Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Filip

(zm. 60)

Filip Apostoł Filip, podobnie jak Piotr i Andrzej, pochodził z Betsajdy nad jeziorem Genezaret. Podobnie też jak oni, był uczniem świętego Jana Chrzciciela. Z pewnością nie spodziewał się, że będzie apostołem Jezusa Chrystusa, lecz i on usłyszał Jego wezwanie: "Pójdź za Mną!" (J 1,43).

Pan Jezus złowił go niejako nad jeziorem Genezaret. Ten z radością przyjął zaproszenie i dołączył do grona apostołów. O tym powołaniu świadczą także trzy wykazy imion apostołów, w których święty Filip figuruje na piątym miejscu (Mt 10,3; Mk 3,18; Łk 6,14). Sam jeszcze nie zadomówiony w gronie apostołów, a już przyprowadził do Chrystusa swojego przyjaciela Natanaela z Kany Galilejskiej (J 1,44). Uważa się, że Natanael to drugie imię apostoła Bartłomieja.

Chrystus Pan szanował prostoduszną wiarę św. Filipa, czemu kilkakrotnie dał wyraz. Najpierw przed cudownym rozmnożeniem chleba Zbawiciel właśnie jego zapytał: "Skąd kupimy chleba?" (J 6,5), by każdy mógł się posilić. Podczas Ostatniej Wieczerzy do niego również Boski Mistrz skierował bolesny wyrzut, choć dotyczył wszystkich apostołów: "Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?" (J 14,9). To słowo Pańskie towarzyszyło mu do końca życia, umacniając jego wiarę i męstwo. Również zaufanie, jakim darzył go, musiało być znane, skoro Grecy właśnie do niego zwrócili się z prośbą: "Panie, chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21), i umożliwił im to. Święty Filip ślepo ufał Zbawicielowi i poszedł za Nim na trzyletnią wędrówkę przez miasta i wioski Palestyny.

Tradycja

Tradycja do życiorysu św. Filipa, apostoła, dodaje pewne szczegóły nieznane z Ewangelii. Starożytni pisarze kościelni, jak Klemens Aleksandryjski, Papiasz, Proklos, podają o nim fragmentaryczne wiadomości, które historyk Euzebiusz z Cezarei umieścił w swojej Historii Kościoła. Wiadomości te są tak różne, że trudno zharmonizować. Przypuszcza się, że niektóre szczegóły mogą dotyczyć Filipa, diakona, o którym mowa w Dziejach Apostolskich (6,5; 21,8).

O świętym Filipie, apostole, mówią także pisma apokryficzne, zwłaszcza Dzieje Filipa i Ewangelia Filipa, napisane w IV w., które niewiele mają wspólnego z historyczną ścisłością.

Tradycja przekazała nam o św. Filipie, apostole, że przed powołaniem go do grona apostołów, miał żonę i dwie córki. Po Wniebowstąpieniu Pańskim, apostoł Filip głosił Ewangelię w Azji Mniejszej i Grecji, chrzcząc nowych wyznawców Chrystusa i zakładając miejscowe Kościoły, będące ośrodkami nowego, nieznanego dotąd życia chrześcijańskiego. Wszystkie źródła o różnej wartości historycznej, wiodą nas do Hierapolis, jako miejsca, gdzie miał ponieść śmierć męczeńską na krzyżu, w 62 roku. Tam również miały być później pochowane jego siostra i dwie samotne córki, znane z życia pobożnego i ascetycznego.

Martyrologium Rzymskie, pod datą 11 maja (według starego kalendarza), zawiera następujące elogium: "Kiedy Filip już prawie całą Scytię nawrócił do wiary Chrystusa, został w Hierapolu w Azji przybity do krzyża i kamieniami obrzucony i takim chwalebnym męczeństwem zakończył życie swoje".

Ikonografia przedstawia świętego Filipa, apostoła, z krzyżem lub pastorałem, a czasem ze zwojem, symbolizującym księgę świętą, zawierającą naukę Bożą.

Modlitwy do św. Filipa Apostoła

Modlitwa do św. Filipa ApostołaModlitwa do św. Filipa Apostoła

Litania do św. Filipa ApostołaLitania do św. Filipa Apostoła

ks. Tarsycjusz Sinka CMWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.06.2024, 10:36
 Święty Filip Apostoł dziękuję Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urodę zdrowie odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku dziękuję żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy sprawę Bogu dziękuję zarób jak umiesz tylko nie kradnij!ja nic nikomu nie wezme nie chce żeby ktoś mi coś wziął! dziękuję Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę żebym miała pieniądze zawsze dziękuję!żeby mieli wszyscy i je szanowali! dziękuję!żeby pracowali uczciwie! zarabiali!żeby mądrze pieniądze wydawali! dziękuję! Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana! dziękuję! Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego Polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie! dziękuję! Apostole Filipie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód! dziękuję! modlitwa ma moc! dziękuję! modlitwa cuda czyni! dziękuję! miłość cuda czyni! dziękuję! nadzieja cuda czyni! dziękuję!pokora cuda czyni! dziękuję! sprawiedliwość cuda czyni ! dziękuję!wiara cuda czyni! dziękuję! wiara to pewność bez dowodu! dziękuję!wiara to droga którą docieramy do marzeń! dziękuję! dziękuję! dziękuję! dziękuję! dziękuję!
 Dawid: 02.01.2024, 17:21
 Jestem dumny, że wybrałem twoje imię na bierzmowanie!!!!!
 B.: 20.06.2023, 09:59
 proszę o spełnienie moich marzeń
 marzena aneta: 06.05.2023, 13:45
 Święty Filip Apostoł dziękuję Święty Filipie Apostole kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Święty Filipie Apostole módl się za nami dziękuję Święty Filipie Apostole kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 A: 16.10.2020, 10:38
 Sw. Filipie dzis bierzmowanie mijegi syna. Prosze o łaski dla niego, siebie i całej mojej rodzinie.
 Filip: 29.05.2020, 12:31
 W miłości jest klucz Nie podawajcie sie uwierzcie wemnie dam wam siłe i wiare .A wszystko co złe odejdzie Amen
 T: 12.02.2020, 23:19
 Św Filipie - Ty wiesz o co proszę!
 Anna: 13.11.2019, 22:26
 Święty Filipie blagam o przywrócenie utraconej przyjaźni z Filipem!
 Anna: 13.11.2019, 22:23
 Święty Filipie błagam ,aby mój przyjaciel Filip wybaczył mi błędy których z serca nie chciałam popełnić,wysłuchał moje wielokrotne przeprosiny.Blagam o powrót mojego przyjaciela do pięknej przyjaźni ze mną,przywrócenie utraconej przyjaźni.aby zrozumiał,ze mnie zranił,a ja wybaczam mu z serca.


 Beti: 21.01.2019, 15:30
 Ponownie ośmielam się Ciebie Filipie prosić o potrzebne dla mnie i mojej rodziny łaski Pomóż nam
 Beata: 12.01.2019, 13:55
 Św Filipie niech moje pragnienia się spełnią Wyproś łaski dla mnie i mojej rodziny
 K2: 12.09.2017, 17:42
 Święty Filipie patronie mojego syna wyzwol go z nałogów i zniewoleń prowadz i wspieraj w nowej pracy.
 FILIP: 20.04.2015, 23:56
 jestem szczęśliwy że mam tak wielkiego świętego za patrona. Codziennie modlę się za jego wstawiennictwem u Boga o różne sprawy życiowe. Nigdy mnie nie zawiódł.
 FILIP: 20.04.2015, 23:30
 jestem szczęśliwy że mam tak wielkiego świętego za patrona. Codziennie modlę się za jego wstawiennictwem u Boga o różne sprawy życiowe. Nigdy mnie nie zawiódł.
 filip : 30.10.2014, 20:57
 kto dziwięć tego odprawi nie umrze lecz wygra
 Filip: 28.10.2013, 23:05
 Święty Filipie wesprzyj mnie i chroń przed obłudą tego świata.
 Gosia19.03.2012: 20.03.2012, 17:31
 Sw.Filipie i sw.Janie Chrzcicielu prosze was o wstawiennictwo ,aby kurs Filipa ktory ma byc w najb.sobote przyniosl obfite owoce ,aby ludzie ktorzy przyjda dostapili lask i darow Ducha SW.aby ci ktorzy beda glosili slowo Boze byli pod natchnieniem ducha Swietego,oraz ci ktorzy beda prowadzili spiew dostali piekny glos i dar prowadzenia modlitwy na chwale Boga.Blagam Cie sw.Filipie.
 ks jacek kuśkowski: 06.05.2011, 16:56
 św. Filipie i św Jakubie za Waszym wstawiennictwem proszę Was o łaskę darów i owoców Ducha Świętego.
 Danka: 09.05.2010, 21:05
 Święty Filipie pomóż małemu Filipowi i zaprowadz jego rodziców do odpowiednich lekarzy proszę......uzdrów to dziecko tak słabo się rozwija nie chodzi postaw go proszę na nogi jestem całkowicie obcą osobą dla tego dziecka PRZYTUL GO DO SWEGO SERCA PROSZĘ....
 Jolanta: 16.10.2008, 10:26
 Św.Filipie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej