Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Wacław Bliziński

(1870 - 1944)

Wacław Bliziński Jego dewizą były słowa: "Parafianom przychylić chleba i nieba". W ciągu 39 lat jego pracy duszpasterskiej Lisków, ze wsi mocno zaniedbanej moralnie i gospodarczo, stał się wsią wzorową.

Wacław Bliziński urodził się w Warszawie 28 lipca 1870 r. w rodzinie szlacheckiej. Po ukończeniu gimnazjum w stolicy, we Włocławku wstąpił do seminarium duchownego. W 1892 r. przyjął święcenia kapłańskie. W pierwszych latach kapłaństwa pracował jako wikariusz w katedrze włocławskiej oraz był prefektem szkolnym. W 1900 r. został proboszczem w Liskowie w pobliżu Kalisza. Był ciężko chory na gruźlicę. Kuria we Włocławku skierowała go na wieś, aby mógł podleczyć się. "Przypuszczano, że nie będzie żył długo. Nikt się nie spodziewał, że tutaj właśnie obudzą się w nim nowe siły i energie, a lasy i piaski liskowskie przywrócą mu zdrowie" - powie o nim 20 czerwca 1971 r. w Liskowie kard. Stefan Wyszyński.

Początki nie były łatwe, a ks. Bliziński napotykał raczej na opór. Z biegiem lat zyskał wśród parafian wielkie uznanie i poparcie.

Założył spółdzielnię rolniczo-handlową, sklep spółdzielczy, a nawet towarzystwo wzajemnych ubezpieczeń od ognia. Utworzył warsztaty tkackie, zabawkarskie, a także szkoły: rolniczą, gimnazjum i seminarium nauczycielskie. Z jego inicjatywy powstały mleczarnia, piekarnia i łaźnia, ale także Bank Ludowy, sierociniec, przytułek dla starców i koło gospodyń wiejskich. Wieś została zelektryfikowana i stale rozbudowywała się. W swojej pracy społecznej ks. Bliziński inspirował się encykliką Leona XIII "Rerum novarum" oraz doświadczeniami organizacji gospodarczych Wielkopolski. Za sprawą swego proboszcza Lisków stał się wkrótce sławny na całą Polskę.

Proboszcz przywiązywał wielką wagę do życia religijnego. Rozwinął w parafii kult Serca Jezusowego, wprowadził praktykę pierwszych piątków miesiąca i częstej Komunii św. Cieszył się poparciem Episkopatu, a grudniu 1917 r. przedstawił biskupom swoją koncepcję rozwoju chrześcijańskiego ruchu ludowego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ks. Bliziński zaangażował się w działalność polityczną. W 1918 r. przez kilka miesięcy był kierownikiem Departamentu Opieki Społecznej w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej. Został posłem z ramienia Polskiego Zjednoczenia Ludowego, które w Sejmie miało 35 miejsc. W latach dwudziestych zaangażował się w działalność PSL "Piast". W latach 1919-1922 był członkiem Rady Obrony Państwa. W 1938 r. - z nominacji prezydenta Ignacego Mościckiego - został senatorem. Rok wcześniej prezydent odwiedził Lisków. Duchowny ceniony był też przez władze kościelne. W 1934 r. papież Pius XI obdarzył go godnością prałata Jego Świątobliwości. Był też kawalerem wielu odznaczeń państwowych, m.in. Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą OOP.

Po wybuchu II wojny światowej poszukiwany przez gestapo ukrywał się w Warszawie, a po powstaniu przebywał w Częstochowie. Tam zmarł 21 października 1944 r. Zgodnie z wolą ks. Blizińskiego, jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu w Liskowie.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 października 2009Wasze komentarze:
 Barbara : 19.10.2023, 07:48
 Niedawno przeczytałam o księdzu Wacławie Blizińskim i jestem pod wrażeniem jak dużo potrafił zrobić dla dobra parafian i dla Polski. Powinno się więcej mówić o takich księżach a nie tylko wyciągać brudy z kościoła. Ale chyba o to chodzi w dzisiejszych czasach żeby zniszczyć kościół i wiarę.
 Aquilamagna: 21.08.2017, 21:05
 W 2017 roku ukazało się nowe wydanie wspomnień ks. Wacława. Co więcej, wedle wydawnictwa, dochód ze sprzedaży tej książki zostanie przeznaczony na remont kościoła w Liskowie. https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/wspomnienia-mego-zycia-i-pracy/
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej