Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Agata Budzyńska

(1964 - 1996)


Agatka...

"I prosisz bym dzieliła się miłością
Z wszystkim co obok, z wszystkim co mi dałeś
Każdą nadzieję troskę i niepewność
Bym podzieliła z kimś, kogo mi przysłałeś"

     Dla wielu tych, którzy spotkali Agatę na drogach swego życia, moment ten był na tyle ważny, że pozostawił w ich pamięci trwały ślad.

Śpiewa Agata Budzyńska      Całe krótkie życie Agaty podporządkowane było takim wartościom jak Bóg, miłość, przyjaźń, dobroć; te wartości odnajdziemy także w jej piosenkach. Bóg zajmował w jej życiu miejsce centralne. Swoje koncerty i nagrania dla przyjaciół kończyła często słowami modlitwy: "Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu Twemu chwałę daj".

     Agata była osobą bardzo radosną, żywiołową, ale także wrażliwą, "ciepłą": kochała ludzi i życie, kochała kwiaty i lubiła wśród nich przebywać, śpiewać o nich; fascynowały ją podróże, poznawanie nowych miejsc.

     Kilka lat temu napisała tekst piosenki "Testament". Śpiewała: "...a kiedy zasnę, pamiętajcie o moich piosenkach i nie pozwólcie im, nie pozwólcie im milczeć..." Słowa tej piosenki są dziś dla nas, jej bliskich, przesłaniem.

     Agata była autorką większości piosenek, które śpiewała, ale w jej repertuarze znajdowały się także piosenki z tekstami ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Edwarda Stachury, Haliny Poświatowskiej i innych poetów.

     Agata brała udział w licznych przeglądach i festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i religijnej, występowała na większych koncertach. Jej piosenkarski szlak znaczyły jednak nie tylko duże sceny. Śpiewała, jak sama mówiła, gdy miała na to ochotę, i często były to mini-recitale dla kilku lub nawet jednego słuchacza.

Agata Budzyńska z gitarą      Występy Agaty, jej twórczość, a potem niespodziewana śmierć nie mogły przejść bez śladów takich jak głosy prasy, radia i telewizji, ale ich zebranie będzie możliwe dopiero w przyszłości.

     Agata podkreślała, że "nie można osobno przyglądać się tekstowi, a osobno muzyce i Agacie. Wszystkie te elementy połączone w całość tworzą osobną wartość. To jest mały teatr".

     Chociaż piosenki Agaty często odbierane były przez słuchaczy jako smutne, a podobne wrażenie będzie mógł odnieść także czytelnik zebranych tu utworów, a przynajmniej większości z nich, to jednak ważne jest to, że ona sama myślała o nich inaczej - nie dostrzegała w nich smutku. Może też znamiennym faktem jest to, że współpracując z Teatrem Literacko - Muzycznym w Lublinie prezentowała młodzieży szkół średnich spektakl "Niedokończona krucjata", na który złożyły się utwory poetów "żyjących krótko i intensywnie". Czy przeczuwała, że dołączy do ich szeregu?

Andrzej Trąbka


   

Wasze komentarze:
 dominika: 26.02.2017, 21:02
 Moja corka zaspiewala piosenke Agaty moi przyjacile i zdobyla 1 miejsce na konkursie poezij spiewanej we Wroclawiu .Mysle ,ze jestem jej dluzna modlitwe,tym bardiej ,ze i moja mama zmarla tak ja ona wskutek zaczadzenia,moze we dwie sie spotkaly i ugadaly by moja corka zaspiewala a Agata nie byla tylko chwila
 Barbara :15.06.2007: 15.06.2007, 10:13
  Znalam Agatke, byla ledwie dobra znajoma... Ona nigdy (chyba?..) nie wiedziala jak wielkiej interewencji dokonala w moim zyciu....zwiazala zerwana nic laczaca mnie z Bogiem... Nie zdazylam jej osobiscie podziekowac....modle sie aby Bog Ja wynagrodzil.
 Agnieszka: 07.03.2007, 12:49
 Bardzo prosiłabym o kontakt Pani Beaty ze mną agnieszka100@o2.pl
 beata: 24.09.2006, 19:45
 Nie wiedziałam, ze Agata zmarła. Mam jej płytę z autografem. Długo po tamtym koncercie śpiewałam piosenkę o przyjacielach: "kiedy Was nie ma to jakby nagle zabrakło w moim życiu muzyki "itd. Na tamten czas dzięki Jej muzyce żyłam nadzieją o trwałości ludzkiej miłosci-to moi przyjaciele zaprowadzili mnie do Boga. Nie to raczej Bóg posłużył się Nimi. Agatko śpiewaj Najwyższemu pieśni chwały razem z aniołami.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej