Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pięć rad Ojca Pio

     Nie trzeba wiele, aby wieść życie naprawdę pobożne. Wystarczy wyakcentować w życiu duchowym pewne zasady i wprowadzić je w czyn.

     Pierwsza rada

     - to zdanie św. Pawła Apostoła: Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra (Rz 8,28), To prawda, że Bóg potrafi nawet zło przemienić w dobro, ale pod warunkiem, że człowiek będzie Mu oddany bez żadnych zastrzeżeń. A więc także i grzechy, od których nie zawsze cię Bóg zachowa, On w swej Opatrzności potrafi obrócić w dobro, jeśli Mu będziesz służył. I tak, gdyby król Dawid nie popełnił grzechu, to chyba nigdy by się nie zdobył na tak wielką pokorę. Także i Magdalena nie miłowałaby tak gorąco Jezusa, gdyby nie zostały jej przebaczone liczne grzechy. A Jezus nie przebaczyłby jej, gdyby ich nie popełniła.

     Rozważaj więc wielkie Boże miłosierdzie - ono przemienia nasze nędze w dzieło swojej dobroci i łaskawości. Ono z naszej złości i jadu nieprawości potrafi wysączyć zbawcze soki dla naszych dusz. Czyż więc On nie potrafi tego uczynić z naszych utrapień, trosk i doświadczeń? I dlatego nie trzeba dręczyć się utrapieniami, jakiekolwiek by one nie były, a tylko starać się z całego serca kochać Boga, a wszystko wyjdzie na dobre. Nawet nie trzeba za dużo przemyśliwać nad tym, co z tego będzie, kiedy to będzie i jakie to dobro będzie. Jeśli Bóg kładzie ci na oczy błoto niewiedzy, to nie po to, by pozbawić cię wzroku, ale byś lepiej widział i by cię uczynić wspaniałym, godnym miłości i podziwu wobec aniołów. Może Bóg chce, byś upadł, jak ongiś to uczynił ze św. Pawłem, który spadł z konia?

     Nie trać więc nadziei i odwagi z tego powodu, że upadasz, ale uczyń wielki akt pokory, ożywiając i odnawiając nadzieję. Tracić otuchę i niecierpliwić się po upadku - to sztuczka i zasadzka nieprzyjaciela, to oddanie mu broni i pozwolenie mu na odniesienie zwycięstwa. A więc nie czyń nigdy tego, gdyż łaska Pana zawsze jest gotowa, by cię podźwignąć.

     Druga rada

     Niech ona będzie wyryta w twej duszy: Bóg jest naszym Ojcem. Czy jest więc sens bać się takiego Ojca, który powiedział i zapewnił nas, że bez Jego woli i Opatrzności nawet włos z głowy nam nie spadnie? Jest to naprawdę wspaniałe, że będąc dziećmi takiego Ojca, mamy i powinniśmy spełniać kolejne zadanie: kochać Go i służyć Mu! Wypełniaj więc swoje obowiązki i nie martw się o nic więcej. Zobaczysz, że gdy tak będziesz układał swoje życie, to Jezus sam zatroszczy się o ciebie. "Myśl o Mnie, a ja będę myślał o tobie" - powiedział kiedyś Jezus do św. Katarzyny ze Sieny. A Mędrzec powiada: "Ojcze Odwieczny, Twoja Opatrzność rządzi wszystkim" (por. Mdr 14,3).

     Trzecia rada

     Trzeba zachowywać to, o czym nauczał Boski Mistrz, gdy mówił do swoich uczniów: "Czy brak wam było czego?" (Łk 22, 35). Warto dobrze się nad tym tekstem zastanowić i rozważyć go. Bez pieniędzy, bez obuwia, bez ubrania - tylko w jednej tunice posłał Jezus swych uczniów w świat. I potem mówił do nich: "Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?" (Łk 22, 35). A oni odpowiedzieli, że niczego im nie brakowało. Dlatego i tobie to samo powiadam, że kiedy ogarnia cię zmęczenie i zniechęcenie, i nie odczuwasz żadnej ufności względem Boga, to czy ten trud powalił cię kiedy? Odpowiesz mi z pewnością, że nie. I dlatego pragnę dodać: czemu więc nie starasz się ochoczym sercem pokonać przeciwności? Jeśli cię Bóg nie opuścił w przeszłości, to jakże mógłby cię opuścić w przyszłości? Przecież w przyszłości będziesz do Niego należał bardziej, niż w przeszłości. Nie trzeba więc trwożyć się tym, co w przyszłości ma się stać w świecie. Może ono (zło) w ogóle nie przyjdzie? A choćby przyszło, to Bóg da ci siły do wytrzymania i zniesienia go. Boski Mistrz polecił św. Piotrowi, by szedł po falach morskich. Św. Piotr uląkł się, gdy zawiał wiatr i zaczął tonąć. A Boski Mistrz podał mu rękę i rzekł z wyrzutem: "Małej wiary, czemu zwątpiłeś?" (Mt 14, 31). Jeśli Bóg każe nam chodzić po wzburzonych falach, to nie trzeba wątpić, nie trzeba się lękać. Bóg jest z tobą, a ty miej odwagę, a cieszyć się będziesz wolnością.

     Czwarta rada

     Czwarta rada dotyczy wieczności. Dla dzieci Bożych bardzo małe znaczenie ma to krótkie życie, które przemija, gdyż przez wieczność będziemy żyli w chwale Bożej. Zastanów się więc, czy idziesz właściwą drogą do wieczności, czy już stawiasz swoją stopę na tej drodze. Oby w tym kierunku szły twoje nogi i byś był szczęśliwy, bo nie ma znaczenia życie w tym przemijającym i niespokojnym świecie.

     Piąta rada

     Chciałbym, aby ona na zawsze była w twoim umyśle wyryta. Jej treścią są słowa z listu św. Pawła do Galatów: "Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa" (6,14). Zachowaj w sercu Jezusa Ukrzyżowanego, a wszystkie krzyże świata wydadzą się tobie różami. Kolce korony cierniowej Zbawiciela, które raniły Jego głowę i ranią także naszą, nie spowoduj ą w żaden sposób innych ran.

     Dopóki będzie choćby jedna kropelka krwi w naszym ciele, dopóty będzie trwała walka między dobrem a złem. Próby, jakim cię poddaje i jakimi cię doświadcza Pan, są wyróżniającym znakiem Jego szczególnego umiłowania i jakby drogocenną perłą dla twej duszy. Te wszystkie trudności przeminą bardzo szybko, jak przemija zima, a po niej nastaje wiosna. Także i po naszym życiu doczesnym, które tak szybko przemija, nastanie niekończąca się wiosna, która będzie tym bogatsza i piękniejsza, im więcej było nawałnic i burz.

Ojciec Pio

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3/2002


   

Wasze komentarze:
 Marek: 08.01.2020, 22:38
 Ojcze, przeżywam trudne chwile. Codziennie zwracam się nieśmiało do Ciebie z prośbą o wstawiennictwo u Matki Najświętszej i Pana Jezusa. Często myślę, że bardzo chciałbym Cię spotkać na swojej drodze i opowiedzieć Ci swoją historię, a właściwie to historię mojej ukochanej córki. P.S. Ojcze, jest mi zawsze lżej na sercu, kiedy poczytam Twoje mądre rady, myśli. Zawsze znajdę w nich coś co podnosi mnie na duchu. Dzięki Ci Ojcze Pio za to.
 Grażyna: 25.09.2019, 09:59
 Kochany Ojcze Pio Tak jak moja mama Cię kochała tak i ja Cię mocno Kocham proszę o opiekę i zdrowie dla mojej rodziny.
 Grazyna: 15.08.2018, 18:42
 Kochany Ojcze Pio bądź zawsze z nami prowadź nasza rodzinę właściwą drogą bardzo Cię kocham
 S: 27.12.2017, 15:28
 PROSZĘ O WSTAWIENNICTWO U BOGA W WIADOMEJ "NIEMOŻLIWEJ INTENCJI".
 Gosia: 01.06.2016, 14:33
 KOCHANY OJCZE PIO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO! WSTAWIAJ SIĘ ZA MNĄ I MOJĄ RODZINĄ, UPROŚ DLA NAS BOŻY SPOKÓJ. NAUCZ MNIE POKORNIE ZNOSIĆ WSZELKIE CIERPIENIA. TWOJA CÓRKA
 n: 28.02.2016, 14:52
 Ojcze Pio proszę wstaw się za mną. Proszę pomóż w tej szczególnej sprawie. Proszę naucz mnie cierpliwości. Dopomóż żebym znalazła właściwą drogę - możliwie szybko.
 q: 31.12.2015, 14:26
 Ojcze Pio dziękuję Panu Bogu. Proszę również o Twoje wstawiennictwo w tych dwóch sprawach."Proście a będzie wam dane..."
 Halina: 24.09.2015, 00:07
 Św.Ojcze Pio dziękuję za Twe wstawiennictwo.
 Marian: 18.07.2015, 09:57
 Ja potrzebuję pomocy Stwórcy i najlepszego Ojca dlatego Święty Ojcze Pio proszę Cię wstaw się do naszego Pana z modlitwą i prośbą o łaskę uzdrowienia.Ty nikomu nie odmawiasz pomocy a Najwyższy PAN Tobie,dlatego głęboko wierzę ze nie odmowisz mej prośbie.


 i.: 07.07.2015, 18:38
 Ojcze Pio! Pomóż mi ! Bardzo Cię proszę! Módl się za mnie!!!!
 Agnieszka: 29.06.2015, 13:09
 Święty Ojcze Pio, wybacz mi moje winy, pomóż mi żyć w wierze, zmierzać właściwą drogą, być pomocną innym i pomóż mi w wiadomej Ci sprawie. Wysłuchaj też mojego Anioła Stróża. Zaopiekuj się mną, proszę.
 Ela D.: 16.05.2015, 10:06
 Św.Ojcze Pio przepraszam za wszystkie grzechy jakie uczyniłam. Wstaw sie za nami i pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
 Ela D.: 07.01.2015, 11:44
 Pomóż proszę.
 a.: 22.11.2014, 04:11
 Ojcze Pio, wszystko i nic. Nie śmiem zwracać się do Boga - fałszywa skromność - ale On zawsze widzi, zawsze Jest, bo ponoć Jest. I mówią, że jest Miłością Czystą. To co znane, mówi mi, że nie ma to wszystko sensu. Ja go w każdym razie nie widzę. Ale może ma. Złapać kraju płaszcza. Niech chociaż śmierć zrobi z mego bycia sens. Kochaj wszerz i wzwyż. Na krzyż. Ja nie umiem. Daj mi cichy, pusty klasztor, gdzie będzie i trudniej i łatwiej. Wyrwij mnie z mego życia i pychy, teraz gdy jestem trzeźwy.
 Inka: 20.11.2014, 00:32
 Ojcze Pio abym dala rade zyc . Prosze o pomoc o wsparcie o slub I dzIECKO abym zawsze zyla wedlug przykazan Bozych.o chec do zycia prosze.o pieniazki na zycie I Kawalek raju.wstaw sie za mna u Pana :)
 wiesia: 23.09.2014, 13:06
 Kochany Ojcze Pio, tak proszę Cię z całego serca, abyś wspomniał o mnie u Jezusa Chrystusa, abyś pośredniczył w prośbie. Błagam Najświętsze Serce Jezusa o uleczenie mnie z białaczki i chorego biodra.Proszę Cię tak gorąco. Ufam że wstawisz się u Tronu i wyjednasz łaskę zdrowia. Kocham Cię!
 Danka: 04.05.2014, 19:11
 Kochany Ojcze Pio, prosze Cie o wstawiennictwo u Pana Jezusa w jakze waznej dla mnie sprawie. Spraw abym umiala przebaczyc i tylko milowac. Dopomoz mi w tych trudnych momentach w moim zyciu. Wierze w Twoja pomoc Ojcze Pio! Jezu ufam Tobie!
 Magdalena: 12.04.2014, 13:23
 Kochany Ojcze Pio proszę cie o Twoje wstawiennictwo i łaskę bym nie zaznawała w życiu już samotności i by skończyły się moje problemy finansowe miej w opiece moje dzieci i moje siostry z rodzinami Bóg zaplac
 Aśka: 15.08.2013, 12:10
 ukochany ojcze Pio proszę cię o łaskę zdrowia dla mnie o uwolnienie mnie z mojej nerwicy lękowej. Za wszystkie łaski dziękuje jakie otrzymałam za twoim wstawiennictwem
(1) [2] [3] [4]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej