Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Brat Bronisław Załuski MIC

Postać brata Bronisława Załuskiego należy do piękniejszych kart mariańskiej historii, która urzeka, zadziwia i fascynuje. Był on człowiekiem, któremu spodobało się zostać, i to w sposób niespotykany, bratem zakonnym. Wszechstronnie wykształcony, ze znajomością kilku języków obcych, z dwoma doktoratami (z filozofii i agronomii), z ponad 30-letnią działalnością wychowawczo-pedagogiczną, i przy tym prostota połączona z niesłychaną uczciwością charakteru, tylko w części odsłaniają niezwykłe bogactwo jego osoby.

Wszystko zaczęło się tak niewinnie. Pewnego razu (było to w 1911 r. w Warszawie) spotkał on ks. Jerzego Matulewicza. Młody wówczas student Bronisław przeżył olśnienie. Osoba ks. Matulewicza, dziś błogosławionego, zauroczyła go. Na usłyszaną propozycję życia zakonnego, o którym nie myślał, odpowiedział negatywnie. Planował robić co innego. Ksiądz Jerzy zwrócił się wtedy do niego ze słowami: "Dla Pana Boga trzeba umieć utonąć". Brat Załuski wyznał później: "Słowa te przychodziły mi na pamięć żywo i wyraziście. Rozmyślałem nad nimi, dochodząc do przekonania, że życie nasze w świetle rozumu oświeconego wiarą winno służyć tylko wypełnianiu woli Bożej. Wszystko inne, chociażby samo przez się nie było złe, nie przynosi zadowolenia, a przeciwnie, w chwili krytycznej sprawia niepokój, jakbyśmy życie zmarnowali".

Dla Pana Boga trzeba utonąć

Bronisław Załuski przychodzi na świat 6 maja 1888 r. w rodzinie ziemiańskiej w Żbijewku k. Włocławka. Swoją mamę nazywa "aniołem dobroci", ojcu zawdzięcza prawość sumienia. "Przedmiotem chluby - słyszy - nie mogą być nigdy ani pochodzenie, ani herb, lecz książka i to, co w głowie". Bronisław wzrasta w głębokiej atmosferze patriotycznej. Nieustannie przypomina o tym zawieszony w gabinecie ojca obraz Mikołaja Kopernika. W 1905 r. Bronisław bierze udział w strajku szkolnym. Dwutygodniowy areszt to nieukrywany powód do chluby dla jego ojca. W 1907 r. rozpoczyna studia w Warszawie, a następnie przenosi się do Krakowa. Okres studiów to żywa działalność związkowa, spotkania z ciekawymi ludźmi. Bronisław daje się wtedy poznać jako dobry mówca, pisarz, organizator i kolega.

Do Zgromadzenia Księży Marianów wstępuje w czerwcu 1916 r. Umiłowany Ojciec, tj. ks. Jerzy Matule wicz, pełni rolę mistrza nowicjatu. Tam podczas trwającej jeszcze okupacji (I wojna światowa), w warunkach bardzo trudnych - głód, zimno i brak światła - kształtuje się nowe powołanie zakonne.

Od 1919 r. Bronisław Załuski rozpoczyna pracę na Bielanach. Oddaje się bez reszty idei powołania gimnazjum i chrześcijańskiego wychowania chłopców. Tutaj przyjdzie mu zostawić serce: najpierw jako nauczyciel i wychowawca, a w 2 lata później już jako dyrektor. Pracuje z taką pasją, iż wkrótce gimnazjum na Bielanach staje się jedną z najlepszych szkół tego rodzaju w międzywojennej Polsce. Po wizytacji międzynarodowej komisji, bielańskie gimnazjum uznano na równi z najlepszymi w Europie: Feldkirchen w Tyrolu i Maredsous w Belgii. System szkoły opiera br. Załuski na etyce i religii. Uczciwość i sumienność, Bóg i świętość to nieustannie obecne wartości w nauczaniu chłopców. Załuski stoi na stanowisku realizacji programu sięgającego korzeniami doświadczeń z własnej młodości, celowego kształcenia młodzieży w perspektywie potrzeb kraju. "Imponował wszystkim - pisał jeden z uczniów - swoją powagą, swymi umiejętnościami naukowymi, swymi wyczynami sportowymi (jazda konna, łyżwy - jazda figurowa) i tym, że był bratem zakonnym. Nie do wiary: doktór, inżynier, dyrektor i brat zakonny u Księży Marianów. To zmuszało nawet najbardziej opornych chłopców do szacunku".

Dyrektor Załuski nieustannie zabiega o podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, starannie dobiera grono pedagogiczne. Zdarza się, że jednego roku wyjeżdża na staż za granicę aż 8 nauczycieli. W 1936 r. posądzono go o sprzyjanie tylko bogatym uczniom. W tej sytuacji jest zmuszony opuścić ukochane Bielany. Po 2 latach nieobecności poproszono go o powrót i ratowanie podupadłego mariańskiego gimnazjum.

Brat Załuski jest człowiekiem bardzo poważnie traktującym zasady życia zakonnego. Zgromadzenie obdarza miłością, służy mu swoimi najlepszymi siłami. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, wielokrotnie zgłasza inicjatywy i zabiega o jego rozwój. Ulubionymi jego tematami są: cześć Maryi, pobożność i formacja braci. Kaplica i kościół to miejsca, w których często i długo spędza czas. Doniosłość postawy Bronisława Załuskiego polega na wierności powołaniu jako brata. Wszechstronne jego talenty niejednokrotnie są przyczyną namów przyjęcia święceń kapłańskich. On jednak ich nie chce. Broni tożsamości i roli brata w Zgromadzeniu. W tym odwołuje się do idei o. Matulewicza: brak stroju duchownego u braci umożliwia . wnikanie w różne środowiska społeczne. Narzędziami pracy, o czym jest przekonany, obok właściwej formacji, ma być przede wszystkim przykład własnego życia. Bracia jako łącznicy czy pośrednicy między społeczeństwem i kapłanami mają zabezpieczyć Zgromadzenie przed anachronizmem spełnianych zajęć, przed dezaktualizacją potrzeb Kościoła.

Brat Załuski umiera 12 lutego 1963 r. w szpitalu w Siedlcach, w czasie Kapituły Prowincjalnej.

ks. Janusz Zawadka MIC

Pismo Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich
Z Niepokalaną - wiosna 2002Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej