Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Filip

(zm. 60)


     Apostoł Filip, podobnie jak Piotr i Andrzej, pochodził z Betsajdy nad jeziorem Genezaret. Podobnie też jak oni, był uczniem świętego Jana Chrzciciela. Z pewnością nie spodziewał się, że będzie apostołem Jezusa Chrystusa, lecz i on usłyszał Jego wezwanie: "Pójdź za Mną!" (J 1,43).

     Pan Jezus złowił go niejako nad jeziorem Genezaret. Ten z radością przyjął zaproszenie i dołączył do grona apostołów. O tym powołaniu świadczą także trzy wykazy imion apostołów, w których święty Filip figuruje na piątym miejscu (Mt 10,3; Mk 3,18; Łk 6,14). Sam jeszcze nie zadomówiony w gronie apostołów, a już przyprowadził do Chrystusa swojego przyjaciela Nata-naela z Kany Galilejskiej (J 1,44). Uważa się, że Natanael to drugie imię apostoła Bartłomieja.

     Chrystus Pan szanował prostoduszną wiarę św. Filipa, czemu kilkakrotnie dał wyraz. Najpierw przed cudownym rozmnożeniem chleba Zbawiciel właśnie jego zapytał: "Skąd kupimy chleba?" (J 6,5), by każdy mógł się posilić. Podczas Ostatniej Wieczerzy do niego również Boski Mistrz skierował bolesny wyrzut, choć dotyczył wszystkich apostołów: "Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?" (J 14,9). To słowo Pańskie towarzyszyło mu do końca życia, umacniając jego wiarę i męstwo. Również zaufanie, jakim darzył go, musiało być znane, skoro Grecy właśnie do niego zwrócili się z prośbą: "Panie, chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21), i umożliwił im to. Święty Filip ślepo ufał Zbawicielowi i poszedł za Nim na trzyletnią wędrówkę przez miasta i wioski Palestyny.

     Tradycja

     Tradycja do życiorysu św. Filipa, apostoła, dodaje pewne szczegóły nieznane z Ewangelii. Starożytni pisarze kościelni, jak Klemens Aleksandryjski, Papiasz, Proklos, podają o nim fragmentaryczne wiadomości, które historyk Euzebiusz z Cezarei umieścił w swojej Historii Kościoła. Wiadomości te są tak różne, że trudno zharmonizować. Przypuszcza się, że niektóre szczegóły mogą dotyczyć Filipa, diakona, o którym mowa w Dziejach Apostolskich (6,5; 21,8).

     O świętym Filipie, apostole, mówią także pisma apokryficzne, zwłaszcza Dzieje Filipa i Ewangelia Filipa, napisane w IV w., które niewiele mają wspólnego z historyczną ścisłością.

     Tradycja przekazała nam o św. Filipie, apostole, że przed powołaniem go do grona apostołów, miał żonę i dwie córki. Po Wniebowstąpieniu Pańskim, apostoł Filip głosił Ewangelię w Azji Mniejszej i Grecji, chrzcząc nowych wyznawców Chrystusa i zakładając miejscowe Kościoły, będące ośrodkami nowego, nieznanego dotąd życia chrześcijańskiego. .Wszystkie źródła o różnej wartości historycznej, wiodą nas do Hierapolis, jako miejsca, gdzie miał ponieść śmierć męczeńską na krzyżu, w 62 roku. Tam również miały być później pochowane jego siostra i dwie samotne córki, znane z życia pobożnego i ascetycznego.

     Martyrologium Rzymskie, pod datą 11 maja (według starego kalendarza), zawiera następujące elogium: "Kiedy Filip już prawie całą Scy-tię nawrócił do wiary Chrystusa, został w Hierapolu w Azji przybity do krzyża i kamieniami obrzucony i takim chwalebnym męczeństwem zakończył życie swoje".

     Ikonografia przedstawia świętego Filipa, apostoła, z krzyżem lub pastorałem, a czasem ze zwojem, symbolizującym księgę świętą, zawierającą naukę Bożą.


ks. Tarsycjusz Sinka CM
   


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 K2: 12.09.2017, 17:42
 Święty Filipie patronie mojego syna wyzwol go z nałogów i zniewoleń prowadz i wspieraj w nowej pracy.
 FILIP: 20.04.2015, 23:56
 jestem szczęśliwy że mam tak wielkiego świętego za patrona. Codziennie modlę się za jego wstawiennictwem u Boga o różne sprawy życiowe. Nigdy mnie nie zawiódł.
 FILIP: 20.04.2015, 23:30
 jestem szczęśliwy że mam tak wielkiego świętego za patrona. Codziennie modlę się za jego wstawiennictwem u Boga o różne sprawy życiowe. Nigdy mnie nie zawiódł.
 filip : 30.10.2014, 20:57
 kto dziwięć tego odprawi nie umrze lecz wygra
 Filip: 28.10.2013, 23:05
 Święty Filipie wesprzyj mnie i chroń przed obłudą tego świata.
 Gosia19.03.2012: 20.03.2012, 17:31
 Sw.Filipie i sw.Janie Chrzcicielu prosze was o wstawiennictwo ,aby kurs Filipa ktory ma byc w najb.sobote przyniosl obfite owoce ,aby ludzie ktorzy przyjda dostapili lask i darow Ducha SW.aby ci ktorzy beda glosili slowo Boze byli pod natchnieniem ducha Swietego,oraz ci ktorzy beda prowadzili spiew dostali piekny glos i dar prowadzenia modlitwy na chwale Boga.Blagam Cie sw.Filipie.
 ks jacek kuśkowski: 06.05.2011, 16:56
 św. Filipie i św Jakubie za Waszym wstawiennictwem proszę Was o łaskę darów i owoców Ducha Świętego.
 Danka: 09.05.2010, 21:05
 Święty Filipie pomóż małemu Filipowi i zaprowadz jego rodziców do odpowiednich lekarzy proszę......uzdrów to dziecko tak słabo się rozwija nie chodzi postaw go proszę na nogi jestem całkowicie obcą osobą dla tego dziecka PRZYTUL GO DO SWEGO SERCA PROSZĘ....
 Jolanta: 16.10.2008, 10:26
 Św.Filipie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:56
 św.Filipie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:14
 Św.Filipie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 26.09.2008, 11:13
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Filipa, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej