich jelitach, coś jakby puknięcia, jakiś przepływ czegoś. Ale wkrótce się przekonasz, że te dziwne odczucia odtąd powtarzające się codziennie o różnych porach to właśnie ruchy dziecka. Delikatne muśnięcia, niektóre kobiety określają jako dotknięcie skrzydełek motyla. Wszystko to sprawi, że zbliżysz się psychicznie do swojego dziecka. Ma ono wiele miejsca na swoje akrobacje. A jego ręce są na tyle długie, że dłonie mogą się spotkać. Między 14. i 15. tygodniem całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk. Wyjątek stanowi czubek i boki głowy, a to dlatego, że te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu.

NATALIA BUDZYŃSKA

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 15.12.2023, 06:59
 poczuj mnie mamo dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla dzieci moich dzieci rodzeństwa dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie aliny justyny faustyny dolnej damiana dolnego oliwii dolnej dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla dzieci wszystkich w dorosłym życiu dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej