Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Słowniczek - Pro-Life

"Sztuczne metody ograniczania płodności"


     Z takim nazewnictwem spotkać się można w materiałach spod znaku naturalnego planowania rodziny. Wyrażenie to świadczy o niedokładnej znajomości podstaw metod rozpoznawania płodności, opartych na obserwacji objawów płodności i niepłodności w cyklu. Promocja metod rozpoznawania (cyklicznej) płodności nie wpisuje w swój program ani małodzietności, ani wielodzietności. Metody te służą wyłącznie ustaleniu początku i końca cyklicznego okresu płodności.

     Ubezpłodnienie

     Liczba dzieci w rodzinie zależy od wielu czynników, które wpływają na wielkość danej rodziny. Tak więc, nie ma "naturalnych metod ograniczania płodności". Po co więc wprowadzać przymiotnik "sztuczny", sugerując - mimo woli istnienie "naturalnych" metod. Można się oczywiście domyślać, że w omawianym wyrażeniu chodzi o środki antykoncepcyjne. Właśnie o środki czy sposoby, gdyż słowa te lepiej oddają rodzaj stosowanych tu narzędzi. Czy środki te służą ograniczaniu płodności? Nie one UBEZPŁADNIAJĄ, eliminując możliwość poczęcia dziecka, względnie niszcząc już poczęte życie w stadium zarodkowym. Jakkolwiek ważną sprawą jest wiedza, że takie środki jak tabletka hormonalna czy wkładka domaciczna (spirala) są równocześnie środkami wczesnoabortywnymi (uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka, jeśli doszło do poczęcia dziecka), to jednak przede wszystkim trzeba sobie uświadamiać, że wszelkie ubezpładnianie się stoi w wyraźnej sprzeczności z nakazem Pańskim: "Bądźcie płodni..." (Rdz 28, 1). Właśnie w tym kontekście trzeba zauważyć, że metody rozpoznawania płodności nie naruszają biologicznego rytmu płodności i niepłodności wpisanego w kobiecy cykl, a odnoszącego się do obojga, mężczyzny i kobiety tworzących związek stały i wyłączny. Program naturalnego planowania rodziny podtrzymuje radykalizm nauki Kościoła w tym względzie, a jednocześnie sprzyja twórczemu przeżywaniu płci.

     Czas płodności

     Jak przejawia się twórczość w realizowaniu się człowieka jako istoty płciowej? Na pierwszy plan wysuwa się umiejętność "zagospodarowania" swej płodności, w każdym wieku i na każdej drodze powołania: w okresie dojrzewania, w celibacie i małżeństwie. Przeżywanie czasu płodności w cyklu, w którym nie ma zamiaru poczęcia dziecka, tworzy sposobność uruchamiania innych form komunikacji, niż akt seksualny. Wtedy to "ubogie" środki wyrazu mogą stać się przekaźnikami bardzo subtelnych i pogłębionych odniesień.

     Stosowanie metod rozpoznawania płodności w powiązaniu z przemienianiem, przetwarzaniem i uwewnętrznianiem elementarnych pobudzeń i napięć w sferze płci, poszerza zasięg płodności obejmującej również obopólne "rodzenie się" małżonków. Tak więc, program naturalnego planowania rodziny nie sprowadza się do odpowiedzialnego realizowania zamierzeń prokreacyjnych, wywiera wpływ na kształtowanie się pogłębionej więzi. W tym kontekście wyobrażenie, że stosowane metody miałyby ograniczać płodność, świadczy o nierozumieniu istoty otwarcia się na życie.

     Sam przymiotnik "sztuczny" nie powinien kojarzyć się z czymś negatywnym, byleby nie używać go w sposób nieodpowiedni. Przykładem może być poronienie samoistne i poronienie sztuczne, czyli aborcja. Aborcja nie jest poronieniem. W przypadku poronienia, siły wydalające działają od wewnątrz wskutek jakiegoś procesu chorobowego lub wady w narządach płciowych. W przypadku aborcji następuje ingerencja od zewnątrz, aby zniszczyć i usunąć dziecko poczęte wraz z pozostałymi tkankami jaja płodowego. W przypadku "antykoncepcji po stosunku" czy tabletki RU-486, występuje również ingerencja z zewnątrz w postaci wprowadzenia do organizmu kobiecego tejże tabletki. Tak więc słowo aborcja nie powinno być zastępowane określeniem "sztuczne poronienie".


Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Wasze komentarze:
 rose: 30.09.2014, 01:00
 ale to dlaczego zawsze facet ma mieć dobrze w łóżku a kobieta nie? Bo przecież każdy laik wie, że kobieta w okresie niepłodnym nie ma satysfakcji z sexu.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej