Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Tomasz Reggio

(1818 - 1901)


Tomasz Reggio      Martyrologium Rzymskie wspomina 9 stycznia włoskiego biskupa Tomasza Reggio. Pochodził z Genui, w 1841 r. został księdzem.

     W pierwszych latach kapłaństwa pracował w seminarium duchownym w Chiavari, gdzie po kilku latach został rektorem. Angażował się też w powstanie pierwszego katolickiego dziennika we Włoszech "Stendardo Cattolico", gdzie dał się poznać jako znakomity wydawca i dziennikarz.

     W 1877 r. został biskupem diecezji Ventimiglia. Troszczył się o rozwój religijny swych wiernych, angażował w wiele przedsięwzięć pastoralnych i administracyjnych. Przeprowadził 3 synody diecezjalne. Dbał o rozwój liturgii, chórów kościelnych, rekolekcji stanowych. Troszczył się o ochronę dzieł sztuki, przechowywanych w starych świątyniach.

     W 1878 r. założył Zgromadzenie Sióstr św. Marty, którego celem była służba najbiedniejszym. Kiedy w 1887 r. region Ligurii nawiedziło trzęsienie ziemi, z wielkim poświęceniem roztoczył opiekę nad miejscową ludnością. W1892 r. został arcybiskupem Genui.

     Beatyfikował go Jan Paweł II 3 września 2000 r. - "Jego orędzie można zawrzeć w słowach: prawda i miłość. Przede wszystkim prawda, która oznacza uważne wsłuchiwanie się w słowo Boże oraz odważną i aktywną obronę i szerzenie ewangelicznego nauczania. Z kolei miłość, która każe kochać Boga, a przez wzgląd na Niego przygarniać wszystkich ludzi jako braci w Chrystusie" - mówił papież podczas beatyfikacji.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 oktawian: 23.10.2010, 08:14
 Super, że jest zyciorys tego błogosławionego, warto na końcu tego życiorysu dodać ,że to on udzielił święceń kapłańskich błoosławionemu księciowi Augustowi Czartoryskiemu - ostatni polak którego Jan Paweł II wynióśł na ołtarze dlatego po częsci jest Bł. Tomasz związany z nami Polakami.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej