Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Paweł

(ok. 8 - 67)

Paweł Paweł Apostoł urodził się ok. 8. roku po narodzeniu Pana Jezusa w Tarsie, w Cylicji, w Azji Mniejszej. Jego rodzina należała do stronnictwa faryzeuszów - a więc do najżarliwszych patriotów i wyznawców religii mojżeszowej. Otrzymał staranne wykształcenie. Po ukończeniu szkół miejscowych w wieku ok. 20 lat udał się do Palestyny, aby w Jerozolimie "u stóp Gamaliela" pogłębić swą wiedzę. Pana Jezusa zapewne nie znał osobiście. Wiele jednak słyszał o Jego wyznawcach i szczerze ich nienawidził. Uważał ich za odstępców od wiary mojżeszowej, za zdrajców swego narodu. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy kamieniowaniu św. Szczepana. Nie mając bowiem pełnych 30 lat, nie mógł bezpośrednio dokonywać egzekucji. Dlatego pilnował tylko szat oprawców i zachęcał ich do mordu. Gdy doszedł do pełnoletności, udał się do najwyższego kapłana, aby uzyskać listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku. I wówczas, gdy był już pod bramami Damaszku, zjawił mu się Chrystus, prowadził go swym światłem i mocą, powalił na ziemię i swą łaską go nawrócił. Oświecił jego umysł, że był w błędzie, gdyż właśnie zapowiadanym przez proroków Mesjaszem i Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus, którego on prześladuje w swych wyznawcach. Religia mojżeszowa była jedynie etapem przygotowawczym do przyjścia Jezusa Chrystusa. Od tego momentu z wroga pierwotnego Kościoła staje się jego najżarliwszym Apostołem. Ochrzczony przez kapłana Ananiasza rozpoczyna służbę dla Ewangelii - staje się Misjonarzem i Apostołem wielu narodów. Wraz ze swymi współpracownikami odbył trzy wielkie podróże misyjne - głosił Dobrą Nowinę prawie w całym ówczesnym cywilizowanym świecie. Syria, Mała Azja, Grecja, Macedonia, Italia, Hiszpania - oto etapy tego misyjnego maratonu. Wiele wycierpiał dla Chrystusa i Ewangelii.

Aresztowany w Jerozolimie w roku 60 naszej ery, przebywał w Cezarei Palestyńskiej ponad dwa lata. Posiadając obywatelstwo rzymskie odwołał się do wyroku cesarza. Drogą morską został deportowany do Rzymu. Tu czekał na zakończenie procesu i niechybną śmierć. Św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w roku 67. przez ścięcie głowy mieczem w miejscu zwanym Aquae Salvinae za bramą Ostyjską. Ciało męczennika złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny. Ok. roku 284 przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana. Cesarz Konstantyn Wielki na grobie wystawił kościół: Bazylikę św. Pawła za Murami.

Od wczesnych wieków chrześcijanie czcili pamiątkę śmierci św. Pawła i św. Piotra tego samego dnia: 29 czerwca.

Sw. Paweł pozostawił po sobie najbogatszą literaturę, bo aż 14 "Listów". Katalogi świętych pod tym imieniem wymieniają: 56 świętych i 20 błogosławionych.

146 miejscowości w Polsce nosi nazwę od imienia św. Pawła.

Nawrócenie Szawła:

"Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. Gdy zbliżał się w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić". Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział ani nie jadł, ani nie pił.

W Damaszku znajdował się bowiem pewien uczeń, imieniem Ananiasz. "Ananiaszu!" - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: "Jestem, Panie!" A Pan do niego: "Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli". (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). "Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia". "Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On poniesie imię moje do pogan i królów i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia".

Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: "Szawle, bracie. Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym".

Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły. Jakiś czas spędził z uczniami w Damaszku i zaraz zaczął głosić w synagogach, że Jezus jest Synem Bożym".

ks. Rajmund Krakowski CM


   

Wasze komentarze:
 Włodek ewangelizator : 25.01.2019, 13:25
 Dziękuję Ci św Pawle za wstawiennictwo u Pana Jezusa że głoszę Go coraz częściej i moje pragnienie nie ustaje a rośnie! Byłem przy Twoim grobie w Rzymie w listopadzie 2017 r. Jesteś dla mnie wzorem i największym ewangelizatorem. Dziękuję i proszę o więcej! Niech w tym pragnieniu wypełni się Wola Boża! Włodek ewangelizator 25.01.2019
 Hej: 17.01.2019, 13:46
 przydatne na lekcje religii
 BS: 08.01.2019, 09:00
 W tej trudnej sytuacji proszę Cię Św Pawle o wstawiennictwo za moją rodziną do Pana Boga
 B.S.: 09.12.2018, 12:04
 Jeszcze raz proszę o to o co wcześniej prosiłam Racz mnie wysłuchać Św Pawle
 Beata: 04.12.2018, 13:50
 Św Pawle błagam o zdrowie dla taty a dla mnie wygraną w lotto bym mogła zapłacić za leczenie i kupić mieszkanie córce Błagam pomóż
 Paweł: 14.10.2018, 10:44
 Jakbyście czytali listy Pawła, to byście wiedzieli, że modlenie się do stworzenia nie podoba się Bogu. Paweł był tylko człowiekiem, stworzeniem, nie stwórcą. To Bogu należy się cześć i chwała.
 Atena : 30.10.2017, 21:20
 Święty Pawle proszę niech Jezus Chrystus wspiera mnie w źyciu. Niech strzeże moją rodzinę przed problemami finanowymi. Proszę by w końcu nastały radosne dni mojego źycia.
 --: 03.02.2017, 14:24
 Czego jest autorem św.Paweł
 Krzysztof: 30.01.2017, 15:58
 Św.Pawle proszę Cię abyś pomagał mi w nauce.


 Młody chrześcijanin: 13.11.2016, 23:09
 Św. Pawle proszę cię o pomoc w nadchodzących testach i konkursach.
 A: 13.10.2016, 10:46
 Czytając te niektóre wpisy to powinien ktos to moderować i głupot nie zamieszczać, faktycznie moze Św. Paweł nie ma dostępu do internetu ale ma dostęp do waszych pustych głów, ZASTANÓWCIE sie co piszecie i do kogo. Św. Pawle Wielkie DZIĘKI;Ty wiesz za co.
 Dorota: 10.10.2016, 14:28
 Święty Pawle. Spraw, bym nie straciła wzroku, by po operacji oczu zaopiekował się mną mój przyjaciel - tak jak mi obiecał.
 Ktoś: 06.10.2016, 21:07
 Genialne komentarze ale wątpię żeby Św.Paweł miał dostęp do internetu
 Andrzej: 27.09.2016, 08:33
 Święty Pawle proszę Cię o siły i zdrowie podczas pieszej pielgrzymki mężczyzn w najbliższą sobotę bym dał radę te 32 km przejść i szczęśliwie wrócić do domu.
 paweł: 23.05.2016, 19:08
 Proszę pomóż mi w nauce
 Daniel : 18.04.2016, 21:38
 Święty Pawle proszę Cię oto aby moje życie zmieniło się na lepsze, abym miał dla kogo żyć i abym znalazł wreszcie miłość swojego życia. Twój sługa...
 Paweł: 13.04.2016, 14:07
 Św.Pawle mój imienniku proszę Cię o siłę i wiarę jaką posiadałeś będąc wiernym wyznawcą Chrystusa.Abym kochał Go tak jak Ty go kochałeś. I abym nigdy nie zwątpił w siebie.
 TenRaz: 03.03.2016, 11:33
 Proszę cię święty Pawle, spraw by Krzysiu nie sprzedał skąd ma działkę i by interes dobrze się kręcił i bym nie musiał ściągać konkurencji z 9mm. Amen.
 Gosia: 15.02.2016, 17:37
 Proszę Cie św. Pawle o nawrócenie Norberta. Pomóż mi w nauce
 ewa: 16.12.2015, 08:07
 Prosze Cie Sw. Pawle, spraw aby Ala - oddala mi te kartki, ktore ukradla z mojego notesu
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść

Nowości

Żyć pełniejŻyć pełniej

Święty o sercu wielkim jak światŚwięty o sercu wielkim jak świat

Mędrcy ze Wschodu w JerozolimieMędrcy ze Wschodu w Jerozolimie

Łaska a wiara człowiekaŁaska a wiara człowieka

Zrozumieć odrobinę siebie i Boży światZrozumieć odrobinę siebie i Boży świat

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej