Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Vilmos Apor

(1892 - 1945)

bł. Vilmos Apor Został śmiertelnie ugodzony, gdy bronił swojej owczarni - mówił 9 listopada 1997 r. Jan Paweł II, podczas beatyfikacji Vilmosa Apora, biskupa węgierskiej diecezji Gyór, który zginął w 1945 r. zastrzelony przez radzieckiego żołnierza.

Urodzony w 1892 r. Apor pochodził z siedmiogrodzkiej rodziny książęcej barona Gabora Apora i księżniczki Fidelii Palffy. Po studiach w szkołach jezuickich w Kalocsy i Innsbrucku, uzyskał doktorat z teologii. W 1915 r. został księdzem. Podczas I wojny światowej był kapelanem wojskowym. Po wojnie przez rok był prefektem w seminarium duchownym, a w 1918 r. został proboszczem w Gyula. Tu dał się poznać jako duszpasterz ubogich. Założył m.in. ośrodek dla dzieci, których rodzice zginęli podczas wojny. Znany był z wielu inicjatyw duszpasterskich, które ożywiały życie religijne wiernych. Na wiele lat przed Soborem Watykańskim II angażował się w utrzymywanie dobrych kontaktów z duchownymi i wiernymi nie tylko innych wyznań chrześcijańskich, ale nawet z muzułmanami.

W trudnym okresie II wojny światowej, podczas której Węgry stanęły po stronie hitlerowskich Niemiec, w 1941 r. papież Pius XII mianował ks. Apora biskupem diecezji Gyór. Święcenia biskupie przyjął w Gyula, gdzie był przez 23 lata proboszczem. Do herbu wpisał słowa: "Krzyż umacnia słabego, a czyni łagodnym silnego". Jego rezydencja biskupia stała się podczas wojny miejscem schronienia dla wielu osób, także Żydów.

Po likwidacji getta w Gyór i wywiezieniu Żydów do Auschwitz (1944) ostro protestował wobec władz hitlerowskich. W jednym z kazań stwierdzał: "Kto kwestionuje chrześcijańskie prawo miłości i twierdzi, że można nienawidzić lub torturować ludzi dlatego, że są Żydami lub Afrykanami, ponosi większą winę, niż poganie i osoby grzeszące publicznie".

Gdy w październiku 1944 r. trwało bombardowanie Gyór, nie opuścił miasta, ale pozostał ze swoimi wiernymi. Wraz z abp. Mindszentym domagał się zaprzestania udziału Węgier w wojnie.

W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. do rezydencji biskupiej - pod pretekstem poszukiwania żołnierzy niemieckich - wtargnęli pijani żołnierze radzieccy. Niemców nie znaleźli, natomiast zażądali wydania znajdujących tam schronienie młodych kobiet. Biskup Apor zdecydowanie odmówił. Wywiązała się ostra wymiana zdań z oficerem, który w pewnym momencie wyciągnął pistolet i postrzelił biskupa. Mimo natychmiastowej operacji, która odbywała się jedynie przy świetle lampy naftowej, odważny biskup zmarł 2 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny.

Przez wiele lat komunistyczne władze węgierskie uniemożliwiały przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego bp. Apora. Nie mógł też spocząć w swojej katedrze. Dopiero w 1986 r. pozwolono na przeniesienie jego ciała z klasztoru karmelitów do katedry w Gyór.

Tam przy jego grobie 7 września 1996 r. modlił się Jan Paweł II. Tego dnia wspomniał go podczas Mszy św. w miejscowym parku Ipari. Rok później, 9 listopada 1997 r. Jan Paweł II podczas uroczystej celebry na placu św. Piotra ogłosił go błogosławionym. Podkreślił wtedy, że "heroiczne świadectwo biskupa Vilmosa Apora przynosi zaszczyt szlachetnemu narodowi węgierskiemu".

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 listopada 2009



Wasze komentarze:
 A: 24.08.2010, 08:54
 BŁ.Biskupie Vilmos ,proszę o twoje wstawiennictwo w intencji Łukasza,o jego nawrócenie i przemianę serca.Dziękuje
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej