Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Anna Jenke

(1921 - 1976)


Anna Jenke      Anna Jenke urodziła się 3 IV 1921 r. w Błażowej k. Rzeszowa. W 1939 r. ukończyła liceum SS. Niepokalanek w Jarosławiu. Podczas okupacji była zaangażowana jako harcerka w konspiracji i w tajnym nauczaniu.

     Z jej inicjatywy powstała akcja "kromka chleba" dla biednych dzieci. Po wojnie studiowała filologię polską w Krakowie na UJ, a po uzyskaniu stopnia magistra pracowała jako polonistka i wychowawczyni młodzieży szkół średnich w Jarosławiu. Żyła na codzień Ewangelią. Szczególną troską otaczała młodzież z tzw. marginesu społecznego i "dzieci ulicy". By oddać się bardziej na służbę bliźnim, nie wyszła za mąż, choć wielu starało się o jej rękę. Jej droga do Boga prowadziła przez Maryję. Należała do Rycerstwa Niepokalanej.

     Założyła tzw. Sobótki - czuwania w pierwsze soboty miesiąca w intencji Kościoła i Ojczyzny. Swe bardzo aktywne życie zakończyła prawie nagle, podcięta przez złośliwy nowotwór. Zmarła 15 II 1976 r. w Jarosławiu. Na jej pogrzeb mimo mrozu wyległo prawie cale miasto. 24 III br. rozpoczął się w Przemyślu proces beatyfikacyjny Anny Jenke.


Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej (do prywatnego odmawiania)

Boże i Ojcze nasz, Ty obdarzyłeś Służebnicę Twoją Annę, wzorową nauczycielkę i wychowawczynię, świadka Chrystusa w czasach szczególnie trudnych i wymagających osobistej odwagi - duchem apostolskiej gorliwości i nieprzeciętnej miłości bliźniego, obdarz ją łaskawie chwałą ołtarzy, a mnie za jej wstawiennictwem, udziel łaski, o którą Cię z ufnością proszę. Amen

Za zgodą Kurii Metropolitalnej Przemyskiej.

O otrzymanych laskach od Boga za przyczyną Sługi Bożej Anny prosimy powiadomić:
Kurię Metropolitalną w Przemyślu lub Biuro Towarzystwa Przyjaciół
Anny Jenke, ul. Kraszewskiego 37/1, 37-500 Jarosław.


Rycerz Niepokalanej
Grudzień 1993


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej