Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Dusze czyśćcowe wyproszą wszystko

     Od wielu lat praktykuję modlitwę za dusze czyśćcowe i jestem przekonany co do jej niezwykłej skuteczności.

     Jak to się zaczęło? Zupełnie przypadkowo, choć chyba słusznie twierdzą ci, którzy mawiają, że w życiu nie ma przypadków. Kiedy uczęszczałem do szkoły podstawowej, na jednej z lekcji języka polskiego omawialiśmy czytan-kę o chłopcu, który uratował życie zranionemu krukowi. Kruk ów w podzięce, zdradzając tajemnicę, że jest królem kruków, podarował chłopcu trąbkę. Ilekroć będzie on w niebezpieczeństwie, może zagrać na niej i wówczas wszystkie kruki świata zlecą się na pomoc. Po tej lekturze zrodziło się w mojej duszy zazdrosne choć szczere pragnienie - szkoda, że nie mam takiej trąbki. Kilka tygodni później usłyszałem z ust proboszcza mojej parani słowa, które padły na przygotowany, przez tę pozornie nie mającą znaczenia czytankę, grunt. Ksiądz cytował jedną ze świętych, która miała powiedzieć, że nie ma takiej prośby, która nie byłaby wysłuchana przez Pana Boga, jeśli jest ona zanoszona za przyczyną dusz w czyśćcu cierpiących (po latach przypuszczam, że tą świętą była św. Katarzyna ze Sieny). To dziwnie korespondowało z omawianą czytanką... Zapamiętałem te słowa na całe życie.

     Zacząłem praktykować modlitwę za dusze czyśćcowe, przekonując się z czasem coraz bardziej co do słuszności słów owej świętej. Już jako chłopiec regularnie odmawiałem różaniec w ich intencji. Podobnie czyniłem przez cały okres szkoły średniej i w końcu przez czas studiów seminaryjnych. Mogę spokojnie powiedzieć, że do dnia dzisiejszego było tylko kilka takich dni, kiedy nie pamiętałem o modlitwie za nie.

     Nowy okres modlitwy rozpoczął się wraz ze święceniami kapłańskimi. Nie wiem, jak inni kandydaci przeżywają moment kulminacyjny święceń, kiedy to wspólnota śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych, dla mnie był to moment ofiarowania mego kapłaństwa duszom czyśćcowym. Przez kolejne lata nie szczędziłem modlitwy, a przede wszystkim ofiary Mszy św. Nie znaczy to, że moje kapłaństwo było i jest łatwym - wręcz przeciwnie - jest trudnym, ale jednocześnie nie brak mi nigdy znaków pomocy ze strony dusz czyśćcowych. Nigdy nie oczekiwałem jakichś szczególnych czy wyjątkowych doznań, widzę jednak, że ich wstawiennictwo ma niezwykłą moc i z całą pewnością mogę potwierdzić słowa usłyszane przed ponad 30 laty.

     Od kilku lat regularnie praktykuję również modlitwę za umierających, która jest niezwykle miłą Panu Bogu. Nie jest istotne, czy znamy tego umierającego czy jest to dla nas ktoś z drugiego końca świata. Śmierć dla człowieka, nawet wierzącego, jest momentem szczególnym w życiu. Codziennie umiera wiele osób, które przez całe swoje życie nigdy nie myślały o Panu Bogu, albo które z Nim walczyły. To właśnie w momencie śmierci dokonuje się decydujący wybór człowieka co do wieczności.

     Nie zapominajmy więc o umierających, nie szczędźmy im pomocy i modlitwy, a oni z całą pewnością nie będą o nas zapominać po przekroczeniu progu śmierci. To właśnie w jednym z artykułów w numerze 4-2004 Miłujcie się! była mowa o obecności przy naszej śmierci tych, którym pomogliśmy w zbawieniu, bez względu na to, czy ich kiedykolwiek spotkaliśmy, czy może nigdy nie mieliśmy z nimi bezpośredniego kontaktu.

     Praktykując modlitwę za umierających, w szczególności za zatwardziałych grzeszników, musimy jednak okazać wiele czujności, bowiem szatan szuka zemsty. Rzeczywiście zachowuje się jak "ryczący lew", bo w tym decydującym momencie, z powodu nawrócenia grzesznika traci łup, nad którym pracował przez całe lata.

     Wszystkich, którzy pragną się przekonać o skuteczności modlitwy za zmarłych namawiam do jej praktykowania. Sam bowiem jestem po wielu latach całkowicie do tego przekonany. Co więcej, to modlitwa za dusze czyśćcowe nadała sens memu życiu kapłańskiemu. Nie zapominajmy o zmarłych, nie zapominajmy o duszach czyśćcowych, a sami przekonamy się, że dzięki ich wstawiennictwu możemy dokonać cudów. Nie oczekujmy spektakularnych wizji czy ingerencji w nasze życie, lecz dostrzegajmy ich pomoc w życiu codziennym; uczmy się miłości do nich, a one również będą nas obdarzać szczególną miłością. Między nami a nimi zionie przepaść momentu śmierci, ale można ją zawsze przekroczyć przez pomost miłości.


Ks. L.


Publikacja za zgodą redakcji

nr 1-2005   


List pocieszenia List pocieszenia
Henri J. M. Nouwen
Sześć miesięcy po śmierci matki Henri J. M. Nouwen, pragnąc ukoić ból ojca po stracie najbliższej mu osoby, zaczął pisać do niego długi list. Snując rozważania nad znaczeniem śmierci, umieścił je w kontekście śmierci i zmartwychwstania Chrystusa... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Jadwiga : 23.07.2018, 22:53
 O Dobry Jezu okaż swą łaskę wszystkim duszom zapomnianym , daj Im wieczny odpoczynek i za Ich wstawiennictwem wyproś nam łaskę wyjścia z wielu chorób.Dobry Jezu a Nasz Panie daj Im wieczne spoczywanie.
 Jadwiga : 20.07.2018, 19:55
 Za przyczyną dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu pomóż mi w wyjściu z wielu chorób a duszom potrzebującym okaż Miłosierdzie i przyjmij do Królestwa swego.Dobry Jezu daj Im wieczne spoczywanie.
 Jadwiga : 04.07.2018, 21:51
 Za przyczyną dusz czyśćcowych proszę Cie Jezu o łaskę zdrowia dla syna Damiana.
 Grazyna: 13.06.2018, 16:04
 Przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych proszę cię Panie Boże Wszechmogący o laske zdania wszystkich egzaminow przez moją córkę Kasie które ma zdawać wtej sesji.Prosze też o łaskę miłosierdzia dla dusz w czyśćcu cierpiących
 Małgorzata: 09.06.2018, 15:30
 Kochany Jezu proszę Cię o łaskę miłosierdzia dla dusz czysz cyszczowych.Przyjmij je do Swego Królestwa, a za ich wstawiennictwo błagam Cię o potrzebne łaski dla mojego syna Radosława.
 Jadwiga : 08.06.2018, 15:58
 Jezu okaż Miłosierdzie duszom czyśćcowym,daj Im wieczny odpoczynek i za Ich wstawiennictwem uproś szczęśliwy zabieg i łaskę zdrowia dla Damiana.
 Jadwiga : 02.06.2018, 11:20
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu o wyjście z choroby dla syna Damiana.Okaż Jezu Miłosierdzie duszom ,niech odpoczywają w pokoju wiecznym .
 Elżbieta : 31.05.2018, 23:10
 Za wstawiennictwem dusz czyścowych proszę o łaskę zdrowia i prawidłowy rozwój dla moich dzieci.
 matka: 13.05.2018, 10:17
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłosierny Panie o opiekę nad Klaudią,aby była dobra dla bliznich,szła dobrą drogą,spotykała pomocnych ludzi i przestała robić tatuaże.Przyjmij proszę Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.Niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.
 Czcicielka: 04.05.2018, 14:11
 Boże ulituj się nad duszami czyscowymi skroc ich męki . Przyjmij cierpienia Jezusa i dusz czyscowych jako zadoscuczynienie za zniewagi i przewinienia ktorymi ludzkosc nieustannie Cie obraza.
 Jadwiga : 27.04.2018, 21:30
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cie Jezu o dobrą diagnozę i leczenie syna Damiana,o powrót do zdrowia dla mnie,chorych w rodzinie i przyjaciół.Jezu okaż Miłosierdzie duszom czyśćcowym ,niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
 Stanislawa : 24.04.2018, 21:23
 Za wstawiennictwem dusz czyscowych proszę Cię Jezu o łaskę zgody w mojej rodzinie Jezu ufam Tobie
 Jadwiga : 22.04.2018, 20:47
 Miłosierny Jezu okaż łaskę duszom czyśćcowym,niech odpoczywają w pokoju wiecznym.Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę o pomoc Bożą w trafnej diagnozie i leczeniu brata Józefa i syna Damiana.
 Jadwiga : 22.04.2018, 20:47
 Miłosierny Jezu okaż łaskę duszom czyśćcowym,niech odpoczywają w pokoju wiecznym.Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę o pomoc Bożą w trafnej diagnozie i leczeniu brata Józefa i syna Damiana.
 Agnieszka: 15.04.2018, 22:10
 Za przyczyną dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu pomóż mi w wyjściu z moich chorób, żeby bóle twarzy ustąpiły a problemy jamy ustnej i zębów nie dokuczały. Proszę o miłość, o dobrego męża, szczęśliwą rodzinę,umiejętność podjęcia życiowych decyzji. Przyjmij Jezu dusze czyśćcowe do swojego Królestwa
 Agnieszka: 14.04.2018, 20:46
 Za przyczyną dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu o cud uzdrowienia dla Weroniki, żeby z bioderkiem też było dobrze, proszę o łaskę zdrowia dla jej mamy.
 Agnieszka: 12.04.2018, 23:09
 Za przyczyną dusz czyśćcowych proszę Cię Jezu pomóż mi w wyjściu z moich chorób, żeby bóle twarzy ustąpiły a problemy jamy ustnej i zębów nie dokuczały. Proszę o miłość, o dobrego męża, szczęśliwą rodzinę, o trafne wybory życiowe. Przyjmij Jezu dusze czyśćcowe do swojego Królestwa.
 Jadwiga : 10.04.2018, 20:28
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cie Jezu o łaskę zdrowia dla Józefa,Franciszka,Jana,Romana,Damiana,Marii ,Adama i Jadwigi.Okaż Jezu Miłosierdzie duszom czyśćcowym i daj Im wieczny odpoczynek.
 Ala: 25.03.2018, 00:52
 Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię Panie Boże o dobrego męża.Postawiłeś na mojej drodze M.Może to on nim jest?proszę,żeby M chciał mnie lepiej poznać i nie patrzył na mnie punktu widzenia wyglądu,tylko jakie mam serce jakim jestem człowiekiem. Dobry Jezu A nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.Amen
 Dorota: 21.03.2018, 15:36
 Prosze. O. Modlitwe. Za. Mnie. I. Moja. Rodzine
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej