Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Annibal Maria Di Francia

(1851 - 1927)


św. Annibal Maria Di Francia      Gdziekolwiek zetknął się z potrzebą, czy chodziło o dzieci lub rodziny, zagrożone dziewczęta, klasztory kontemplacyjne będące w kłopotach materialnych, zawsze zjawiał się w odpowiednim momencie, pełen miłości - mówił Jan Paweł II o św. Annibalu Marii di Francia. Ten włoski duchowny, założyciel dwóch rodzin zakonnych, odszedł do Pana 1 czerwca 1927 r. w Messynie, swoim rodzinnym mieście.

     Urodził się 5 lipca 1851 r. w arystokratycznej rodzinie markiza Francesco Santa Caterina delio Lonio, wicekonsula papieskiego i honorowego kapitana floty. Ukończył kolegium św. Mikołaja w Messynie prowadzone przez cystersów. Już wtedy odznaczał się głęboką pobożnością i talentem pisarskim. Po studiach teologicznych, które odbywał w miejscowym seminarium duchownym razem z młodszym bratem Francesco, późniejszym wikariuszem generalnym archidiecezji Messyna, w 1878 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jeszcze jako diakon, w Avignone, najbiedniejszej dzielnicy Messyny, rozpoczął działalność apostolską wśród biednych oraz na rzecz powołań kapłańskich.

     Jako kapłan starał się przekształcać zaniedbaną moralnie i materialnie dzielnicę w ośrodek modlitwy i edukacji. Szczególną troską otoczył sieroty, ludzi biednych i samotnych. Zapoczątkował w mieście praktykę rozdawania ubogim chleba, tzw. chleba św. Antoniego. Rozwiązania problemów świata, nie tylko duchowych, ale także społecznych, upatrywał w ewangelizacji przez obecność w świecie ewangelizatorów, dobrych robotników, którzy idą na żniwo. Znajdą się oni dzięki szczególnej modlitwie poleconej przez Chrystusa. Rozpoczyna się ona od łacińskiego słowa "rogate", czyli "proście". "Misja modlitwy o dobrych robotników - pisał - jest obowiązkiem każdego wiernego, każdego chrześcijanina, któremu leży na sercu dobro wszystkich dusz".

     Ksiądz Annibale Maria di Francia założył dwie rodziny zakonne: Rogacjonistów Najświętszego Serca Jezusowego i Córek Bożej Gorliwości. Zakonnicy i zakonnice składali czwarty, dodatkowy ślub, w którym zobowiązywali się do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Przy powstaniu Córek Bożej Gorliwości ważny udział miała wizjonerka z La Salette, Melania. Była ona pierwszą mistrzynią nowicjuszek.

     Ksiądz Annibale w 1908 r. zaczął wydawać czasopismo "Pan Bóg i bliźni", które miało aż 700 tys. prenumeratorów!

     Oba zgromadzenia zatwierdził najpierw miejscowy biskup (1926), a następnie Stolica Apostolska.

     Obecnie zgromadzenie rogacjonistów liczy około 200 członków. Od 1991 r. są obecni w Polsce, chociaż ich charyzmat i oddziaływanie na nasz kraj są dużo wcześniejsze. Już bowiem w 1893 r. polska szlachcianka Maria Jastrzębska z Dębińskich spotkała się z ks. Annibalem. Pragnął on wtedy spopularyzować modlitwę o powołania w naszym kraju. Dzięki jej staraniom już w rok później modlitwa została wydana w języku polskim i wydrukowana w Krakowie.

     Przy domu zakonnym rogacjonistów w Warszawie przy ul. Stromej 30 działa Instytut Antoniański dla Dzieci i Młodzieży.

     Jan Paweł II beatyfikował "apostoła modlitwy o powołania" i "ojca sierot i biednych" 7 października 1990 r., a kanonizował 16 maja 2004 r.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 Ufajaca: 01.11.2009, 18:22
 Proszę cię bardzo pomóż nam tyle mam długów sw. Annibalu dziękuje ci za twą świętość.Proszę o opieke nad córką i jej dzieciątkiem które nosi pod swym sercem.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej