Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Franciszek Ksawery

(1506 - 1552)

Franciszek Ksawery Święty Franciszek Ksawery jest uważany za największego misjonarza świata. Urodził się 7 IV 1506 r. w Hiszpanii, w kraju Basków na zamku Xavier /Nawarra/. Był synem doktora uniwersytetu w Bolonii, prezydenta Rady Królewskiej, Juana de Jasu i Marii.

Po skończeniu szkoły elementarnej wyjechał Franciszek na Uniwersytet Paryski. Po uzyskaniu dyplomu i stopnia magistra przez krótki czas wykładał w College Domans-Beauvias, gdzie zapoznał się z bł. Piotrem Favre oraz ze św. Ignacym Loyolą. Wkrótce wszyscy zamieszkali w jednej celi, w której rozmawiali o swoich ideałach i zamierzeniach. Równocześnie z wykładami Franciszek rozpoczął na Sorbonie studia teologiczne, gdyż miał zamiar poświęcić się służbie Bożej. Duchownym wzorem i duszą całej tej trójki był św. Ignacy. Razem obmyślili utworzenie pod sztandarem Chrystusa nową rodzinę zakonną, oddaną całkowicie służbie Kościoła Chrystusowego. Było to bardzo potrzebne, gdyż akurat M.Luter rozpoczął zaciekłą walkę przeciw Kościołowi, a obietnicą zagarnięcia majątków kościelnych pozyskał dużą grupę magnatów niemieckich i innych krajów Europy. 15 VIII 1534 r. na Montmartre w kaplicy Męczenników wszyscy trzej przyjaciele oraz czterech innych kolegów złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Dwa lata później wszyscy udali się do Wenecji i drogą morską mieli udać się do Ziemi Świętej.

W oczekiwaniu na statek usługiwali w szpitalach i przytułkach. Wyjazd do Ziemi Świętej przedłużał się, gdyż Turcja nacierała na kraje Europy, a w jej rękach była ziemia Chrystusa. Wszyscy współzałożyciele Towarzystwa Jezusowego udali się do Rzymu, gdzie św. Franciszek 24 VI 1537 r., w wieku 31 lat, otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1537-1538 Franciszek apostołował w Bolonii, a potem wrócił do Rzymu, gdzie oddał się pracy duszpasterskiej. 3 IX 1540 r. papież Paweł III zatwierdził Towarzystwo Jezusowe, które z czasem zadziwiło świat.

W tym czasie przychodziły do św. Ignacego petycje od króla portugalskiego Jana III, by wysłał do Indii grupę kapłanów z Szymonem Rodriguezem na czele. Lecz Szymon rozchorował się i zrezygnował z wyjazdu. Wówczas w jego miejsce zgłosił się Franciszek Ksawery. 15 III 1540 r. Franciszek wraz z małą grupą towarzyszy opuścił Rzym i udał się do Lizbony, by tam załatwić formalności związane z wyjazdem, równocześnie w wolnych chwilach głosząc słowo Boże. 7 IV 1541 r. opuścił Europą i udał się do Indii w charakterze legata papieskiego i wysłannika królewskiego. Po długiej i bardzo ciężkiej podróży przybył do Mozambiku w Afryce, skąd wyruszył dalej do Wyspy Sokoty. Po roku i miesiącu podróży 6 V 1542 r. św. Franciszek przybył do Goa, kolonii portugalskiej w Indiach. Święty od razu zajął się katechizacją dzieci i dorosłych, spowiedzią, odwiedzinami ubogich i chorych oraz kazaniami dla całego ludu. Po pewnym czasie zostawił w Goa kapłana - towarzysza, a sam wyruszył na tzw. Wybrzeże Rybackie, gdzie głosił naukę 20.000 tubylcom - rybakom. Pracował wśród nich dwa lata. Dzięki pomocy św. Ignacego otworzył w Goa seminarium wyższe, duchowne, by mieć nowy dopływ kapłanów z ludności miejscowej. Po tych dokonaniach św. Franciszek udał się do Malakki oraz na wyspy Moluki. Nawiedził też, głosząc Słowo Boże, przylądek Komóryn, Trawarkon, Ceylon, wyspę Ambon. Wszędzie nauczał i nawracał ludzi do Boga, gdyż byli oni całkowicie pozbawieni wsparcia chrześcijańskiego. W 1549 r. św. Franciszek zdecydował się na podróż do Japonii, by tam zanieść światło wiary i przybył do Kagoshimy. Pozyskał dla wiary ok. 1000 Japończyków zostawiając im dwóch kapłanów dla rozwijania dalszej pracy, a sam powrócił do Indii.

Wkrótce wyruszył do Chin. Bardzo trudna i ciężka podróż oraz zabójczy klimat spowodował, że Święty rozchorował się na wyspie Sancian i w nocy z 2 na 3 XII 1552 r. oddał Bogu ducha w 46 roku życia.

Mimo upałów ciało przez kilka miesięcy zostało nienaruszone i przewieziono je z Goa, do kościoła jezuitów. Tam spoczywa dotąd w mauzoleum, ołtarzu. Relikwię ramienia Świętego przesłano do Rzymu, gdzie znajduje się w kościele zakonu di Gesu w ołtarzu św. Franciszka Ksawerego. Św. Franciszek nawrócił kilkadziesiąt tysięcy pogan. Stanął na ziemi japońskiej i chińskiej jako pierwszy misjonarz europejski i zdobył tam dla Chrystusa pierwszych neofitów. Największą zasługą św. Franciszka dla Kościoła Chrystusowego było to, że na najdalszych krańcach świata wprowadzał Chrystusa i organizował życie Kościoła. Z pism św. Franciszka zostały jego listy, w których pisał o całkowitym oddaniu się Bogu. Do chwały błogosławionych wyniósł go papież Paweł V w 1619 r., a już w 1622 kanonizował Franciszka papież Grzegorz XV wraz ze świętym Ignacym Loyolą, Filipem Nereuszem, Teresą z Avilla i Izydorem. Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego obchodzone jest 3 XII. W 1949 r. z okazji 400-lecia przybycia Świętego do Japonii relikwie ramienia wielkiego misjonarza wędrowały po Japonii i Ameryce Pomocnej. Święty Franciszek Ksawery jest szczególnie czczony w Castello Javier (miejsce urodzenia), w Sancian (miejsce śmierci), w Kottar, w Arpu (Ceylon).

W 1910 r. papież Pius X ogłosił św. Franciszka patronem Dzieła Rozkrzewiania Wiary, a w 1927 r. papież Pius XI ogłosił naszego Świętego wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus głównym patronem misji katolickich.

Modlitwy do św. Franciszka Ksawerego

Modlitwa do św. Franciszka KsaweregoModlitwa do św. Franciszka Ksawerego

Litania do św. Franciszka KsaweregoLitania do św. Franciszka Ksawerego

Zobacz więcej

Apostoł Indii i patron misji zagronicznychApostoł Indii i patron misji zagranicznych

Janina PłatekWasze komentarze:
 marzena aneta: 03.12.2023, 08:32
 Święty Franciszek Ksawery dziękuję Święty Franciszku Ksawery kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Franciszku Ksawery kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Święty Franciszku Ksawery kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc tu proszącym dziękuję Święty Franciszku Ksawery kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Franciszku Ksawery kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 MAMA: 03.12.2021, 21:12
 SWIETY FRANCISZKU WYPROS ZDROWIE DLA MOJEGO SYNA KAMILA PROSI MAMA
 Paulina: 23.03.2017, 20:47
 Proszę Cię Św.Franciszku chroń mnie i moją rodzinę przed złą kobietą która jest jeszcze w naszej rodzinie,składam Tą proźbę w Twoje ręce Ty ŚW.Franciszku zanieś ją do Pana Boga naszego.
 Matka Jacka Kamila: 06.11.2015, 03:19
 Badzcie mi pomoca Swiety Franciszku u Boga. Niech sie stanie Boza Wola, prosze jesli to zgodne z Nia o dzienna prace dla Syna. Pokornie blagam o wstawiennictwo.
 Ewa : 19.07.2015, 21:29
 ŚWIĘTY FRANCISZKU KSAWERY MIEJ W SWOJEJ OPIECE RODZINĘ MOJEJ CÓRKI I ICH SYNA KSAWEREGO KTÓRY URODZIŁ SIĘ W DNIU OBJAWIENIA MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ , DAJ IM SIŁĘ W POKONANIU WSZYSTKICH PROBLEMÓW I ODNALEŹLI W SOBIE OBYDWOJE SIŁĘ W UTRZYMANIU RODZINY , PROSI CIĘ O WSTAWIENNICTWO BABCIA , MAMA I TEŚCIOWA ODSUŃ OD NICH CZŁOWIEKA KTÓRY PRZYCZYNIA SIĘ DO ROZBICIA TEJ RODZINY , KTÓRA NIESPEŁNA 3 LATA TEMU STANĘŁA PRZED OBLICZEM BOGA I ZWIĄZALI SIĘ ŚWIĘTYM WĘZŁEM MAŁŻEŃSKIM
 jadwiga: 18.04.2015, 08:37
 św Franciszku mój syn wybrał sobie Ciebie jako patrona i od teraz będzie nosił Twoje imię Proszę Cię jako matka miej go zawsze w opiece czuwaj nad nim, miej baczenie nad jego decyzjami,chroń jego młode życie przed zasadzkami zła,pomóż mu wybrać właściwą drogę życiową, zdać dobrze egzaminy i żyć na chwałę Boga i Twoją Sw Franciszku-Amen
 piotr: 03.01.2015, 20:10
 Franciszku daj mi sily bym znalazł swó motyw zycia
 mmi: 21.01.2014, 11:43
 święty Franciszku, Ty jesteś moim patronem w tym roku, módl się za mną!
 wojtek: 22.12.2013, 18:48
 św Franciszku Ksawery dopomórz mi w różnych trudnościach i słabościach


 Krystyna: 03.12.2013, 15:06
 Św.Franciszku uzdrów ciało i duszę Franciszka i miej go w swojej opiece po wszystkie dni życia .Dzisiaj kończy 76 lat i dopomóż mu rozwiązac swoje problemy z którymi się boryka.
 Arek: 27.08.2013, 19:29
 Prosze Cie Sw.Franciszku pomoz mi,ty wiesz czego ja chce.
 K.: 24.07.2013, 22:52
 św. Franciszku, proszę Cię o zdrowie dla mojej narzeczonej Justyny oraz dla mojej rodziny.
 Danuta: 10.07.2013, 07:40
 Św. Franciszku Ksawery proszę Cię o wstawiennictwo u Boga o łaskę mojego uzdrowienia z raka piersi.
 n\n: 03.04.2013, 08:43
 Ciebie prosimy wysłuchaj nas Panie
 anna: 13.03.2013, 23:05
 Sw. Franciszku, prosze niech nowy papiez noszacy Twoje Imie nauczy nas od nowa Dekalogu i pokaze jak zyc w/g przykazan
 ava: 13.03.2013, 21:21
 Święty Franciszku Ksawery proszę wstawiennictwo w sprawie smutnego życia mojej siostry i jej wielkich kłopotów.Proszę o pomoc w pokonaniu wszelkich trudności i odmiany jej trudnego życia.Błagam usłysz mój błagalny głos.
 Lidia: 13.03.2013, 21:19
 Św. Franciszku Ksawery proszę o szczęśliwą operację i powrót do zdrowia dla Iwony oraz o zdrowie dla mojej rodziny i dla mnie
 jolanta: 25.11.2012, 15:55
 za wstawiennictwem sw Franciszka Ksawerego prosze pokornie o zdrowie dla mojej mamy, i wieze ze on je uyprosi u Boga dla niej
 K.14.03.2012: 14.03.2012, 19:47
 sw franciszku ksawery ty znasz moje prasgnienia blagam wstaw sie za moim synem u Maryi iJezusa . Uslysz moj glos
 Maria Katarzyna : 13.02.2012, 10:51
 Swiety Franciszku TY masz tyle łask od Maryji i Boga Najwyższego że wystarczy tylko Twe westchnienie aby i w moim życiu pojawiły się łaski o co bardzo Cię proszę
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej