Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mariam Bouardy

(1846 - 1878)

Mariam Bouardy Już historia jej przyjścia na świat przypomina biblijne opowieści: otóż zanim Mariam się urodziła, jej rodzice pochowali dwunastu synów, z których żaden nie wyszedł nawet z kołyski. Wreszcie udali się na pielgrzymkę do Betlejem, a mieszkali we wspólnocie melchickiej w Galilei, by tam w Grocie Narodzenia prosić Boga o dziecko, które przeżyje.

Mała Arabka

Mariam Bouardy urodziła się 5 stycznia 1846 r., rok później jej brat Boulos. Po trzydziestu trzech latach, znowu w Betlejem, Bóg zabrał Mariam do siebie. Jednak przedtem, przez wiele lat jej krótkiego przecież życia, pokazywał przez jej osobę czym jest Miłość.

Mariam była karmelitanką i założycielką klasztoru w Betlejem, dokąd wraz z dziewięcioma siostrami przyjechała z Karmelu we francuskim Pau w 1875 r. Miała za sobą bardzo ciężkie życiowe doświadczenia: przedwczesną śmierć rodziców (miała wtedy 3 latka), rozłąkę z bratem, bunt wobec wuja i planowanego przezeń małżeństwa Mariam z bogatym człowiekiem, zdradziecki atak muzułmańskiego sługi, który niemal śmiertelnie ciął dziewczynę nożem w szyję. Wtedy wyrzucona na ulicę nieprzytomna Mariam doświadczyła opieki nieznanej dobrej zakonnicy (do końca życia była przekonana, że to Matka Boża), która czuwała nad ranną w jakiejś grocie, a potem zaprowadziła ją do kościoła. Mariam koniecznie chciała wstąpić do klasztoru, ale z braku jakiegokolwiek posagu i wykształcenia nie była chętnie widzianą kandydatką. Wreszcie znalazła się w Karmelu w Pau, gdzie jej osobista relacja z Bogiem była już bardzo wyraźna. Mariam doznawała proroctw i ekstaz, miała dar lewitacji i dar przepięknego czystego śpiewu, choć na co dzień mówiła chropawym - z powodu zranionej nożem tchawicy - głosem. Niemal niepiśmienna, opiewała Bożą Miłość słowami najpiękniejszej własnej modlitwy "Cały świat śpi. A Bóg tak pełen dobroci, tak wielki i godzien chwały w zapomnieniu! Nikt nie myśli o nim! Spójrz! Natura Go wielbi; niebo i gwiazdy, drzewa i zioła, wszystko Go wychwala; lecz człowiek, który poznał wielkość Jego czynów i powinien je ogłaszać - śpią! Chodźmy, chodźmy obudzić wszechświat!". Do trudnych doświadczeń zaliczyć też trzeba dwuletni pobyt w Indiach, gdzie młoda karmelitanka, Maria od Jezusa Ukrzyżowanego - pozbawiona życzliwości i zaufania przełożonej i miejscowego biskupa - doświadczyła straszliwych ataków szatańskiego opętania i została odesłana do Pau. Nigdy jednak nie zawahała się w swym oddaniu Bożej Miłości i swej woli, by być jak najbliżej Ukochanego Oblubieńca, bo tak właśnie mówiła o Jezusie. Jak pisze Rafał Tichy, autor pięknego filmu "Mała Arabka i Matrix" (2006) "wiele wskazuje na to, że ilekroć Mariam ścierała się z szatanem, wiele dusz przechodziło z czyśca do raju".

W Betlejem to właśnie Mariam - jedyna wszak mówiła po arabsku - została "głównym budowniczym" klasztoru na terenie, który znalazła. Już wcześniej Jezus mówił jej, że sam wskaże na klasztor miejsce "na kolebce Ojca mojego, Dawida". I rzeczywiście, o wzgórzu, które Mariam wybrała, lud miejscowy "od zawsze" mówił, że jest Wzgórzem Dawidowym, bo znajduje się w nim grota, gdzie Dawid został namaszczony na króla. Dziś nad grotą stoi relikwiarz z doczesnymi szczątkami Małej Arabki, jak ją nazywano. Błogosławionej Mariam, bo w 1983 r. beatyfikował ją Jan Paweł II.

Ale Ona sama jest w "swoim" Karmelu wciąż obecna. Tam naprawdę można zrozumieć, co oznacza wyznawane przez nas "świętych obcowanie". Siostry promienieją radością i siłą, choć przecież żyją w samym centrum światowych wydarzeń, a mur między Betlejem i Jerozolimą także dla nich - ukrytych za klauzurą - jest ciężkim doświadczeniem. Przyjęły nas - grupę świeckich i duchownych - z wielką gościnnością i gotowością do podjęcia modlitwy w każdej zgłoszonej przez nas sprawie. Także siostra Maria Lucyna Seweryniak, przez kilka lat przełożona betlejemskiego Karmelu, zdaje się być obdarzona jakąś niespożytą energią i życzliwością wobec ludzi i świata. Siostra Mariam jest dla niej naprawdę siostrą, o której opowiada się przyjaciołom i którą się wobec nich chwali. Święci nie przemijają, dalej żyją wśród nas. Jak Mariam, która swoim życiem wciąż uczy zachwytu nad Bożym dziełem i Bożą Miłością.

Modlitwy

Modlitwa do św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego Małej ArabkiModlitwa do św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego "Małej Arabki"

Koronka wyrzeczenia się zła i napełnienia Duchem ŚwiętymKoronka wyrzeczenia się zła i napełnienia Duchem Świętym

Barbara Sułek-Kowalska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 1 luty 2009Wasze komentarze:
 Andrzej: 10.01.2017, 23:49
 Witam serdecznie od 10 lat jestem chory na SM mam też 8 letniego synka który nie widzi na oczka o Św Mariam dowiedziałem się niedawno i modlimy się do niej z całą rodziną bardzo proszę o modlitwę
 xxx: 02.02.2009, 12:14
 Wypowiedzi bł. Mariam Bouardy (bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego): http://www.karmel.pl/hagiografia/baouardy/index.php
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej