Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Stafan Niedzielak

(1914 - 1989)

Stafan Niedzielak "Chciałbym, o ile Pan Bóg mi na to pozwoli, zakończyć wszystkie prace dotyczące przekształcenia kościoła św. Karola Boromeusza w Sanktuarium Poległych na Wschodzie, a także dożyć 200. rocznicy istnienia Powązek" - mówił niedługo przed swą śmiercią ks. prał. Stefan Niedzielak. Niestety, wyrok wydany przez komunistyczne władze, a wykonany zbrodniczą ręką mordercy, w nocy z 19 na 20 stycznia 1989 r. zakończył jego ziemskie życie.

Był jednym z najbardziej znanych i lubianych proboszczów warszawskich. Urodzony w 1914 r. w Płocku w rodzinie głęboko religijnej o tradycjach patriotycznych, w Warszawie ukończy! seminarium duchowne i podczas wojny, w 1940 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach w okolicy Łowicza. Podczas okupacji.był kapelanem Armii Krajowej, a także członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej obwodu Łowicz. Przewoził zaszyfrowane wiadomości do kard. Adama Sapiehy. Współpracował z Delegaturą Rządu na województwo łódzkie. Po zakończeniu wojny, w 1946 r. wstąpił do podziemnej organizacji Wolność i Niezawisłość. Odbudowywał zniszczone stołeczne kościoły Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych. W 1956 r. został rektorem kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach. Po pięciu latach został proboszczem parafii MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. Funkcję tę pełnił przez 16 lat zyskując sobie powszechny szacunek i zaufanie wiernych.

W 1977 r. powróci! na Powązki, gdzie był rektorem, a po erygowaniu parafii pierwszym proboszczem.

Władza komunistyczna uważała go za wroga Polski Ludowej. Wiedział o potajemnych pochówkach polskich patriotów mordowanych przez komunistów. Odważnie wypowiadał się podczas ważnych rocznic religijno-patriotycznych 3 maja, 15 sierpnia, 17 września czy 11 listopada. Szczególnie drażniło władze, że odprawiał Msze w intencji pomordowanych na Wschodzie. Był jednym z pierwszych Polaków w kraju mówiących głośno prawdę o zbrodni katyńskiej: "Zostawili nam testament, w którym napisali własną krwią, abyśmy nie zawierali kompromisu z wrogiem, który za wszelką cenę chce zniszczyć nasze progi rodzinne, progi ojczyźniane, żebyśmy nie zawierali kompromisu z mocami szatana". Wraz z Wojciechem Ziembińskim tworzył na Powązkach Sanktuarium Poległych na Wschodzie.

Piotr Niedzielak w swoich wspomnieniach "Ostatnia ofiara Katynia" pisze, że przez kilkadziesiąt lat jego brat był nieustannie śledzony przez UB i SB. Kilka dni przed śmiercią, powiedział ks. infułatowi Zdzisławowi Królowi, wówczas kanclerzowi Kurii Metropolitalnej Warszawskiej: "Oni mnie zabiją".

Zbrodnia dokonana w nocy z 19 na 20 stycznia była dziełem "fachowców". Śmierć kapłana nastąpiła wskutek złamania kręgosłupa szyjnego oraz obrażeń głowy, wskazujących na wielokrotne uderzenia." Sprawców zbrodni do dzisiaj nie wykryto.

Kiedy 25 stycznia 1989 r. otwarto sejf znajdujący się w mieszkaniu zamordowanego księdza, znaleziono maleńką urnę z ziemią z grobów katyńskich. To był jego największy, a zarazem jedyny skarb.

Śmierć ks. Niedzięlaka zapoczątkowała serię zabójstw duchownych, choć właśnie zaczynał się czas demokratycznych przemian. Zaledwie 3 dni po pogrzebie ks. Niedzięlaka zamordowany został ks. Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej "Solidarności", przyjaciel ks. Popiełuszki. Później zginął ks. Sylwester Zych, również związany z opozycją.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 18 stycznia 2009Wasze komentarze:
 Maria N.: 18.01.2009, 21:39
 o zbrodni katyńskiej ks.Niedzielak powiedział " Zostawili nam testament, w którym napisali własną krwią, abyśmy nie zawierali kompromisu z wrogiem, który za wszelką cenę chce zniszczyć nasze progi rodzinne, progi ojczyżniane, abyśmy nie zawierali kompromisu z mocami szatana" co na to ci, którzy uważają płk.Kuklińskiego za zdrajcę?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej