Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pius VI

(1717 - 1799)

Pius VI Miał 80 lat i byt mocno schorowany gdy stał się więźniem Napoleona. Przewożony pod strażą w różne miejsca, w warunkach urągających zwyczajnej ludzkiej godności, po kilkunastu miesiącach zmarł w cytadeli w pobliżu Walencji. 29 sierpnia 1799 r. w Paryżu buńczucznie ogłoszono: Umarł Pius szósty i ostatni.

Jego 24-letni pontyfikat (1775-1799) był wówczas najdłuższy po św. Piotrze. Kardynał Giovanni Angelo Braschi został wybrany papieżem po trwającym ponad 4 miesiące konklawe, w 265 głosowaniu. Koronowany 22 lutego 1775 r. tydzień później ogłosił Rok Jubileuszowy, pierwszy z czterech za tego'pontyfikatu. Dokończył budowę muzeum starożytności, które dało początek muzeum watykańskiemu, nakazał osuszyć błota pontyjskie, dbał o los więźniów, a także ludności, która cierpiała wskutek klęsk żywiołowych. Popierał zakony, zwłaszcza te powstałe w XVII i XVIII w.: pasjonistów, redemptorystów czy lazarystów. Zatwierdził założony w Polsce przez bł. Stanisława Papczyńskiego zakon marianów.

Jego trwający 24 lata pontyfikat przypadł na czas wielkich ruchów rewolucyjnych we Francji i związanych z nimi przemian na całym kontynencie europejskim. Prowadzone przez władców świeckich, wynikające z ducha oświecenia reformy w Kościele groziły rozbiciem jedności kościelnej. Chodziło przede wszystkim o próby decydowania przez władców świeckich w sprawach zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, w tym dotyczących obsady biskupstw, a nawet w sprawach samego kultu. Mimo wizyty w Wiedniu (1782) Piusowi VI nie udało się nakłonić cesarza Józefa II do odstępstwa od tego typu praktyk. Niemałe problemy były także z księstwami włoskimi. Np. w Neapolu minister Tanucci znosił klasztory, dowolnie zmieniał granice diecezji, niektóre likwidował, a nawet posuwał się do gróźb, że jeśli papież nie zatwierdzi jego kandydatów na kardynałów, mianuje ich sam! Najtrudniejsze okazały się jednak stosunki z ogarniętą rewolucyjnym wrzeniem Francją, zwłaszcza po proklamowaniu republiki i zabójstwie króla Ludwika XVI, które Pius VI zdecydowanie potępił.

Napoleon wobec Kościoła i Następcy św. Piotra był bezwzględny. 400 mln Franków, które zdobył konfiskując dobra kościelne, miały pokryć deficyt państwa francuskiego. Ale najgorsze nastąpiło 15 lutego 1795 r., w rocznicę wyboru papieża. Tego dnia Napoleon zajął Państwo Kościelne. Pius VI dostał ultimatum: w ciągu trzech dni ma opuścić Rzym. Gdy tego nie uczynił, został uwięziony. Po kilku dniach, przez Sienę (gdzie dowiedział się o likwidacji przez Napoleona Kurii Rzymskiej i wywiezieniu z Wiecznego Miasta kardynałów), Florencję, Bolonię został wywieziony do cytadeli pod Walencją, gdzie zmarł. Zdążył jeszcze z ręką na ewangeliarzu złożyć uroczyste wyznanie wiary. Napoleonowi nie udało się już wywieźć go do kolejnego miejsca uwięzienia w Dijon.

Zwłoki Piusa VI po śmierci zabalsamowano, a papieski pogrzeb urządzono dopiero pół roku później, co prawda z asystą wojskową, ale bez żadnego księdza! Na przewiezienie zwłok Piusa VI do Rzymu wydano zgodę dopiero 1,5 roku później. Bardzo skromny papieski dobytek sprzedano jako... własność narodu francuskiego!

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 24 sierpnia 2008Wasze komentarze:
 Ala: 24.01.2018, 18:48
 Czemuż to nie piszemy, że ten papież poparł TARGOWICĘ???
 darek: 12.09.2016, 09:59
 a bramy piekielne GO nieprzemogą.....
 Misio: 04.05.2015, 10:11
 Do Anna zaprawdę powiadam Ci warto poczytać historię a nie tylko podręczniki do podstawówki, poza tym Papież z nikim nie walczył. Do Pius: nie oceniaj postaci historycznych przez pryzmat wiedzy współczesnego człowieka, ówcześnie widziano przewrót w Warszawie jako działania jakobińskie, które podobnie jak we Francji skończą się rzeziami i mordami na niespotykaną dotąd skalę.
 Anna: 12.10.2014, 23:29
 Pius VII był więźniem Napoleona. Pius VI z Napoleonem nie walczył, bo ten nie był jeszcze u władzy. Chyba czas poczytać podręczniki do historii.
 Pius: 07.01.2013, 17:19
 Polska dziękuje za błogosławieństwo konfederacji targowickiej.
 Danka: 07.04.2009, 20:04
 OJCZE PIUSIE RATUJ POLSKE PROSZE POMAGAJ MOJEJ RODZINIE ICHRON NASZE DZIECI WSTAWIAJ SIE U PANA W MOICH INTENCJACH BLAGAM CIEZKO NAM ...BLOGOSLAW KAPLANOM IWSZYSTKIM OSOBOM KONSEKROWANYM
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej