Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Arkadiusz

(zm. około 304)

Arkadiusz Św. Arkadiusz, męczennik, pochodził z Cezarei Mauretańskiej, dzisiejszego Cherchel w Algierii. Jak wielu chrześcijanom przełomu II i III wieku przypadło mu żyć w czasach, w których wiara w prawdziwego Boga doświadczana była jak srebro w tyglu i oczyszczana w ogniu prześladowań jak złoto w piecu. W historii Kościoła jest to bowiem okres okrutnych prześladowań, związanych z panowaniem w imperium rzymskim cesarza Dioklecjana (284-305), który po wprowadzeniu monarchii absolutnej zażądał dla siebie czci boskiej, co stało się początkiem szeregu zarządzeń ograniczających wolność religijną, a w konsekwencji doprowadziło do psychicznego i fizycznego znęcania się nad wyznawcami Chrystusa: chrześcijanom w armii i administracji nakazał pod groźbą utraty stanowisk składanie ofiary bogom, a w przypadku odmowy pozbawiał ich godności, urzędów i praw obywatelskich, wtrącając do więzienia; kazał niszczyć chrześcijańskie kościoły i księgi liturgiczne, powszechnie stosował tortury i egzekucje, a z amnestii z okazji 20-lecia rządów wykluczył duchownych.

Mimo iż wzniecone przez Dioklecjana prześladowania charakteryzowały się szczególnym okrucieństwem, to nie tylko nie doprowadziły do zaparcia się wiary, lecz wydały liczne owoce męczeńskiej krwi, która stała się nasieniem nowych wyznawców. Jednym z tych, którzy w owym czasie złożyli swe życie w ofierze prawdziwemu Bogu był św. Arkadiusz. Na początku, tak jak wielu innych chrześcijan, uciekł i ukrył się. Jednak na wieść o aresztowaniu rodziny powrócił i sam stawił się przed sędzią. Wiedząc dokładnie o czekających go kaźniach nie zamierzał błagać o litość, tę bowiem otrzymałby tylko w zamian za zaparcie się wiary. Ponieważ tego nie uczynił, został poddany kaźniom, które swym okrucieństwem przypominać mogą najczarniejsze karty historii znęcania się człowieka nad człowiekiem. Oprawcy nie zadowolili się zadaniem Arkadiuszowi szybkiej śmierci. Kawałek po kawałku odcinali mu ręce i nogi, powodując niewyobrażalny ból i cierpienie.

Św. Arkadiusz pozostał jednak niewzruszony. Do końca życia (ok. 304 r.) znosił męki z heroicznym męstwem, zagrzewając nadto współtowarzyszy do wytrwania. Przez swą postawę oraz słowa otuchy stał się umocnieniem dla znoszących prześladowania i ratownikiem dla uginających się pod ciężarem cierpienia. Dlatego jest szczególnym patronem dla wszystkich znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, w których zdaje się człowiekowi, iż ciężar życia i pogodzenie go z wiarą przekracza ludzkie możliwości. Swym życiem potwierdził słowa św. Pawła Apostoła: "Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia". W Martyrologium Rzymskim jest czczony 12 stycznia.

* * *

Bardziej znanymi świętymi pod tym imieniem są jeszcze: św. Arkadiusz, męczennik afrykański z 437 r. oraz św. Arkadiusz, biskup z VI w.

Św. Arkadiusz, męczennik, wraz ze swymi towarzyszami Paschazym, Probusem i Eutychianem należał do grona tych, którzy byli bardzo poważani przez króla Wandalów Genzeryka. Szybko jednak popadli w jego niełaskę, gdy nie chcieli wraz z nim przejść na herezję arianizmu. Pozostając wiernymi nauce o równości Osób Trójcy Świętej oraz odwiecznym pochodzeniu Syna Bożego zostali najpierw wygnani, a gdy to nie złamało ich wiary, skazani na śmierć. Św. Arkadiusz, męczennik, oraz jego towarzysze, wspominani są w Martyrologium Rzymskim 13 listopada.

Św. Arkadiusz, biskup pochodził z Bourges (Francja). Znany jest z obecności na synodzie w Orleanie (538 r.) oraz ze wzmianki św. Grzegorza z Tours, który podaje, że biskup Arkadiusz przyjął do diecezji św. Patroklesa, późniejszego słynnego męczennika. Poza tymi wzmiankami, inne dane o życiu i działalności św. Arkadiusza, biskupa, pozostają owiane tajemnicą. Czczony jest 1 sierpnia.

Modlitwy do św. św. Arkadiusz

Modlitwa do św. ArkadiuszaModlitwa do św. Arkadiusza

ks. Arkadiusz Zakręta CMWasze komentarze:
 Arek: 16.09.2022, 18:42
  Jechać będzie pochwalony Jezus Chrystus święty Arkadiuszu . Proszę módl się nieustannie za mnie i za moja żonę . Wypros nam Łaskę macierzyństwa oraz tacierzyństwa . Bardzo cię o to proszę . Niech pan będzie na zawsze pochwalony .
 Małgorzata: 31.10.2021, 20:59
 Dziękuję św.Arkadiuszu ,że Jesteś,wiem ,że opiekujesz się moim Synem Arkiem, spraw by udała się operacja kolana,by był zdrowy , nie miał problemów w pracy i znalazl kochającą kobietę z która stworzy szczęśliwą rodzinę. AMEN
 Mama Tereska : 06.05.2021, 16:09
 Św. Arkadiuszu ucisz serce Arkadiusza daj mu łagodność i miłość do brata. Zabierz od niego jakąkolwiek zazdrość. Uproś Boga o uwolnienie go ze zniewolenia seksu i uwikłania się w te nieczystości..prosze abyśmy byli zgodna pełna miłości i po oni sobie nawzajem. Pomóż Pawełkowi i Szymonowi z mieszkaniem a Marcie pokój serca.
 gm: 12.01.2021, 19:37
 Św.Arkadiuszu wypraszaj potrzrbne łaski dla naszego księdza proboszcza.
 Maria: 02.10.2020, 09:45
 Św.Arkadiuszu ,błagam,daj siłę małemu chłopcu w walce z rakiem.Ten Maluszek tak bardzo pragnie wyzdrowieć🙏
 Arkadiusz: 19.08.2020, 20:45
 Św. Arkadiuszu módl się za mnie.
 Alina: 27.12.2018, 17:50
 Święty Arkadiuszu proszę Cię wyproś Łaskę wiary dla mojego syna Arka.,bądź jego patronem i chroń go przed wszelkim złem.,poprowadź go do Pana ,naszego Boga i do Maryi naszej Kochanej Matki. AMEN
 Alina: 27.12.2018, 17:21
 Święty Arkadiuszu proszę Cię wyproś Łaskę wiary dla mojego syna Arka.
 Arkadiusz : 17.04.2018, 10:28
 Dziękuję Ci Boże za wszystko co dla mnie robisz


 Jola: 04.03.2018, 20:30
 Sw Arkadiuszu prosze opiekuj sie mna i moja rodzina.Jezu Ufam Tobie
 Jola: 04.03.2018, 20:30
 Sw Arkadiuszu prosze opiekuj sie mna i moja rodzina.Jezu Ufam Tobie
 Junka4: 12.01.2018, 05:14
 Św.Arkadiuszu wstawiaj się za moją rodziną a w szczególnej opiece miej męża Arka. Wyproś mu u Boga łaskę wiary,silnej charyzmatycznej,żarliwej...takiej co rozpala serca.Ufam ,Że Bóg nie odmówi Ci tej łaski.Św. Arkadiusz bądź przy nas nieustannie,naprowadzaj na odpowiednie tory życia.Amen
 Irek: 09.01.2018, 19:50
 Dziekuje Ci sw. Arku, za cud ktory mi uczyniles. Prosze o dalsza opieke bym tego nie zmarnowal.
 Aro: 27.11.2016, 21:10
 Mój patronie błagam módl się za mnie i za moich rodziców do Pana naszego!
 Aro: 27.11.2016, 21:09
 Mój patronie błagam módl się za mnie i za moich rodziców do Pana naszego!
 arekkkkkkkkk: 03.11.2016, 14:32
 super ze jest sw imienia arek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 arek: 27.10.2015, 19:27
 ja nawet nie wiedziałem że jest św arek
 arek: 09.10.2015, 19:38
 nawet nie wiedziałem że jest św arkadiusz
 dasdas: 27.03.2015, 18:16
 jacek
 arek: 18.11.2014, 17:59
 Moja mama myślała że niema św.Arkadiusza i gdy się urodziłem mama.Dała mi na imię Arkadiusz i czytam że św.Arkadiusz jest. Bardzo mnie to uszczęśliwiło że jest św.Arkadiusz.Bo bardzo chciałem się dowiedzieć.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Ryszardśw. Ryszard

Modlitwa do św. RyszardaModlitwa do św. Ryszarda

Modlitwa do św. TeodoraModlitwa do św. Teodora

Podziękowanie wiarąPodziękowanie wiarą

Drogowskaz katolika abstynentaDrogowskaz katolika abstynenta

Doniosły wniosek z postępu nauki i technikiDoniosły wniosek z postępu nauki i techniki

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej