Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Anna Jenke

(1921 - 1976)

Anna Jenke Anna Jenke urodziła się 3 IV 1921 r. w Błażowej k. Rzeszowa. W 1939 r. ukończyła liceum SS. Niepokalanek w Jarosławiu. Podczas okupacji była zaangażowana jako harcerka w konspiracji i w tajnym nauczaniu.

Z jej inicjatywy powstała akcja "kromka chleba" dla biednych dzieci. Po wojnie studiowała filologię polską w Krakowie na UJ, a po uzyskaniu stopnia magistra pracowała jako polonistka i wychowawczyni młodzieży szkół średnich w Jarosławiu. Żyła na codzień Ewangelią. Szczególną troską otaczała młodzież z tzw. marginesu społecznego i "dzieci ulicy". By oddać się bardziej na służbę bliźnim, nie wyszła za mąż, choć wielu starało się o jej rękę. Jej droga do Boga prowadziła przez Maryję. Należała do Rycerstwa Niepokalanej.

Założyła tzw. Sobótki - czuwania w pierwsze soboty miesiąca w intencji Kościoła i Ojczyzny. Swe bardzo aktywne życie zakończyła prawie nagle, podcięta przez złośliwy nowotwór. Zmarła 15 II 1976 r. w Jarosławiu. Na jej pogrzeb mimo mrozu wyległo prawie cale miasto. 24 III br. rozpoczął się w Przemyślu proces beatyfikacyjny Anny Jenke.

Kobieta szanująca swoją godność

Gdy obserwujemy dzisiejszą rzeczywistość, ogarnia nas coraz bardziej przerażenie, strach, a już delikatnie to określając - niepokój. A tam, gdzie niepokój, tam działają już siły zła. Próbujemy stawiać tamy tym siłom, ale czasem są to tylko syzyfowe prace, bo znów zwiększony napór bezbożnictwa, demoralizacji, liberalizacji - przerywa tę tamę. Może za mało nas do budowy tej tamy, czyli Dobra? Może mamy za słaby budulec, środki i metody? A może brak nam kierownictwa lub jest ono za słabe i niewłaściwe?

Najgorzej, gdy człowiek jest ślepy, i to z własnej winy, i nie chce widzieć, co się wokół niego dzieje. I najgorzej, gdy tej ślepoty nie leczy.

całą prawdą słowo: wspaniałe! Ale są i takie, za które, niestety, trzeba się bardzo rumienić. Te właśnie usiłują narzucić własny styl życia innym, określając siebie postępowymi "feministkami".

Mamy bardzo dużo ludzi chorych na ślepotę. Pominąwszy wszelkie kwestie, spory w dziedzinie życia politycznego i gospodarczego, popatrzmy choćby na życie niektórych naszych polskich kobiet, matek, dziewcząt - a zobaczymy ile w nim nieprawidłowości, dewiacji, zboczeń, błędów i pomyłek. To prawda, że wiele jest w Polsce takich kobiet, którym pasuje z całą prawdą słowo: wspaniałe! Ale są i takie, za które, niestety, trzeba się bardzo rumienić. Te właśnie usiłują narzucić własny styl życia innym, określając siebie postępowymi "feministkami".

Owe feministki przygotowują się teraz na walny zjazd kobiet, który ma się odbyć w Pekinie. Wiadome siły kierują dziś tym wynaturzeniem kobiet. Nowoczesność, postępowość, europejskość - tak całkowicie zarzuciła zasłonę na ich oczy, że aż oślepły. Zasłoniła im, a nawet zniszczyła ich własną godność. Z ich życia zniknęła już najcudowniejsza Kobieta świata - MARYJA, która jest przecież wzorem wszystkich kobiet. Jest Dziewicą, Matką, Królową - wzorem po wsze czasy i dla wszystkich ludzi.

Lecz Ona dzisiejszym "postępowym" kobietom nie pasuje - bo jest cała Piękna, Czysta, Kochająca... Ona pasuje tylko tym, które pragną być takimi, jak Ona. To są te wszystkie bohaterskie kobiety, dobre matki, czyste dziewczęta, które tworzyły i tworzą zdrowe ogniska rodzinne, oazy miłości i rozkwitają w Bogu. Dla przykładu postawmy jedną z nich, znaną już społeczności polskiej - ANNĘ JENKE, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Wspaniała kobieta i to pod każdym względem, wychowawczyni młodych pokoleń, współczesna święta. Wspaniała, gdyż Jej osobowość kształtowała się w "szkole maryjnej". Każdy swój dzień z miłością dziecka powierzała Matce Bożej. Zaś każde święto maryjne ożywiało tę miłość. W swoich rozważaniach napisała: "Wakacyjny czas sierpniowy, to czas szczególnie poświęcony Matce Najświętszej: "Anielska", której Zastępy Aniołów, wraz ze św. Michałem, cześć oddają. "Wnie- bowzięta" - pełna chwały, Niepokalana jako Matka Bożego Syna wstępująca w Niebo. "Jasnogórska", która chodzi polskimi drogami, zatroskana i współczująca, Tarcza i Obrona Narodu Polskiego. To są dni Maryjne, o których serca nasze powinny pamiętać". A miesiąc maj nazywała "czasem szczególnej audiencji u Matki Bożej".

Zwykle wszyscy nieprzeciętni ludzie, święci swoje życie oddawali Matce Najświętszej, prosząc Ją o pełne kierownictwo. Tak uczynił św. Maksymilian Maria Kolbe. Stał się on wprost niedościgłym wzorem w bezgranicznym zaufaniu Maryi. Anna Jenke próbowała w tym go naśladować. Mówiła często: "Poczujmy się spadkobiercami idei o. Kolbego i realizujmy je w swoim życiu". Zaczynała od siebie i faktycznie, w tym oddaniu Matce Najświętszej, na każdym niemal kroku postępowała jak św. Maksymilian. Niepokalanej powierzała wszystkich i wszystko. Oto fragment jednej z jej pięknych modlitw: "Matko Najświętsza, wróć naszym dzieciom rodziców - niech odnajdą swoje szczęście rodzinne, spraw, aby wszystkie matki kochały swoje dzieci, a szczególnie jeszcze te nie narodzone. Ty, Najświętsza z Matek, daj świętość naszym matkom... bo świętość jest gwarancją stałości rodziny, nade wszystko bezpieczeństwem dzieci. Matko Miłości i Najlepszej Rady! Pochyl się nad ciężko chorymi... Wylej łaski swoje na grzeszników, którzy o nie proszą, na więźniów i prześladowanych, na żarliwych i wiernych, którym grozi niebezpieczeństwo, na naród nasz, którego Królową byłaś, jesteś i będziesz. Ufamy, że nasza ufność nie może być zawiedziona".

Anna Jenke jest godna naśladowania, bowiem wiernie odtwarzała w sobie życie Matki Niepokalanej. Szanowała i wciąż doskonaliła swoją kobiecość. Swoim dorastającym uczennicom mówiła: "Jednak człowiek musi mieć poczucie wartości. Dopiero wolność od zła daje godność. Z wielu rzeczy można zrezygnować, ale nie z posagu, który Bóg daje. Trzeba być sobą i coś reprezentować!"

Dopiero tak mając ustawioną hierarchię wartości w swoim życiu - można iść z podniesioną głową i budować tamy, powstrzymujące fale zła.

Kobiety szanujące własną godność mogą być pewne swego zwycięstwa!

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej (do prywatnego odmawiania)

Boże i Ojcze nasz, Ty obdarzyłeś Służebnicę Twoją Annę, wzorową nauczycielkę i wychowawczynię, świadka Chrystusa w czasach szczególnie trudnych i wymagających osobistej odwagi - duchem apostolskiej gorliwości i nieprzeciętnej miłości bliźniego, obdarz ją łaskawie chwałą ołtarzy, a mnie za jej wstawiennictwem, udziel łaski, o którą Cię z ufnością proszę. Amen
Za zgodą Kurii Metropolitalnej Przemyskiej.

O otrzymanych laskach od Boga za przyczyną Sługi Bożej Anny prosimy powiadomić:
Kurię Metropolitalną w Przemyślu lub Biuro Towarzystwa Przyjaciół
Anny Jenke, ul. Kraszewskiego 37/1, 37-500 Jarosław.

Katarzyna Majkut członek Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu
Rycerz Niepokalanej
Grudzień 1993, Czerwiec 1995Wasze komentarze:
 marzena aneta: 03.05.2022, 11:32
 SłuĹźebnico BoĹźa Anno Jenke kocham Cię proszę o domu kupno urodę zdrowie dobrego męża młodego niepalącego poboĹźnego religijnego uczciwego człowieka wysokiego pieniądze dziękuję proszę o miłość na świecie Ĺźebyśmy się kochali szanowali i Boga Ĺźebyśmy kochali i Maryję Ĺźebyśmy kochali i Jezusa Ĺźebyśmy kochali i Ducha Świętego Ĺźebyśmy kochali i Anioła Stróşa Ĺźebyśmy kochali dziękuję kobiety moc modlitwy nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni
 Joasia: 19.02.2022, 02:26
 Anno Jenke, Służebnico Boża, proszę wstawiaj się i wypraszaj potrzebne łaski u Pana Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej, w szczególności proszę o boże błogosławieństwo dla rodziny oraz rozeznanie dalszej drogi życiowej (zawodowej) i otrzymanie sił na każdy dzień.
 37: 10.02.2021, 00:56
 Anno Służebnico Boża, proszę Cię o wstawiennictwo u Ojca Naszego najwyższego o łaskę cudownego uzdrowienia Kazimierza.
 Maria: 16.12.2020, 13:21
 Sl.Boza Anno Jenke prosze Cie w intencji blagalnej o zdrowie dla syna i jego matki oraz o pomoc Twoja we wszystkich potrzebach moich dzieci i ich matki/o dobry wybor szkoly dla syna i zdanie egzaminu,o prace dla niego na caly etat,o technicznosc i nowe talenty dla niego,o pokoj/.O otrzymanie w calosci dobr doczesnych i duchowych dla nas. Dziekuje bardzo.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej