Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Piątka z ulicy Wronieckiej

Wśród 108 męczenników z okresu II wojny światowej, 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze pięciu młodych ludzi z Poznania.

Na ten świat, który w niedalekiej przyszłości tak szybko przed nimi zamknięto, przychodzili w odstępie zaledwie kilku miesięcy - rówieśnicy z pierwszych dni odzyskanej niepodległości. Tylko jeden był nieco młodszy. Urodził się wtedy, kiedy Polska zdążyła już okrzepnąć.

Od dzieciństwa wyrastali w atmosferze podniosłego patriotyzmu, jaki towarzyszył pierwszym latom niepodległości. Ten kraj nad Wisłą i Wartą wymazano wprawdzie z map, a jednak żył w sercach Polaków Był skarbem, który przez dziesięciolecia chroniono w sercu. Ta atmosfera niepokornej Polski towarzyszyła im zatem od dzieciństwa. A dziś, po osiemdziesięciu latach, ustawili się w szeregu: Edward Klinik, Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Jarogniew Wojciechowski. Stanęli do apelu poległych. Zginęli przecież w walce o wolność swojej ojczyzny.

Droga na Golgotę

Nowa okupacja spadła na Polskę pewnej wrześniowej nocy. Niepokorni dwudziestolatkowie natychmiast dzielnie stanęli w jej obronie. Nieraz to była walka zbrojna, ale często też prowadzona w konspiracji. W szeregach walczących znalazła się także cała bohaterska piątka. Tym uczestnictwem w walce z okupantem potwierdzili swoje niezłomne przekonanie, że o moralnej wartości człowieka świadczy w istocie gotowość oddania życia za swoje religijne i narodowe przekonania.

We wrześniu 1939 roku okupant zniewolił Polskę. A naród poddał terrorowi. Ludzie ginęli w walce i w więzieniach. Tego doświadczali prawie wszyscy. Po roku nadeszła noc jeszcze straszniejsza - tym młodym chłopcom zabrano wolność. W ciągu jednej nocy zabrano ich z rodzin i osadzono w więzieniach. Tej jednej nocy zaczęła się ich droga ku Golgocie, która wiodła przez gestapo, Fort VII, więzienie we Wronkach i berlińskie Spandau, aż pod gilotynę w Dreźnie. Byli wierni i niepokorni do końca.

Spotkałem jednego z nich

Hieronima Wrocińskiego - rocznik 1911 - do dziś nie opuszcza wzruszenie, kiedy wspomina tamto spotkanie sprzed wielu lat na więziennym dziedzińcu w berlińskim Spandau. Należał do tych nielicznych, przed którymi otworzono bramy tego więzienia i wypuszczono na wolność. Kiedy wśród więźniów rozeszła się wiadomość, że mam opuścić tutejsze mury, wielu podawało adresy, abym mógł odwiedzić ich rodziny. Wśród tych, którzy podawali adresy był także Jarogniew Wojciechowski. Był to młody, przystojny, wysoki chłopak, lat około 20.

W domu Jarogniewa przy ulicy św. Marcina w Poznaniu H. Wrociński nie zastał jego rodziców. Ojciec ukrywał się w Generalnej Guberni, a matka, wycieńczona wojną i niepokojem o bliskich, zmarła rok wcześniej. Pod wskazanym adresem przebywała tylko starsza siostra Jarogniewa. To jej przekazał wiadomość o tragicznym losie młodszego brata. Niedługo też nadszedł ostatni, pożegnalny list od niego: ...Odchodzę zjednoczony z Jezusem w Komunii. W tej ostatniej Komunii myślę o Tobie, kochana Liduś i ofiaruję ją za Ciebie i za siebie z tą nadzieją, że cała nasza rodzina bez wyjątku będzie szczęśliwa tam u Góry...

Mój rozmówca wierzy, że część tego błogosławieństwa spod gilotyny przypadła także jemu w udziale. Bo z siostrą Jarogniewa przeżył wiele lat szczęśliwego małżeństwa. A dziś, kiedy zaczyna doskwierać samotność, pan Hieronim ze wzruszeniem wspomina tamto spotkanie na dziedzińcu berlińskiego więzienia. I wierzy, że swoje późniejsze szczęśliwe życie może zawdzięczać właśnie temu chłopcu, który dzisiaj wkracza na drogę ku ołtarzom.

Modlitwa

Modlitwa do 108 błogosławionych męczennikówModlitwa do 108 błogosławionych męczenników

JANUSZ WYREMBEKWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej