Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Jan Stępień

(1910 - 1995)


     W pamięci pokoleń zmarły 9 stycznia 1995 r. ks. profesor Jan Stępień pozostał jako wybitny biblista i rektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Nie wszyscy wiedzieli, że w latach stalinowskich za swą patriotyczną postawę został skazany na karę śmierci.

     Urodzony w rodzinie inteligenckiej w Osieku niedaleko Sandomierza w 18. roku życia wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu. W 1933 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studia kontynuował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Podczas okupacji hitlerowskiej był wykładowcą biblistyki w seminarium w Sandomierzu. Jednocześnie udzielał się konspiracyjnie jako kapelan wojskowy w szpitalu powiatowym. Zagrożony aresztowaniem, w 1942 r. uciekł do Warszawy, gdzie ukrywał się w klasztorze karmelitanek bosych na Woli. Za zgodą Stolicy Apostolskiej angażował się w prace polityczne Stronnictwa Narodowego. Wydawał czasopisma, rozbudowywał wydział propagandy. W czasie Powstania Warszawskiego był szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej na Mokotowie. Pod koniec 1944 r. przeniósł się do Częstochowy, gdzie kontynuował działalność podziemną. Kiedy Niemcy odkryli drukarnię z.nielegalnymi pismami, schronił się - jako brat Józef Maria od Jezusa - w klasztorze karmelitów bosych w Krakowie. We wrześniu 1945 przeniósł się do Poznania, gdzie otrzymał propozycję wykładów. Ostrzeżony o grożącym mu aresztowaniu, udał się na ziemię zachodnie, gdzie w październiku 1945 r. - pod zmienionym nazwiskiem jako ks. Stanisław Jankowski - został proboszczem w Krośnie Odrzańskim. Jednoczenie utrzymywał kontakt z Londynem. Ponieważ UB ciągle było na jego tropie, w 1947 pod nowym nazwiskiem - jako ks. Stanisław Janczar - został proboszczem w Jezioranach k. Olsztyna.

     Środki ostrożności okazały się zawodne i 5 lipca 1947 r. został aresztowany. Proponowano mu wolność za współpracę. W sprawę osobiście angażował się płk Józef Różański, dyrektor departamentu śledczego MBP. Na "rozprawie" w gmachu MBP, bronił się sam, 29 listopada 1947 r. otrzymał czterokrotną karę śmierci. Władze kościelne natychmiast wystąpiły o ułaskawienie. Bierut okazał akt łaski i wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Być może pamiętano, że w okresie okupacji hitlerowskiej ks. Stępień wspólnie z przedstawicielem gminy żydowskiej Goldbergiem wykupił z rąk Niemców uwięzionych w Zochcianku 2 tys. mężczyzn z okolic Sandomierza, wśród których byli Żydzi. K. Stępień również w najtrudniejszych warunkach więziennych, także we Wronkach, kontynuował konspiracyjną działalność duszpasterską, a pilnujących go strażników przygotowywał do ukończenia szkoły podstawowej. Wyszedł z więzienia dopiero w 1955 r.

     Wrócił do Sandomierza, gdzie wykładał biblistykę. W latach 1960-1984 związany był z Akademią Teologii Katolickiej. W 1974 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1972 r. przez trzy kolejne kadencje był rektorem ATK. Napisał ponad 200 prac z biblistyki. Szczególnie ulubionym jego tematem była teologia św. Pawła apostoła. Swoje wspomnienia z czasów uwięzienia zawarł w książce "Droga krzyżowa w słońcu". Zmarł w Laskach i tam też jest pochowany.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:
 wysłuchaj : 18.10.2009, 21:32
 Ks.Janie pomóż nam jest nam ciężko z naszymi kredytami w spłacie
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej