Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II

(1920 - 2005)

Biografia

Jan Paweł II Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.

Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

Publikuje m.in. Miłość i odpowiedzialność, Osobę i czyn, dramaty Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera, a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).

Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.

W kwietniu 2002 w Watykanie odbywa się spotkanie z biskupami USA poświęcone nadużyciom seksualnym duchownych; kilka miesięcy później w homilii kończącej XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto Papież prosi młodych: "...kochajcie Kościół. Nie zniechęcajcie się grzechami i upadkami niektórych jego członków. Szkoda wyrządzona przez niektórych księży i zakonników młodym, podatnym na rany, napełnia nas głębokim poczuciem gniewu i wstydu".

Papież nie rezygnuje z pielgrzymek: odwiedza z ekumeniczną wizytą Azerbejdżan i Bułgarię, podróżuje do Kanady, Gwatemali i Meksyku. W sierpniu w sanktuarium w Łagiewnikach zawierza świat Bożemu Miłosierdziu.

W 2003 r. premierę ma poemat "Tryptyk rzymski". W Wielki Czwartek Jan Paweł II ogłasza encyklikę "Ecclesia de Eucharistia". W maju Papież przemawia do Hiszpanów, zaś w czerwcu pielgrzymuje do Chorwacji - to setna, jubileuszowa pielgrzymka. Z orędziem pojednania udaje się do Bośni.

W 40. rocznicę publikacji encykliki Jana Pawła XXIII "Pacem in terris" Papież występuje przeciw wojnie w Zatoce Perskiej. Przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Papież apeluje do rodaków: "Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

W maju 2004 ukazuje się książka "Wstańcie, chodźmy!" - papieska "medytacja o biskupim powołaniu". W lipcu w czasie obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła w liturgii sprawowanej pod przewodnictwem Papieża bierze udział Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola.

W sierpniu pielgrzymka maryjna wiedzie Jana Pawła II do Lourdes.

"Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od 60 lat!" - pisze Jan Paweł II w styczniu 2005 w posłaniu z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.

1 lutego Papież trafia do kliniki Gemelli z powodu powikłań pogrypowych. Przechodzi operację tracheotomii.

W czasie Świąt Wielkiej Nocy milczący Papież po raz ostatni, tym razem pośrednio, prowadzi Liturgię Wielkiego Tygodnia. Do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum pisze: "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół".


Totus Tuus

Mateusz FlakWasze komentarze:
 anma: 14.02.2013, 23:24
 Ojcze sw. modl sie za moja rodzine ,o madrosc dla wnukow . Prosze o zgode w malzenstwie syna . Dziekuje za dotychczasowe wstawiennictwo . Do dzisiaj mam w pamieci wzruszajace wspomnienia z audiencji w roku 1998 . Prosze opiekuj sie moimi bliskimi , ktorych polecam Bogu w codziennych modlitwach .
 ona: 25.04.2011, 17:18
 Proszę pomóż mi!Tak bardzo proszę...
 RODZINA 7 12 2010: 07.12.2010, 09:11
 DZISIAJ MAMY ODWIEDZINY KOLEDOWE PROSZE OJCZE SW BLOGOSLAW W TYM DNIU NASZEMU DOMOWI I RODZINIE BOG ZAPLAC BADZ W NASZYCH MYSLACH W CZASIE TYCH ODWIEDZIN DUSZPASTERSKICH I NIECH BLOGOSLAWIENSTWO KAPLANA BEDZIE TWYM .BOG ZAPLAC.
 Zenek: 01.11.2010, 11:00
 Janie Pawle II- Wielki ,dziś bal w niebie,wspomnienie Wszystkich Świętych.W tym to dniu proszę-wyraż zgodę na patronat Mego życia,bądż Mi ostoją ,orędownikiem w drodze do domu Ojca. JPII znasz me problemy.atmosferę mego domu,a także me pragnienia. Nie odmawiaj, proszę. Zdrowaś Maryjo...
 ewa 22 10 2010: 22.10.2010, 09:00
 OJCZE SW BLOGOSLAW I MODL SIE ZA MOJA RODZINE BOG ZAPLAC POWIERZAMY SIE TOBIE >
 Andre: 29.09.2010, 14:58
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 Ola: 26.08.2010, 00:54
 Ojcze Święty wyproś nawrócenie dla Łukasza,wyzwolenie z alkoholizmu i innych zniewoleń,przemianę serca,uzdrowienie naszej miłości,przebaczenie.Dziękuje
 Zofia: 15.05.2010, 19:20
 Kochany Ojcze Święty pomóż mi razem ze Św.Ojcem Pio,Św.Andrzejem Bobolą,Św.Maksymilianem Kolbe i ze wszystkimi świętymi w moich trudnych problemach,które znasz,a z którymi nie mogę sobie poradzić.Miej mnie i całą moją rodzinę w Swojej opiece.
 aneta: 26.10.2009, 23:25
  Ukochany Ojcze Święty to znów ja z prośbą do Ciebie.Proszę pomóż mi dostać pracę i znaleźć moją drugą połowę.Dziękuje.Bardzo Cię kocham


 Emperatriz: 11.10.2009, 22:47
 Pomóż mi być obok Niego...
 Jolanta: 17.02.2009, 16:09
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 Jola: 14.01.2009, 14:10
 Ojcze Święty, proszę Cię o pomoc w rozwiązaniu moich problemów
 Jolanta: 18.11.2008, 13:58
 Proszę, błagam w pewnej intencji. Ojcze Święty nie odejdę od Ciebie, będę Cię błagać przez całe życie, aż mnie wysłuchasz. Ty wiesz, że oczekuję na cud, ale Ty możesz wybłagać u Boga tę łaskę, której tak bardzo potrzebuję.
 Jolanta: 17.10.2008, 08:19
 Ojcze Święty, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwością na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 09:21
 Ojcze, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 Jolanta: 29.09.2008, 13:51
 Ojcze Święty, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Błagam, pomóż mi !!! Spełnij tę moją najskrytszą prośbę albo zabierz mnie do Siebie.
 ZOSIA,: 21.09.2008, 16:25
 OJCZE ŚWIĘTY,proszę CIĘ bardzo o opiekę nad moją całą rodziną.Wstawiaj się przez MARYJĘ do JEZUA i wypraszaj łaski ,zdrowia,głębszą wiarę dla niedowiarków z mojej rodziny,chroń od złego...PROWADŻ drogą do BOGA .....
 Barbara z Florydy: 21.06.2008, 16:20
 Ojcze Swiety, prosze - modl sie za moja rodzine...
 patrycja łukasik: 16.04.2008, 10:12
 to jest nasz ukochany papież
 AMB: 18.03.2008, 18:55
 Ojcze Św.dziękuje Ci bardzo za wstawiennictwo i proszę opiekę.Kocham Cię bardzo
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej