Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Andrzej Bobola

(1591 - 1657)

Odszukaj moje ciało

Następnego dnia po męczeńskiej śmierci odzyskano zmasakrowane ciało Andrzeja Boboli. Włożono je do trumny i pochowano w podziemiach pińskiego kościoła. Janowski męczennik podzielił los ponad 40 innych jezuitów zamordowanych w tym czasie na Polesiu. Zupełnie o nim zapomniano. Do czasu, aż - 44 lata później - po raz pierwszy, z woli Boga, sam upomniał się o swój kult.

Kościoł i kolegium w Pińsku
Kościoł i kolegium
w Pińsku
Był rok 1702. Zawierucha wojny północnej zagroziła Pińskowi. Świątobliwy rektor Marcin Godebski rozpoczął gorączkowe poszukiwania patrona, któremu chciał powierzyć opiekę nad pińskim Kolegium Jezuitów. W niedzielny wieczór 16 kwietnia ukazał mu się jakiś nieznany jezuita o budzącej sympatii świetlistej twarzy. "Szukasz patrona, który ochroni Kolegium? Masz przecież mnie. Jestem twoim współbratem. Andrzejem Bobolą, zabitym przez Kozaków w obronie wiary. Odszukaj moje ciało. Bożą wolą jest bowiem, żebyś oddzielił mnie od innych" - powiedział duch.

Ks. Godebski polecił odszukać trumnę. Nie było to łatwe. Przez dwa dni bezskutecznie przetrząsano wilgotne czeluście kościelnej krypty. Wśród rozpadających się trumien nie było trumny Boboli. Drugiego dnia wieczorem Andrzej Bobola objawił się zakrystianinowi Prokopowi Lukaszewiczowi, instruując go dokładnie, gdzie znajduje się miejsce pochówku. Trzeciego dnia udano się we wskazane miejsce i po kilku zaledwie sztychach łopatą odsłonięto tabliczkę z nazwiskiem Boboli. Po otwarciu trumny oczom zgromadzonych ukazało się zmaltretowane ciało męczennika. Rektor rozpoznał w zmarłym osobę, która nawiedziła go nocą. Mimo wielu lat przechowywania w wilgotnej krypcie, ciało jezuity było takie jak w chwili śmierci a krew nadal czerwona. Uznano to za cud. Złożono je w krypcie i od tej pory przed męczennikiem modliły się rzesze ludzi. Kolegium i miasto otrzymało swojego patrona. Kult Andrzeja Boboli rósł lawinowo. Wypraszano za jego wstawiennictwem wiele łask. Rozpoczęto starania o beatyfikację. Przerwały je rozbiory i kasata zakonu jezuitów.

Spełnione proroctwo

Andrzej Bobola Po raz drugi Andrzej Bobola przypomniał o sobie w Wilnie w 1819 r. W wileńskim klasztorze przebywał wówczas dominikanin o. Alojzy Korzeniewski, fizyk i kaznodzieja, prześladowany przez carskie władze. Pewnego dnia w wieczornej modlitwie zwracał się on do Andrzeja Boboli, zawierzając mu sprawę niepodległości Polski. Właśnie miał kłaść się spać, gdy ujrzał przed sobą jezuitę, do którego przed chwilą się zwracał. Duch Boboli kazał mu otworzyć okno. Korzeniewski zrobił to i zamiast klasztornego wirydarza ujrzał rozległą równinę. Tajemniczy gość wyjaśnił mu, że to ziemia pińska, na której został zamęczony za wiarę. Zdziwiony dominikanin ujrzał następnie wojnę, podczas której wiele narodów walczyło przeciw sobie z niespotykaną zawziętością. "Gdy wojna, której masz obraz przed sobą, zakończy się pokojem, Polska zostanie odbudowana i ja zostanę uznany jej głównym patronem" - wyjaśnił duch. Przepowiednię przypomniano 30 lat później, ale wówczas podchodzono doń z rezerwą. Dopiero po 100 latach proroctwo okazało się prawdą.

W 1826 r. wznowiono proces beatyfikacyjny Boboli. Spośród setek nadzwyczajnych łask wybrano trzy ewidentne cuda, za cud uznano również niewytłumaczalny doskonały stan zwłok męczennika. W 1853 r. Pius IX wpisał męczennika w poczet błogosławionych.

Po beatyfikacji kult jezuity ponownie się ożywił. W 1920 r. - w obliczu sowieckiego zagrożenia relikwię ręki bł. Andrzeja obnoszono w procesji po ulicach Warszawy, błagając jego, Matkę Bożą i bł. Władysława z Gielniowa o ratunek. I cud się zdarzył - "Cud nad Wisłą", który odmienił losy wojny.

Cegła i "Higieniczna Wystawa"

Ciało męczennika znajdowało się wówczas w Połocku, przewiezione tam z Pińska w obawie przed zniszczeniem zwłok przez prawosławnych bazylianów. Kult Błogosławionego szerzył się jednak także wśród wyznawców prawosławia. By zahamować tę tendencję, w 1886 r. władze carskie wysłały do Połocka specjalną komisję, która miała za zadanie usunąć relikwie. Kiedy jednemu z "komisarzy", dowcipkującemu na temat "polskich metod wyrabiania świętych", spadła na głowę cegła, ciało męczennika zostawiono w spokoju. Kolejną komisję - w 1922 r. - wysłali do Połocka bolszewicy. Tym razem jej zadaniem było zbadanie i potwierdzenie "religijnego oszukaństwa". Bolszewicy wyjęli ciało z trumny i cisnęli nim o ziemię. Ku ich zdziwieniu zwłoki nie rozsypały się. Miesiąc później uzbrojeni bolszewicy porwali ciało i zawieźli je do Moskwy. Ukryto je w magazynie gmachu Higienicznej Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. "Wykupili" je dyplomaci watykańscy w zamian za dostawy zboża dla głodujących Rosjan.

Triumfalny powrót

Po "Cudzie nad Wisłą" rozpoczęto starania o kanonizację. Zabiegał o nią sam Józef Piłsudski. Aktutego dokonał Pius XI 17 kwietnia 1938 r. Rozpoczął się triumfalny powrót męczennika z Rzymu do Polski. Tłumy ludzi ze łzami w oczach witały Świętego na trasie przejazdu specjalnego pociągu i w kościołach Lubiany, Budapesztu, Bratysławy, Ostrawy a zwłaszcza w polskich miastach - Dziedzicach, Oświęcimiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Kaliszu, Łodzi i Warszawie. Relikwię umieszczono w specjalnej trumnie-relikwiarzu w warszawskiej kaplicy oo. Jezuitów przy ul. Rakowieckiej. Rok później wybuchła wojna. Trumna - skutecznie ukrywana w różnych kościołach przed okupantem i niemal cudem uchroniona przed bombardowaniem - po wojnie powróciła na swoje miejsce. Przewieziono je w konspiracji przed sowiecką władzą jako "zwłoki jednego księdza".

Domagał się kultu

Do kolejnych - współczesnych nam - objawień św. Andrzeja Boboli doszło w podsanockiej Strachocinie - wsi, którą od 1930 r. uznawano za miejsce narodzin świętego. Na strachocińskiej plebanii straszyło jeszcze przed wojną. Poprzedni proboszczowie i ludzie przebywający na plebanii słyszeli dziwne odgłosy, tajemnicza zjawa siadała na łóżku, ściągała kołdrę, stąpała pod drzwiami, spadały lampki, brewiarz, z pustego chóru zleciał kamień, huśtał się żyrandol w kościele. Księża bali się mieszkać na plebanii, a jeden z nich w nocy uciekał nawet na drzewo.

Wskutek odwiedzin nieznanego ducha uszczerbku na zdrowiu doznał ks. Ryszard Mucha. Trafił do szpitala. W 1983 r. zastąpił go ks. Józef Niźnik. Wprowadzając się na plebanię nie wiedział nic o nocnych strachach. W nocy z 10 na 11 września obudziło go uderzenie w rękę. Jego oczom ukazała się "smukła, na czarno ubrana" zjawa "z czarną brodą". Ksiądz myślał, że to napad i z krzykiem rzucił się w kierunku intruza. Zjawa oddaliła się w kierunku okna i znikła. Wystraszony kapłan do rana nie mógł zmrużyć oka. Rano od siostry zakrystianki dowiedział się całej prawdy. Kilka następnych nocy spędził w sąsiednich plebaniach. Po rozmowie z chorym proboszczem zaintrygowany ks. Niźnik zrezygnował ze studiów na KUL-u i postanowił zostać w Strachocinie na dłużej. Objął probostwo. Jeszcze wielokrotnie w ciągu kolejnych czterech lat o godz. 2.10 na plebanii pojawiał się ten sam duch. Ksiądz skojarzył zjawę z osobą Andrzeja Boboli. Dotarł do informacji, że ojciec Pio powiedział pewnej polskiej zakonnicy, że św. Andrzej domaga się kultu w Strachocinie. 16 maja 1987 r. w 330. rocznicę śmierci męczennika ks. Niźnik powiedział swoim wiernym, że powinni go czcić. "Chcemy Ciebie, Andrzeju Bobolo" - wołał. W najbliższą noc zjawa - po charakterystycznym pukaniu - pojawiła się po raz ostatni. W księdzu zrodziło się wówczas wewnętrzne przekonanie, że tajemniczym nieznajomym z zaświatów był sam... św. Andrzej Bobola. W 1988 r. uroczyście wprowadzono relikwie świętego i umieszczono je w wybudowanym ku jego czci ołtarzu, a ks. Niźnik do dziś jest kustoszem strachocińskiego sanktuarium.

Relikwiarz ze szczątkami świętego w kościele Jezuitów w Warszawie
Relikwiarz ze szczątkami świętego w kościele Jezuitów w Warszawie
Henryk BejdaWasze komentarze:
 Zosia: 12.01.2020, 23:32
 Św. Andrzeju Bobolo ratuj naszą ojczyznę, ratuj moją rodzinę, krewnych przed wiecznym potępieniem. Uproś łaskę nawrócenia moich najbliższych, uwolnienie męża od nałogów, wyproś dla córki dobrego, mądrego, uczciwego, wierzącego męża. Miej nas zawsze w swojej opiece
 BOZENA: 21.05.2019, 05:52
 Sw. ANDRZEJU Bobola wstawiaj się za naszą rodziną aby zawsze była blisko Boga i wkroczyła Jego sciezkami aby dzieci założyły szczęśliwe rodziny jeżeli to jest zgodne z wolą Boga i wytrwały w swoim powołaniu. Sw. ANDRZEJU strzeż Polski od niebezpiczenstw ochrania ja od wroga szatana i prowadź w pokoju i wolności dzieci Bożych.
 al: 01.05.2019, 11:41
 Św. Andrzeju Bobolo proszę Cię z całego serca o opiekę na moimi dziećmi i całą rodziną
 Hetman Mielecki: 01.12.2018, 05:59
 Św.Andrzeju polecam sie Tobie w momencie mojej śmierci
 barbara: 16.05.2013, 18:39
 Sw.Andrzeju Bobolo upros mi u Pana Boga laske pozytywnego dla mnie zakonczenia sie sprawy w ZUSie.Badz moim wybawca od wszelkich problemow i moim i mojej Rodziny opiekunem. Prosze wstawiaj sie za nasza ojczyzna Wielki Meczenniku. Barbara
 Agnieszka: 25.02.2013, 09:31
 Święty Andrzeju, wyproś mojemu ukochanemu Mężowi otwartość na Miłość i relację z Jezusem, wyproś dla Niego odwagę serca i Boży Pokój w sercu, według którego będzie żył w codzienności.
 wierny DM.: 30.05.2012, 14:34
 św.Andrzeju Bobolo spraw aby moje córki szły przez życie swoje drogą uczciwości,szlachetności i wiary w Chrystusa Pana,a wszystko co dobre spotka je dzięki temu.Proszę o zdrowie dla nich,żony mojej i dla nas wszystkich w rodzinie.
 hh: 14.05.2012, 15:08
 Św Andrzeju, oręduj za Polską w niebie ....
 Paweł: 26.10.2011, 14:36
 Św.Andrzeju Bobolo wielki męczenniki proszę Cię o siłę wytrwałość miłość i talent


 wiesia: 09.11.2010, 18:25
 prosze Cie,sw.Andzeju,pomoż mojemu synowi znależć pracę i dopomoz w umocnieniu wiary.Uproś dla mnie łaskę dobrego,swiętego życia
 tytan: 14.10.2010, 19:47
 Andrzeju, spraw, by mój siostrzeniec był dobrym człowiekiem i dostał się do nieba
 Jacek: 17.05.2009, 14:28
 ŚW.ANDRZEJU BOBOLO wielki męczenniku,wyjednaj mi łaskę,zdrowia,męstwa,odwagę do czynienia dobra,miłości do drugiego człowieka napotkanego na mojej drodze, pomóż przezwyciężyć zło,które czycha nade mną,proszę o wstawiennictwo u BOGA!!!Za moją rodziną. Chroń mnie. Pozwól abym się nie poddał i abym mógł wyrażać własne zdanie jeżeli to jest sprawiedliwe i abym milczał gdy jest taka potrzeba. Przyczyń się za sprawowaniem sprawiedliwej władzy i ukarz pysznych rządnych tylko władzy i pieniedzy. tych ktorzy uważają, że robią to dlatego bo muszą utrzymać rodziny i wycinając innych uważają , że tak czynią inni bo takie są zasady i reguły. Odsuń od władzy faryzeuszy czyli tych - którzy powołując się na wiarę - oszukują Kościół i narażają go na zgorszenie. Daj nam dobrych ludzi w samorządach i mądrych w parlamencie - pragnę sprawować Wolę Bożą i tylko ją w polityce. Pomagaj mi.Kocham Cię!
 ANDRZEJ.: 18.07.2008, 22:24
 ŚW.ANDRZEJU BOBOLO wielki męczenniku,wyjednaj mi łaskę,zdrowia,męstwa,odwagę do czynienia dobra,miłości do drugiego człowieka napotkanego na mojej drodze, pomóż przezwyciężyć zło,które czycha nademną,proszę o wstawiennictwo u BOGA!!!za moją rodziną.
 tomek mokotow: 10.02.2008, 03:03
 ŚW.ĄNDRZEJU BOBOLO WYJEDNAJ MI ŁASKĘ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA U PANA I MÓDL SIE ZA MOJĄ KOCHANĄ BABUNIĘ MARYSIE JAKUBOWSKĄ I ZA MNIE CZYLI TOMASZA SANKOWSKIEGO
 Krzysztof: 15.11.2007, 09:49
 św. Andrzeju Bobola prosze Cię o pomoc wyproś dla mnie męstwo, miłość , szlachetność męską proszę o wstawiennictwo u Boga!
 czcicielka: 01.05.2007, 12:05
 św,Andrzeju Bobola wielki męczenniku wyproś dla mnie męstwo i odwagę w czynieniu dobra i rozlewania wsród ludzi miłości chrześcijańskiej.Prosze Cie wstawiaj się za mną !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Romuald z Camaldoliśw. Romuald z Camaldoli

Modlitwa do św. Romualda z CamaldoliModlitwa do św. Romualda z Camaldoli

Modlitwa do św. Gerwazego i ProtazegoModlitwa do św. Gerwazego i Protazego

Cudowna modlitwa do Maryi o łaskęCudowna modlitwa do Maryi o łaskę

Nie mogę skupic się na Mszy. Jestem gdzie indziej tzn. duchemNie mogę skupic się na Mszy. Jestem gdzie indziej tzn. duchem

Przychodnia online a recepty. Jak wygląda proces wypisywania i realizacji?Przychodnia online a recepty. Jak wygląda proces wypisywania i realizacji?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej