Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Jan Nepomucen

(ok. 1350 - 1393)


     Św. Jan urodził się w Pomuku (Nepomuk) koło Pragi. Rok jego przyjścia na świat nie jest dokładnie znany. Jego ojciec, Velfia, byl miejscowym urzędnikiem. Pierwsza ścisła wiadomość o Świętym pochodzi z roku 1370. Figuruje on wtedy jako kleryk zatrudniony w charakterze notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W roku 1380 został wyświecony na kapłana i otrzymał probostwo przy kościele św. Galla (Gawla) w Pradze. Równocześnie pełnił dalej obowiązki notariusza przy arcybiskupie Janie Jenzensteinie. W roku 1381 metropolita wysłał Jana na studia uniwersyteckie w Pradze a potem w Padwie (1382-1387). Wrócił do Pragi w charakterze doktora prawa. Został mianowany kanonikiem - proboszczem przy kolegiacie św. Idziego, a dwa lata później kanonikiem - proboszczem przy kościele św. Piotra i Pawła w Wyszechradzie. W roku 1390 arcybiskup mianuje św. Jana archidiakonem i proboszczem w Saaz. Niedługo tu wszakże zabawił, gdyż stad metropolita powołał Jana na swojego wikariusza generalnego.

     W tym czasie w Czechach panował Wacław IV Luksemburczyk. Znany był z hulaszczego życia i swej niechęci do Rzymu. Grabil tez bez skrupułów dobra kościelne. W nim tez kapłan - odstępca, Jan Hus, znajdzie w niedalekiej przyszłości potężnego protektora. Szczególny gniew żywił król wobec arcybiskupa, znanego z gorliwości pasterskiej. By umniejszyć zakres jego władzy, król postanowił utworzyć nowe biskupstwo, wykrojone z archidiecezji praskiej. Skorzystał wiec, ze umierał opat benedyktyński w Kladruby i tam chciał osądzić upatrzonego przez siebie kandydata na biskupa a klasztor zamienić na jego pałac i kurie. Na szczęście zakonnicy dowiedzieli się o tym wystarczająco wcześnie i w miejsce zmarłego opata zdążyli wybrać nowego.

     W takiej sytuacji w siec intryg królewskich został wplatany również Jan Nepomucen. Jako wikariusz generalny wysyłał pisma z protestem, w imieniu arcybiskupa natychmiast zatwierdził nowego opata, rzucił klątwę na wicekanclerza królewskiego za to, ze ten dopuszczał się publicznych bluźnierstw i szydził z wiary świętej. Doszło do tego, ze król w przypływie gniewu chciał aresztować biskupa wraz z cala kapituła, a nawet go zgładzić. Na wiadomość o tym biskup ze swoimi prałatami schronił się w swoim zamku w Rudnicach.

     Wtedy król umyślił podstęp: zaproponował metropolicie koniec wojny i pokój. Zaprosił wiec biskupa wraz z kapituła na dwór królewski w Pradze. Kiedy zaś ci przybyli, kazał puścić wolno biskupa i jego kapitule a aresztować Jana Nepomucena, prałata Mikołaja Pruchnika i prałata Wacława Knoblocha. Wreszcie pod wieczór wypuścił jeszcze Knoblocha a pozostawił w areszcie Nepomucena i Pruchnika. Obu kapłanów poddano torturom, po których wypuszczono prałata, ale kazano mu złożyć przysięgę, ze nikomu nie powie o zadanych kapłanom mękach. Cała teraz zemstę wywarł Wacław IV na św. Janie Nepomucenie. Poddano go znów wyszukanym mękom. Świadkowie stwierdzili, ze sam król brał udział w tych katuszach, aby w ten sposób nasycić żądze zemsty na Janie i biskupie, którego ten był prawa ręką. Po bestialskich torturach na wpół żywego Jana zrzucono w nocy z mostu Karola IV do Wełtawy. Stało się to ok. 20 marca 1393 roku.

     Ciało Kapłana - Męczennika znaleziono dopiero po kilkunastu dniach, 17 kwietnia, i pochowano je tymczasem w kościele św. Krzyża w pobliżu rzeki. Potem przeniesiono jego śmiertelne szczątki do grobowca pod katedra.

     W latach późniejszych pojawiła się wiadomość, ze św. Jan Nepomucen zginął w obronie tajemnicy spowiedzi. Pierwsza informacje o tym podał w swojej Kronice historyk austriacki Tomasz Ebendorfer z Haselbach (ok. 1450). Pisze on, ze Święty był indagowany przez króla w sprawie wydania grzechów jego małżonki, której Jan był spowiednikiem. Historyk ten słyszał o tym w Pradze, kiedy tam się znalazł w roku 1433. Podobna opinie wyraża także kanonik Paweł Zydek w swoim dziele Spravovna, wydanym w roku 1477. Niestety, autorzy nie podają źródeł, z których zaczerpnęli te informacje.

     Ciało Świętego spoczywa w katedrze św. Wita w Pradze. Jest rzeczą ciekawa, ze podobnie jak język św. Antoniego w Padwie, tak i język św. Jana zachował się cało po nasze czasy.

     Św. Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów.

Ks. Wincentego Zaleski


   

Wasze komentarze:
 Gabriela : 05.11.2017, 17:34
 Święty Janie Nepomucenie bardzo proszę o łaskę poprawy wzroku i mojej mamy oraz o zgodę w rodzinie i pomoc w problemach finansowych - proszę pomóż;)))
 Ania: 11.10.2017, 19:03
 Proszę św ja nie nepomucenie o dobrą spowiedz
 Dorota: 23.07.2017, 21:03
 ŚW. Janie Nepomucenie proszę wyjednaj mi łaskę dobrego kierownika duchowego.
 katolik: 11.09.2016, 12:56
 sw janie pomoz mi i mojej rodzinie
 mama : 07.12.2015, 01:11
 prosze sw janie niech moje zycie nabierze w koncu koloru niech moje dzieci nie ćierpią niech w koncu zabłysnie radości szczecie sam wiesz jakie jest moje zycie prosze o pomoc.
  Mama : 17.01.2013, 14:27
 Św Janie Nepomucenie nie opuszczaj syna obdarz go łaskę o którą pokornie z nadzieją proszę .Św Janie wysłuchaj ufam w Twoją pomoc .
 Anton: 20.04.2012, 22:23
 Św. Janie Nepomucenie, proszę cię o lepszą lepiej płatną pracę bądź wygraną abym mógł zapewnić spokojną przyszłość sobie i swoim najbliższym i abym mógł planować bezpieczną przyszłość-wyzwól mnie z grzechu Kłamstwa, Módl się za nami, Amen.
 teresa 04.02.2012,17:07: 04.02.2012, 17:41
 Sw.Janie Nepomucenie tak bardzo proszę Cię o pomoc w tym smutnym moim życiu .Błagam abyś wyprosił nam łaskę miłości w rodzinie i wyjścia z kłopotów finansowych .Oraz dobrej pracy.
 alfreda : 24.01.2012, 15:40
 sw / Janie Niepomucenie przez twoje zasługi dla Nieba wyproś mi znalezienie ludzi na fiordy


 Modlitwa do św. Jana Nepomucen: 03.06.2011, 13:25
 Boże! Któremu obrzydliwi są obmówcy i któryś napominał, żeby się nie łączyć nimi, proszę Cię przez zasługi św. Jana Nepomucena, który wolał ponieść tortury i śmierć męczeńską niż wyjawić sekret, strzeż mnie od jadu obmowy i wielomówstwa, od złego i przewrotnego towarzystwa, wszelkiego kłamstwa i zdrady, od swiętokradzkiej spowiedzi, wszelkiej niezgody i kłótni, spraw, żeby mowa moja zawsze była skierowana do zbudowania bliźnich. Daj za jego wstawiennictwem zważać na wypowiadane słowa i raczej wszelkie w tym życiu ponieść przykrości, aniżeli duszy przez niewstrzemięźliwość w mowie przynieść szkodę. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Święty Janie Niepomucenie, módl się za nami!
 Danka: 10.05.2009, 18:41
 Sw.Janie Nepomucenie dziekuje ci bardzo mi pomogles ale prosze cie w dalszych moich problemach finansowych wstaw sie prosze u Matuchny Niepokalanej o wnuki
 Joanna: 14.04.2009, 19:37
 Sw. Janie Nepoumucenie proszę wstaw się za mną do Maryji i Jezusa, proszę o zmianę zachowania syna i aby mój mąż przestał pic . Pragnę już tylko spokoju i odrobiny miłości i zrozumienia. Daj mi Boże za sprawą Sw, Jana Nepoumucena i Twoją o Boże, chociaż okruchy zwykłego życia!!!!!! Czy o tak dużo proszę? Pomóżcie mi!!!!
 Jolanta: 16.10.2008, 10:16
 Św.Janie , ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:46
 Sw.Janie Nepomucenie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:06
 Św.Janie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 26.09.2008, 11:05
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Jana Nepomucena, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej