Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef Sebastian Pelczar

(1842 - 1924)

Józef Sebastian Pelczar Urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie k. Krosna. Święcenia kapłańskie przyjął w 1864 r., po czym zaczął pracować na parafii w Samborze. W latach 1865-68 studiował w Rzymie, gdzie w bardzo krótkim czasie uzyskał dwa doktoraty: z teologii i prawa kanonicznego. W tym czasie interesował się także życiem wewnętrznym, studiował dzieła ascetyczne.

Podczas wakacji w latach 1866 i 1867 naszkicował ogólny schemat swego podstawowego dzieła z zakresu ascetyki pt. "Życie duchowe czyli doskonałość chrześcijańska". Doczekało się ono ośmiu wydań i przez dziesiątki lat służyło kapłanom, osobom zakonnym i świeckim jako lektura duchowa.

Po powrocie do kraju był profesorem Seminarium Duchownego w Przemyślu, a następnie przez 22 lata na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie kierował katedrą historii Kościoła i prawa kanonicznego, a następnie przeniósł się na katedrę teologii pastoralnej. Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Teologicznego UJ, a w roku akademickim 1882/83 - rektorem tej uczelni. Za jego rektorstwa i jego staraniem rozpoczęto budowę Collegium Novum. Od 1885 r. pełnił też ważne funkcje w Kurii Biskupiej.

Zabłysnął jako kaznodzieja i mówca, ale także autor licznych dzieł historycznych i ascetycznych, wśród nich trzytomowe dzieło "Pius IX i jego pontyfikat". Ponadto prowadził Sodalicję Mariańską kapłanów, w 1911 r. zorganizował kongres mariański. Wiele starań włożył w założenie Hospicjum Polskiego dla księży odbywających studia w Rzymie. Udzielał się także społecznie, będąc m.in. prezesem Towarzystwa Oświaty Ludowej oraz Towarzystwa św. Łukasza.

Zachęcony przez kard. Albina Dunajewskiego w 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (siostry sercanki), któremu - poza szerzeniem kultu Bożego Serca Zbawiciela, jako jedno z zadań wskazał opiekę nad służącymi i robotnicami. Sam będąc tercjarzem franciszkańskim, w 1908 r. uzyskał dla Zgromadzenia agregację do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Pierwszą przełożoną sercanek była służebnica Boża m. Klara Szczęsna (1863-1916).

Za życia bp. Pelczara zgromadzenie istniało w Galicji i Królestwie, a także we francuskiej Alzacji. Obecnie siostry sercanki liczą 550 członkiń pracujących w 72 wspólnotach. Ich Dom Generalny ma siedzibę w Krakowie. Siostry pracują też poza granicami kraju, m.in. w Libii i Boliwii. Od 25 lat sercanki prowadzą kuchnię papieżowi Janowi Pawłowi II, wykonują też prace kancelaryjne.

Bp Pelczar zmarł 28 marca 1924 r. w Przemyślu. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała 10 grudnia 2002 r. cud za jego wstawiennictwem, a Jan Paweł II podpisał 7 marca 2003 r. dekret o kanonizacji a 18 maja 2003 roku ogłosił go świętym.

Józef Sebastan Pelczar był człowiekiem niezłomnej wiary. "Dzięki Bogu nie pozwoliłem sobie nigdy na najlżejsze nawet powątpiewanie przeciwko wierze" - napisał w swojej Autobiografii. Z wiary płynęła nadzieja na życie wieczne, dlatego w ostatniej chorobie powiedział: "Jeżeli wolą Bożą jest, aby ta choroba była ostatnią w moim życiu, gotów jestem na śmierć, na którą zresztą całe życie się gotowałem".

"Motorami napędowymi" jego pobożności, postępowania i działalności, było pięć ideałów: Eucharystia, Najświętsze Serce Jezusa, Maria Niepokalana, Maria Królowa Polski oraz synowska wierność Stolicy Apostolskiej, w oparciu o które osiągnął szczyty doskonałości chrześcijańskiej.

Modlitwy do św. Józefa Sebastiana Pelczara

Modlitwa do św. Józefa Sebastiana PelczaraModlitwa do św. Józefa Sebastiana Pelczara

Litania do św. Józefa Sebastiana PelczaraLitania do św. Józefa Sebastiana Pelczara

Zobacz więcej

Złożyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca JezusowegoZłożyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego

Red.Wasze komentarze:
 marzena aneta: 19.01.2023, 07:47
 Święty Józef Sebastian Pelczar dziękuję Święty Józefie Sebastianie Pelczarze kocham Cię dziękuję Święty Janie Sebastianie Pelczarze módl się za nami dziękuję kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Janie Sebastianie Pelczarze prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 klaudia: 17.12.2015, 20:09
 SW Jozefie strzez mnie od zla i szatana ktory ma nademna wladze prosze tez o uzdrowienie z mojej ciezkiej choroby
 basia: 20.01.2015, 01:33
 Swiety Sebastianie Pelczarze Blagam o uzdrowienie mojej Rodziny na ciele , duszy i umysle/ Wzmocnij nas i chron nas od zlego. Izie i Jej rodzinie daj spokoj i Boze blogoslawienstwo. Otocz nas swoja opieka i miloscia i ustrzez nas od wszelkiego zla i nieszczesc.
 Dorota : 12.01.2015, 00:30
 Św Pelczarze ratuj dziś 3 dzień nowenny do ciebie!!!! Potrzebuje pilnie twojej pomocy!!!!! Dzięki.
 syn Tomasz: 04.03.2013, 16:41
 Święty Józefie Pelczarze wstaw się proszę u naszego Pana za moją Mama ś.p. Zofią Smoleńska zmarła 29 lipca 2012r.
 Beata: 07.12.2011, 08:04
 Swiety Jozefie Sebastianie ratuj mnie wypros mi laske zdrowia duszy i ciala ,prosze o uzdrowienie z nerwicy lekowej.
 Jaremi: 20.10.2010, 00:55
 Wspaniała postać, wielki Ojciec diecezji przemyskiej który wielokrotnie pomógł mi w bardzo trudnych sytuacjach włącznie z zagrożeniem życia. Święty Józefie Sebastianie wspieraj mnie w krzewieniu Twojego kultu oraz publikowaniu dzieł
 tytan: 28.10.2009, 21:00
 Biskupie Józefie Sebastianie proszę wstawiaj się za tą nauczycielką,niech się nawróci i uniknie piekła...Wiem,że mnie nie zawiedziesz,biskupie.
 tomek: 09.10.2009, 10:45
 Kochany biskupie Józefie wyjednaj mi łaskę, o którą Cię tak bardzo proszę. Opiekuj się mną i moją rodziną.


 xxx: 19.11.2008, 08:07
 św. Józef Sebastian Pelczar "Myśli na każdy dzień": http://www.sercanki.opoka.net.pl/mysli.html
 Jolanta: 16.10.2008, 10:34
 Św.Józefie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 09:16
 sw.Józefie Pelczarze Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 13:18
 Sw.Józefie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie
 m: 26.09.2008, 11:28
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Józefa Pelczara, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 Tomek: 23.11.2007, 10:52
 Piszę magisterkę o św. Pelczarze. Lubię tą postać
 Bartek: 27.03.2007, 14:12
 Bardzo lubie Józefa choć nie mam tak na imie to wziąłem sobie go za patrona prosze o modlitwe
 kaja: 22.01.2007, 15:41
 Był naprawdę wspaniałym człowiekiem...
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej