Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pięć rad Ojca Pio

Nie trzeba wiele, aby wieść życie naprawdę pobożne. Wystarczy wyakcentować w życiu duchowym pewne zasady i wprowadzić je w czyn.

Pierwsza rada

- to zdanie św. Pawła Apostoła: Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra (Rz 8,28), To prawda, że Bóg potrafi nawet zło przemienić w dobro, ale pod warunkiem, że człowiek będzie Mu oddany bez żadnych zastrzeżeń. A więc także i grzechy, od których nie zawsze cię Bóg zachowa, On w swej Opatrzności potrafi obrócić w dobro, jeśli Mu będziesz służył. I tak, gdyby król Dawid nie popełnił grzechu, to chyba nigdy by się nie zdobył na tak wielką pokorę. Także i Magdalena nie miłowałaby tak gorąco Jezusa, gdyby nie zostały jej przebaczone liczne grzechy. A Jezus nie przebaczyłby jej, gdyby ich nie popełniła.

Rozważaj więc wielkie Boże miłosierdzie - ono przemienia nasze nędze w dzieło swojej dobroci i łaskawości. Ono z naszej złości i jadu nieprawości potrafi wysączyć zbawcze soki dla naszych dusz. Czyż więc On nie potrafi tego uczynić z naszych utrapień, trosk i doświadczeń? I dlatego nie trzeba dręczyć się utrapieniami, jakiekolwiek by one nie były, a tylko starać się z całego serca kochać Boga, a wszystko wyjdzie na dobre. Nawet nie trzeba za dużo przemyśliwać nad tym, co z tego będzie, kiedy to będzie i jakie to dobro będzie. Jeśli Bóg kładzie ci na oczy błoto niewiedzy, to nie po to, by pozbawić cię wzroku, ale byś lepiej widział i by cię uczynić wspaniałym, godnym miłości i podziwu wobec aniołów. Może Bóg chce, byś upadł, jak ongiś to uczynił ze św. Pawłem, który spadł z konia?

Nie trać więc nadziei i odwagi z tego powodu, że upadasz, ale uczyń wielki akt pokory, ożywiając i odnawiając nadzieję. Tracić otuchę i niecierpliwić się po upadku - to sztuczka i zasadzka nieprzyjaciela, to oddanie mu broni i pozwolenie mu na odniesienie zwycięstwa. A więc nie czyń nigdy tego, gdyż łaska Pana zawsze jest gotowa, by cię podźwignąć.

Druga rada

Niech ona będzie wyryta w twej duszy: Bóg jest naszym Ojcem. Czy jest więc sens bać się takiego Ojca, który powiedział i zapewnił nas, że bez Jego woli i Opatrzności nawet włos z głowy nam nie spadnie? Jest to naprawdę wspaniałe, że będąc dziećmi takiego Ojca, mamy i powinniśmy spełniać kolejne zadanie: kochać Go i służyć Mu! Wypełniaj więc swoje obowiązki i nie martw się o nic więcej. Zobaczysz, że gdy tak będziesz układał swoje życie, to Jezus sam zatroszczy się o ciebie. "Myśl o Mnie, a ja będę myślał o tobie" - powiedział kiedyś Jezus do św. Katarzyny ze Sieny. A Mędrzec powiada: "Ojcze Odwieczny, Twoja Opatrzność rządzi wszystkim" (por. Mdr 14,3).

Trzecia rada

Trzeba zachowywać to, o czym nauczał Boski Mistrz, gdy mówił do swoich uczniów: "Czy brak wam było czego?" (Łk 22, 35). Warto dobrze się nad tym tekstem zastanowić i rozważyć go. Bez pieniędzy, bez obuwia, bez ubrania - tylko w jednej tunice posłał Jezus swych uczniów w świat. I potem mówił do nich: "Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?" (Łk 22, 35). A oni odpowiedzieli, że niczego im nie brakowało. Dlatego i tobie to samo powiadam, że kiedy ogarnia cię zmęczenie i zniechęcenie, i nie odczuwasz żadnej ufności względem Boga, to czy ten trud powalił cię kiedy? Odpowiesz mi z pewnością, że nie. I dlatego pragnę dodać: czemu więc nie starasz się ochoczym sercem pokonać przeciwności? Jeśli cię Bóg nie opuścił w przeszłości, to jakże mógłby cię opuścić w przyszłości? Przecież w przyszłości będziesz do Niego należał bardziej, niż w przeszłości. Nie trzeba więc trwożyć się tym, co w przyszłości ma się stać w świecie. Może ono (zło) w ogóle nie przyjdzie? A choćby przyszło, to Bóg da ci siły do wytrzymania i zniesienia go. Boski Mistrz polecił św. Piotrowi, by szedł po falach morskich. Św. Piotr uląkł się, gdy zawiał wiatr i zaczął tonąć. A Boski Mistrz podał mu rękę i rzekł z wyrzutem: "Małej wiary, czemu zwątpiłeś?" (Mt 14, 31). Jeśli Bóg każe nam chodzić po wzburzonych falach, to nie trzeba wątpić, nie trzeba się lękać. Bóg jest z tobą, a ty miej odwagę, a cieszyć się będziesz wolnością.

Czwarta rada

Czwarta rada dotyczy wieczności. Dla dzieci Bożych bardzo małe znaczenie ma to krótkie życie, które przemija, gdyż przez wieczność będziemy żyli w chwale Bożej. Zastanów się więc, czy idziesz właściwą drogą do wieczności, czy już stawiasz swoją stopę na tej drodze. Oby w tym kierunku szły twoje nogi i byś był szczęśliwy, bo nie ma znaczenia życie w tym przemijającym i niespokojnym świecie.

Piąta rada

Chciałbym, aby ona na zawsze była w twoim umyśle wyryta. Jej treścią są słowa z listu św. Pawła do Galatów: "Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa" (6,14). Zachowaj w sercu Jezusa Ukrzyżowanego, a wszystkie krzyże świata wydadzą się tobie różami. Kolce korony cierniowej Zbawiciela, które raniły Jego głowę i ranią także naszą, nie spowoduj ą w żaden sposób innych ran.

Dopóki będzie choćby jedna kropelka krwi w naszym ciele, dopóty będzie trwała walka między dobrem a złem. Próby, jakim cię poddaje i jakimi cię doświadcza Pan, są wyróżniającym znakiem Jego szczególnego umiłowania i jakby drogocenną perłą dla twej duszy. Te wszystkie trudności przeminą bardzo szybko, jak przemija zima, a po niej nastaje wiosna. Także i po naszym życiu doczesnym, które tak szybko przemija, nastanie niekończąca się wiosna, która będzie tym bogatsza i piękniejsza, im więcej było nawałnic i burz.

Ojciec Pio

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3/2002Wasze komentarze:
 B.: 23.09.2023, 13:00
 Kochany Ojcze Pio pomóż mi finansowo
 Mama: 01.08.2023, 06:25
 Prosze o cud uzdrowienia z uszkodzenia mozgu I paralizu dla mojego syna Patricka
 Beata: 24.09.2022, 08:41
 Ojcze Pio wielka jest Twoja moc Dlatego proszę o uzdrowienie mojego ojca który ma raka i zdrowie dla mojej rodziny matki córki i dla mnie Amen
 marzena aneta: 23.09.2022, 23:27
 Ojcze Pio kocham Cię proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Gosia: 01.02.2022, 17:23
 Ojcze Pio proszę wstaw się do Pana Boga o zdrowie dla Wiktora
 m.: 09.11.2021, 23:53
 Ojcze Pio pomoz mi proszę twkcnardzo potrzebuje Twojej pomocy . Daj sile .
 Marek: 08.01.2020, 22:38
 Ojcze, przeżywam trudne chwile. Codziennie zwracam się nieśmiało do Ciebie z prośbą o wstawiennictwo u Matki Najświętszej i Pana Jezusa. Często myślę, że bardzo chciałbym Cię spotkać na swojej drodze i opowiedzieć Ci swoją historię, a właściwie to historię mojej ukochanej córki. P.S. Ojcze, jest mi zawsze lżej na sercu, kiedy poczytam Twoje mądre rady, myśli. Zawsze znajdę w nich coś co podnosi mnie na duchu. Dzięki Ci Ojcze Pio za to.
 Grażyna: 25.09.2019, 09:59
 Kochany Ojcze Pio Tak jak moja mama Cię kochała tak i ja Cię mocno Kocham proszę o opiekę i zdrowie dla mojej rodziny.
 Grazyna: 15.08.2018, 18:42
 Kochany Ojcze Pio bądź zawsze z nami prowadź nasza rodzinę właściwą drogą bardzo Cię kocham


 S: 27.12.2017, 15:28
 PROSZĘ O WSTAWIENNICTWO U BOGA W WIADOMEJ "NIEMOŻLIWEJ INTENCJI".
 Gosia: 01.06.2016, 14:33
 KOCHANY OJCZE PIO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO! WSTAWIAJ SIĘ ZA MNĄ I MOJĄ RODZINĄ, UPROŚ DLA NAS BOŻY SPOKÓJ. NAUCZ MNIE POKORNIE ZNOSIĆ WSZELKIE CIERPIENIA. TWOJA CÓRKA
 n: 28.02.2016, 14:52
 Ojcze Pio proszę wstaw się za mną. Proszę pomóż w tej szczególnej sprawie. Proszę naucz mnie cierpliwości. Dopomóż żebym znalazła właściwą drogę - możliwie szybko.
 q: 31.12.2015, 14:26
 Ojcze Pio dziękuję Panu Bogu. Proszę również o Twoje wstawiennictwo w tych dwóch sprawach."Proście a będzie wam dane..."
 Halina: 24.09.2015, 00:07
 Św.Ojcze Pio dziękuję za Twe wstawiennictwo.
 Marian: 18.07.2015, 09:57
 Ja potrzebuję pomocy Stwórcy i najlepszego Ojca dlatego Święty Ojcze Pio proszę Cię wstaw się do naszego Pana z modlitwą i prośbą o łaskę uzdrowienia.Ty nikomu nie odmawiasz pomocy a Najwyższy PAN Tobie,dlatego głęboko wierzę ze nie odmowisz mej prośbie.
 i.: 07.07.2015, 18:38
 Ojcze Pio! Pomóż mi ! Bardzo Cię proszę! Módl się za mnie!!!!
 Agnieszka: 29.06.2015, 13:09
 Święty Ojcze Pio, wybacz mi moje winy, pomóż mi żyć w wierze, zmierzać właściwą drogą, być pomocną innym i pomóż mi w wiadomej Ci sprawie. Wysłuchaj też mojego Anioła Stróża. Zaopiekuj się mną, proszę.
 Ela D.: 16.05.2015, 10:06
 Św.Ojcze Pio przepraszam za wszystkie grzechy jakie uczyniłam. Wstaw sie za nami i pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej