Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Marek Kotański

(1942 - 2002)

Biografia

Marek Kotański Marek Kotański urodził się w Warszawie 11 marca 1942 roku, w rodzinie o bogatych tradycjach humanistycznych. Jego matka, Ludwika, była malarką, ojciec Wiesław, profesorem japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

W roku 1960 Kotański zaczął studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Ruchu Młodych Wychowawców, który opiekował się sierotami i młodzieżą dotknięta patologiami społecznymi. Jako student trzeciego roku rozpoczął pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Dolnej w Warszawie, pracował też w Izbie Wytrzeźwień przy ul. Kolskiej.

W tym czasie rozpoczął współpracę ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi, i współtworzył Ruch Trzeźwość. W 1974 r. Kotański zaczął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie na oddziale dla ludzi uzależnionych od narkotyków. To tam powoli rodził się ruch Monar.

Młodzieżowy Ruch na Rzecz Przeciwdziałania Narkomanii Monar powstał w 1981 r. Pierwszy ośrodek otworzono w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu w Głoskowie. Kotański rozpoczął tam pracę z grupą pacjentów ze szpitala w Garwolinie.

Obecnie Monar ma 25 ośrodków w całej Polsce, w wielu miejscach były one tworzone w budynkach popegeerowskich lub w opuszczonych przez Rosjan koszarach.

W latach 1985-1994 Kotański prowadził działania profilaktyczne i rozwijał Młodzieżowy Ruch Czystych Serc gromadzący młodzież szkół średnich, promujący zdrowy, wolny od używek styl życia.

W tym czasie był też inicjatorem działań promujących trzeźwość i akcji pod hasłem "Kupą Mości Panowie", promującej czystość środowiska, a także akcji nazwanej "Łańcuchem Czystych Serc", w której setki tysięcy złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, jednocząc się w idei humanitaryzmu.

W styczniu 1994 r. Kotański stworzył Markot - instytucję walczącą z problemem bezdomności. Dziś ośrodków Markotu (a wśród nich także innych placówek - dla samotnych matek, dla niepełnosprawnych dzieci, osób starych i chorych) jest w Polsce 65. Pracownicy Markotu, często rekrutujący się ze zresocjalizowanych narkomanów, docierają do bezdomnych, mieszkających na dworcach i ulicach.

Oprócz ośrodków Monaru i Markotu jest jeszcze 27 poradni terapeutycznych Kotańskiego rozsianych po całej Polsce.

Kotański wymyślał także inne akcje. Na przykład apelował, by raz w roku obchodzić dzień dawania i wymiany niepotrzebnych rzeczy. W 1994 r. chciał utworzyć rządowe Biuro ds. Patologii Społecznych, które koordynowałoby działania resortów: sprawiedliwości, zdrowia i opieki społecznej, edukacji narodowej, pracy i polityki socjalnej oraz spraw wewnętrznych.

W tym samym roku Kotański wystąpił z pomysłem utworzenia w jeleniogórskim Strążu Monarowskiej Ameryki. W tym celu chciał zaadaptować posowieckie koszary na 5 tysięczne miasto odrzuconych. Do pomysłu nie zdołał jednak przekonać władz ani okolicznych mieszkańców.

Kotański wielokrotnie organizował akcje w stylu łańcucha czystych serc. W 23 maja 1994 był m.in. Krąg Akceptacji dla chorych na AIDS.

Na początku Kotański propagował używanie prezerwatyw w walce z tą chorobą. Potem zmienił poglądy i zaczął nagłaśniać kampanię wstrzemięźliwości i wierności. Na co dzień widzę przerażające rzeczy: powszechna rozwiązłość, powszechny seks, brak świadomości zagrożenia AIDS - kochają się wszyscy ze wszystkimi. I dlatego sam Kościół nie wystarczy, muszą go wesprzeć ludzie świeccy z autorytetem. Trzeba stworzyć modę na wierność - wzywał Kotański w 1994 r.

W 1996 r. Kotański zapoczątkował Dzień Ludzi Bezdomnych i sam ustanowił go na 14 kwietnia. W tym czasie w stolicy powstała piekarnia dla bezdomnych i biednych, otwarto Dom Azylanta i Uchodźcy dla 40 osób i Bajkę - ośrodek dla samotnych matek.

W styczniu 1997 r. wolontariusze oraz pracownicy Markotu i Monaru powołali Ruch Społeczny Przeciw Złu, którego celem jest doraźna oraz długofalowa pomoc potrzebującym i walka z patologią we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Kotański miał także pomysły związane z mediami. W 1997 r. doprowadził do powstania pisma dla bezdomnych pod tytułem My giganci. W 1999 r. miał pomysł wyprodukowania programu telewizyjnego pt. Telewizja Maksymalnej Temperatury. Program nadano na antenie prywatnej Trochę Młodszej Telewizji.

Mówi Marek Kotański> Podczas powodzi 1997 r. Kotański zorganizował Serc pospolite ruszenie i wysyłał do zalanych miast konwoje i pociągi z żywnością, odzieżą i najpotrzebniejszymi artykułami.

W styczniu 1998 r. Kotański powołał nowy ruch w strukturach Monaru - ruch społeczny na rzecz dzieci specjalnej troski. 14 kwietnia tego roku - w Światowy Dzień Ludzi Bezdomnych - otworzył w Warszawie hospicjum dla ludzi bezdomnych.

W lutym 2001 r. zorganizował w stolicy Łańcuch Czystych Serc przeciwko narkomanii. Uczestniczyło w nim ok. 2-3 tys. młodych warszawiaków, premier oraz członkowie rządu. W tym roku w kwietniu około tysiąca trzymających się za ręce osób utworzyło łańcuch pokoju między ambasadami Palestyny i Izraela w Warszawie. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko wojnie na Bliskim Wschodzie i wyrazić solidarność z ofiarami. Wśród nich był Kotański.

Przyznano mu wiele nagród i wyróżnień. Dwa razy otrzymał nagrodę Victora, został również wyróżniony nagrodą imienia Brata Alberta, a za wybitne zasługi w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi otrzymał z rąk prezydenta Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Przez dzieci został w 2000 r. odznaczony Orderem Uśmiechu.

W grudniu 1997 r. Kotański był w Rzymie na audiencji generalnej w Watykanie. Po audiencji papież przeprowadził z nim krótką rozmowę. Papież powiedział mi: Jestem z tobą. I to jest nagroda za całe moje dotychczasowe życie - powiedział potem dziennikarzom Kotański.

Marek Kotański miał w niedzielę 18 sierpnia 2002 r. późnym wieczorem wypadek samochodowy, zmarł w poniedziałek nad ranem w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Red.Wasze komentarze:
 Z innej bajki: 11.04.2015, 18:12
 Wielki człowiek!
 Sławek: 13.10.2006, 22:44
 Mam nadzieje, że stanie się On kandydatem na ołtarze.. Choć i tak całym swoim życiem pokazał, że jest godny przekroczyć bramy Niebios. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej