Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Piotr

(zm. 67)

św. Piotr Piotr Apostoł był synem Jony z Betsaidy, a bratem Andrzeja. Trudnił się rybołóstwem. Mieszkał w Kafarnaum. Był człowiekiem żonatym.

Kiedy Pan Jezus przybył pewnego razu do domu Piotra, uzdrowił jego chorą teściową. Czy miał dzieci? Tradycja wczesnochrześcijańska zdaje się to potwierdzać. Jako córkę Piotra Apostoła wymienia się świętą Petronelę. Andrzej, brat Piotra, był uczniem Jana Chrzciciela, poznał Jezusa w czasie chrztu w Jordanie i przyłączył się do Niego.

Kiedy przybyli do Kafarnaum, Andrzej przyprowadził do Jezusa swego brata Piotra. Był on człowiekiem doświadczonym, zahartowany trudami ciężkiej pracy. Wkrótce stanął na czele grupy uczniów i zaczął im przewodzić.

Jezus wyraźnie wyróżniał Piotra: wziął go na górę Tabor w czasie Przemienienia, przy nim zapowiedział swą mękę na krzyżu, wziął go na świadka swych cierpień w Ogrójcu, zjawił się mu po zmartwychwstaniu i długo z nim rozmawiał nad Jeziorem Tyberiadzkim.

Po wniebowstąpieniu Pana Jezusa Herod Antypas uwięził Piotra. Został on jednak uwolniony w sposób cudowny. Na początku działał w Jerozolimie. Następnie udał się do Koryntu i innych miast w Azji Mniejszej. Potem przez dłuższy czas pracował w Rzymie, a po śmierci Heroda w 44 r. powrócił do Jerozolimy na okres pięciu lat.

Po tzw. soborze jerozolimskim udał się po raz drugi do Antiochii, a po roku 56 do Rzymu, gdzie osiadł już na stałe. W dziesięć lat później, tzn. w 67 r. poniósł śmierć męczeńską za czasów panowania cesarza Nerona. Podobno prosił, aby przybito go do krzyża głową w dół, gdyż nie czuł się godnym cierpieć tak jak jego Mistrz. Ciało jego pochowano w ogrodach cesarskich zwanych ager vaticanus (pole watykańskie).

Około 320 r. cesarz Konstantyn Wielki na tym miejscu postawił bazylikę, która przetrwała ponad 1150 lat. Obecna bazylika watykańska zbudowana została w latach 1506-1667. Ostatnie prace archeologiczne zidentyfikowały relikwie św. Piotra Apostoła.

Św. Piotr pozostawił w spuściźnie literackiej dwa "Listy", które należą do ksiąg Nowego Testamentu. Dyktował je swojemu uczniowi, Sylwanowi. Napisane zostały w latach 63-64.

Piotr Apostoł był pierwszym papieżem.

Ku jego czci wybudowano wiele kościołów. W samej Polsce jest ich 303.

Aż 198 polskich miejscowości swą nazwę wywodzi od tego imienia.

Dzień patronalny św. Piotra Apostoła Kościół świętuje 29 czerwca razem ze św. Pawłem.

Patronat

Święty Piotr jest patronem: papieży, dziewic, pokutników, przystępujących do spowiedzi, diecezji Osnabrück, rzeźników, szklarzy, stolarzy, zegarmistrzów, ślusarzy, kowali, ołowników, garncarzy, zdunów, murarzy, cegielników, budowniczych mostów, kamieniarzy, wyrabiających sieci, sukienników, foluszkarzy, rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy, rozbitków morskich. Jest wzywany w przypadku: ukąszenia przez węża, gorączki, wścieklizny, opętania, choroby nóg, kradzieży.

Ikonografia

Najczęściej w ikonografii jest przedstawiany z kluczami lub w scenie ukrzyżowania. Jego atrybutami są: anioł, skrzyżowane klucze, kajdany, kogut, księga, łańcuchy, pastorał, sieci, sprzęt rybacki.

Imię Piotr

Imię Piotr, to biblijne imię chrześcijańskie, pochodzi od słowa petra - skała, opoka. Jest odpowiednikiem aramejskiego wyrazu kefas.

Sam Chrystus wyjaśnił Piotrowi znaczenie tego imienia: "Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków)). Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?)) Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie". Otóż i Ja tobie powiadam: "Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".

W Polsce imię to należy do najwcześniejszych i najpopularniejszych imion chrześcijańskich. Imię Piotr występowało w formach: Pietrek, Piotruś, Piotrasz, Peszko, Pecho, Pietrzyk. W innych językach występuje w formie: angielski - Peter, Pierse, Pierś, francuski - Pierre, Pernet, Pernot, Peronet, Perotin, Perron, Pierret, Pierrot, Prinet, Pe, Pey, Pere, łaciński - Petrus, hiszpański - Pedro, niemiecki - Petrus, Peter, rosyjski - Piotr, Pietia, Pietruszka, włoski - Piętro, Piero, Pier, Pierino, Pierotto, Petrillo, Petruccio.

Inni święci i błogosławieni o tym imieniu

(Martyrologia wymieniają 122 postacie)

  • Św. Piotr Damiani (1007-1072), benedyktyn, kardynał, doktor Kościoła był doradcą papieży i cesarzy. Wspomnienie 21 II.
  • Św. Piotr Kanizjusz (1521-1597), jezuita, doktor Kościoła występował na soborze trydenckim jako papieski teolog. Wspomnienie 27 IV.
  • Św. Piotr Klawer (1580-1654) działał jako jezuicki misjonarz w Kolumbii. Wspomnienie 9 IX.
  • Św. Piotr Chryzolog (ok. 380-450), biskup, doktor Kościoła był charyzmatycznym kaznodzieją, zwalczał herezje. Wspomnienie 30 VII i 4 XII.


Modlitwy do św. Piotra Apostoła

Modlitwa do św. Piotra ApostołaModlitwa do św. Piotra Apostoła

Litania do św. Piotra ApostołaLitania do św. Piotra Apostoła

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i PawłaNowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Zobacz więcej

Życiorys świętego Piotra ApostołaŻyciorys świętego Piotra Apostoła

Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?

Opis przekazania władzy pasterskiej św. PiotrowiOpis przekazania władzy pasterskiej św. Piotrowi

Opis powołania św. Piotra do grona uczniówOpis powołania św. Piotra do grona uczniów

Ks. Rajmund Krakowski CMWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa na Dzień MatkiModlitwa na Dzień Matki

Życzenia na Dzień MatkiŻyczenia na Dzień Matki

Zwyczajny Dzień MatkiZwyczajny Dzień Matki

Modlitwa do św. Filipa NeriModlitwa do św. Filipa Neri

Litania do św. Filipa NeriLitania do św. Filipa Neri

Czy dam radę?Czy dam radę?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej