Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Benon z Miśni

(1010 - 1106)

Benon z Miśni Martyrologium Rzymskie wspomina 16 czerwca urodzonego tysiąc lat temu św. Benona z Miśni. Urodził się w arystokratycznej rodzinie saskiej. Pobierał nauki u benedyktynów w Hildesheim, do których później wstąpił, a następnie w szkole katedralnej.

Wyświęcony na kapłana w 1040 r. cieszył się dużym zaufaniem mnichów, którzy wybrali go na swojego opata. Znany byl z wielkiej rozwagi, roztropności i z życia ascetycznego. Te przymioty zwróciły uwagę cesarza Henryka IV, który przyczynił się do nominacji Benona na biskupa Miśni. Kiedy między cesarzem a papieżem Grzegorzem VII wybuchł konflikt o inwestyturę, Benon stanął po stronie papieża.

Zapłacił za to utratą dóbr biskupich i wygnaniem. Kiedy ekskomunikowany Henryk IV udał się z pokutą do Canossy, Benon mógł powrócić do swojej diecezji. Po kolejnym konflikcie cesarza i papieża Benon został pozbawiony urzędu. Po 1088 r. mógł ponownie objąć diecezję miśnieńską, w której mimo podeszłego wieku, posługiwał do końca życia. Nazwano go apostołem Wendetów, ponieważ rozwinął działalność misyjną pośród plemion zachodnio-słowiańskich.

Benon z Miśni został kanonizowany w 1523 r. przez papieża Hadriana VI. W ikonografii przedstawia się go najczęściej w szatach biskupich oraz z rybą i kluczem. Według pobożnego podania, kiedy cesarz Henryk IV wygnał biskupa, klucz do jego katedry wrzucił do Łaby. Kiedy Benon powrócił, podano mu rybę, a w niej znalazł zaginiony klucz do świątyni.

Jest patronem Bawarii i Miśni. Także jeden z warszawskich kościołów (na Nowym Mieście) nosi jego wezwanie.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 czerwca 2010Wasze komentarze:
 marzena aneta: 16.06.2024, 15:15
 Święty Benon z Miśni dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urodę zdrowie odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku dziękuję żeby nikt nie kradł dziękuję z tego będziemy sądzeni dziękuję Bogu sprawę zdamy dziękuję zarób jak umiesz tylko nie kradnij dziękuję nie po trupach do celu dziękuję kradzione nie tuczy dziękuję zarób jak umiesz tylko nie kradnij dziękuję pieniądze są dla ludzi nie ludzie dla pieniędzy dziękuję pieniądze mają służyć nie rządzić dziękuję pieniądze są środkiem nie celem dziękuję celem jest miłość dziękuję kochajmy się szanujmy się dziękuję nie kradnij nie oszukuj dziękuję kochajmy się szanujmy się dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Benonie Święty z Miśni kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Agnieszka : 16.06.2024, 05:46
 Sw Benonie módl się za mnie i moją rodzinę proszę wypros nam potrzebne łaski 🌹
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej