Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

kard. Basil Hume

(1923 - 1999)


kard. Basil Hume     Dziesięć lat temu po ciężkiej chorobie zmarł kard. Basil Hume, arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii, jeden z najwybitniejszych kardynałów XX w.

     George Hume urodził się 2 marca 1923 r. w angielskiej miejscowości Newcastle-on-Tyne. Jego ojciec, anglikanin, sir William Errington Hume, byl kardiochirurgiem i wykładowcą na uniwersytecie. Matka, Maria Elżbieta z domu Tisseyre, z pochodzenia Francuzka, córka oficera, była katoliczką. W 18. roku życia George wstąpił do zakonu benedyktynów i przyjął imię Basil. Kształcił się w opactwie Ampleforth, a także na uniwersytetach w Orfordzie i szwajcarskim Fryburgu. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez kilka lat uczył języków w szkole średniej prowadzonej przez jego zakon. Prowadził także wykłady z teologii dogmatycznej dla zakonników-studentów.

     W 1963 r. stanął na czele opactwa św. Wawrzyńca w Ampleforth. Jako opat wykazywał wielkie zainteresowanie dialogiem ekumenicznym. Był też przewodniczącym Benedyktyńskiej Komisji Ekumenicznej oraz angażował się w działalność Rady Kościołów w Yorkshire.

     W lutym 1976 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem Westminsteru i Prymasem Anglii i Walii. Po kilku miesiącach włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

     Był pierwszym biskupem katolickim od czasu schizmy Henryka VIII, który brał udział w Synodzie Kościoła Anglikańskiego. Wiele uwagi poświęcał anglikanom, którzy przeszli na katolicyzm. Działał na rzecz pojednania w Irlandii Północnej, potępiając każdą formę przemocy, także podczas konfliktu między Wielką Brytanią a Argentyną. Ważną rolę w posłudze biskupiej przywiązywał do duszpasterstwa rodzin. Do rządu brytyjskiego apelował o wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Na czele Episkopatu Anglii i Walii stal przez 20 lat od 1979 r. W 1995 r. na nabożeństwie odprawianym przez niego w katedrze w Londynie obecna była królowa Elżbieta II.

     Kard. Hume doceniany był w międzynarodowych kręgach kościelnych. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, kilkakrotnie aktywnie uczestniczył w obradach Synodu Biskupów. Odbywał wiele podróży zagranicznych. W Polsce w roku 1981 na pogrzebie kard. Stefana Wy-szyńskiego reprezentował Radę Konferencji Episkopatów Europy.

     Na dwa miesiące przed śmiercią w specjalnym liście pasterskim poinformował wiernych o swojej chorobie nowotworowej. "Mimo wszystko pragnę wypełniać powierzone mi obowiązki i pracować tak długo, jak to tylko będzie możliwe" - pisał. Królowa Elżbieta II cztery tygodnie przed jego śmiercią odznaczyła go Orderem Zasługi. W 2002 r. w jego rodzinnej miejscowości odsłoniła pomnik kardynała.

     Jan Paweł II, który bardzo cenił kard. Hume'a, po otrzymaniu wiadomości o jego śmierci nazwał go "pasterzem o wielkich przymiotach duchowych i moralnych".

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej