Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Gerard Hirschfelder

(1907 - 1942)

bł. Gerard Hirschfelder ...urodził się w Kłodzku, jako wikariusz pracował w parafii w Czermnej, a następnie w Bystrzycy Kłodzkiej... "Kto wyrywa z serc młodzieży wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!" (bł. Gerard Hirschfelder)...

19 września - W diecezji świdnickiej wspomnienie bł. ks. Gerarda Hirschfeldera, niemieckiego kapłana dekanatu kłodzkiego archidiecezji praskiej, duszpasterza i obrońcy młodzieży przed nazizmem, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau, męczennika w obronie wiary i człowieczeństwa (zm. 1 sierpnia 1942 w Dachau).

Urodził się 17 lutego 1907 w Kłodzku jako nieślubne dziecko Marii Hirschfelder. Lata szkolne spędził w kłodzkim Gimnazjum Humanistycznym, gdzie w 1926 zdał maturę. Wstąpił do Seminarium Duchownego we Wrocławiu i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 z rąk Adolfa kard. Bertrama. Życie i działalność ks. Gerharda Hirschfeldera można podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap jego kapłańskiej posługi to praca w charakterze wikarego w parafii w Czermnej. Drugi etap to praca również w charakterze wikarego w parafii w Bystrzycy Kłodzkiej i pełnienie obowiązków duszpasterza młodzieży hrabstwa kłodzkiego. Trzecim etapem życia księdza jest aresztowanie, pobyt w kłodzkim więzieniu i w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Kapłan ten, sam będąc Niemcem sprzeciwił się ideologii nazistowskiej. Młody kapłan szybko dostrzegł zagrożenie, jakie może stanowić wychowanie młodzieży w duchu tego systemu i głośno bronił nauczania Kościoła i Ewangelii. Jego serdeczne stosunki z młodzieżą drażniły hitlerowców. Na ich polecenie ks. Hirschfelder był śledzony i wielokrotnie przesłuchiwany z powodu głoszonych kazań, a kilkakrotnie dotkliwie pobili go faszystowscy bojówkarze.

Ks. Hirschfelder często obserwował młodzież w czasie odprawianej Mszy św. Tak oto mówił do niewłaściwie zachowujących się młodych ludzi z Hitlerjugend: "Zwykłemu zdjęciu potraficie salutować i stawać przed zdjęciem Hitlera na baczność, a Bogu nie potraficie oddać należytej czci i szacunku?".

Ksiądz Gerard Hirschfelder głosił bardzo odważne kazania, stąd do kościoła przychodzili nie tylko wierni z Czermnej, ale także "smutni panowie w gumowych płaszczach". Panowie ci na oczach wiernych sporządzali notatki z kazań.

Rosnący w siłę nazizm rozpoczął bezwzględne prześladowanie duchowieństwa i Kościoła. Dochodziło do wandalizmu i profanacji miejsc kultu religijnego, a ich sprawcami była młodzież z bojówek hitlerowskich. W niedzielę, po bestialskich wydarzeniach świętokradztwa zbezczeszczenia przez faszyzującą młodzież krzyża stojącego przy drodze do wsi Wyszki, pomimo wcześniejszego zastraszania, a nawet i pobicia przez faszystowskich bojówkarzy, powiedział odważnie: "Kto wyrywa z serc młodzieży wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!".

Został więc aresztowany 1 sierpnia 1941 przez gestapo. Z Bystrzycy Kłodzkiej przewieziono go do Kłodzka i osadzono w tutejszym więzieniu. Rozpoczął się czas przesłuchań, bicia i zastraszania. Zapisując swoje myśli ksiądz Hirschfelder nie użalał się nad swoim losem, nie osądzał swoich oprawców i nie szukał zemsty. Jedna z jego myśli napisana w kłodzkim więzieniu brzmi następująco: "Ja też jestem prze Ciebie wybrany, aby cierpieć. Panie dziękuję Ci za to".

W połowie grudnia 1941 wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium. Ksiądz Hirschfelder po około trzech miesiącach pobytu z Polakami, został przeniesiony do bloku 26, zajmowanego przez księży niemieckich, gdyż zauważono pogarszający się stan jego zdrowia. Z obozu więźniowie mogli wysyłać dwa listy miesięcznie i tyle samo mogli otrzymywać. Cała korespondencja była cenzurowania. Więźniom nie wolno było skarżyć się w listach na swój los, nadludzkie traktowanie czy brak jedzenia. Obozowi przyjaciele księdza wspominali, iż nigdy nie użalał się nad swoim losem, a wszystkie szykany znosił w cichej pokorze.

Ksiądz Gerhard Hirschfelder zmarł z wyczerpania i niedożywienia na zapalenie płuc w obozowym lazarecie 1 sierpnia 1942. O okolicznościach śmierci komendant obozu napisał: "24 lipca 1942 ksiądz Hirschfelder zameldował, iż jest chory. Został więc odesłany do szpitala, aby lekarze mogli go zbadać. Otrzymał on najlepszą opiekę medyczna i leczenie. Mimo leczenia nic nie dało się zrobić".

W sierpniu 1942 urnę z prochami księdza przesłano na adres kancelarii parafialnej w Czermnej, argumentując to tym, iż nie można dokonać pochówku ani na cmentarzu obozowym, ani też miejskim w Dachau. Ksiądz Hirschfelder spoczął w Czermnej obok swojego pierwszego proboszcza księdza Augustina Hauffena, z którym pracował siedem lat. Ksiądz Gerhard Hirschfelder był optymistycznie nastawiony do życia. Jego wesołe usposobienie oraz temperament szybko otworzyły drogę do serc młodzieży w parafii w Czermnej. Odprawiając mszę był bardzo pobożny i skupiony. Jego serdeczne i ciepłe usposobienie sprawiało, że był lubiany. Często mówiono o nim - "kapłan Gerhard Hirschfelder jest naszym słonecznym promieniem nadziei".

Ks. Augustin Hauffen (proboszcz parafii w Czermnej) był bardzo zadowolony z sumiennie wykonywanych zadań i obowiązków swojego wikarego. Szczególnie podobała mu się nawiązana współpraca z młodzieżą i dziećmi. Ks. Hirschfelder potrafił wokół siebie zebrać młodzież nie tylko z Czermnej, ale także z okolicznych wiosek. Praca księdza przynosiła oczekiwane efekty. Młodzież coraz szerszym kręgiem jednoczyła się wokół kapłana.

Proces beatyfikacyjny ks. Hirschfeldera rozpoczęto 19 września 1998 w Münster, w Północnej Westfalii, ponieważ tutaj była siedziba wizytatora apostolskiego dla osób przesiedlonych po II wojnie światowej z Dolnego Śląska. 19 września 2010 został beatyfikowany w katedrze diecezji Münster.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Bolesne Różańca ŚwiętegoTajemnice Bolesne Różańca Świętego

7 października - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej7 października - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Modlitwa na wspomnienie Najświętszej Maryi Panny RóżańcowejModlitwa na wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Modlitwa do Matki Bożej RóżańcowejModlitwa do Matki Bożej Różańcowej

Litania do Matki Bozej RozancowejLitania do Matki Bozej Rozancowej

Moc modlitwy różańcowejMoc modlitwy różańcowej

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej