Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Biskup Jan Chrapek

(1948 - 2001)

"Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię"

Ksiądz biskup Jan Chrapek urodził się 18 lipca 1948 roku w Józefinie, w diecezji sandomierskiej. Szkołę średnią ukończył w Krakowie. W roku 1969 rozpoczął studia seminaryjne jako alumn, członek Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Ukończył też zaocznie studia w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej.

Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1975 w Miejscu Piastowym z rąk ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Podczas uwieńczonych doktoratem studiów specjalistycznych na KUL związał się z ruchem oazowym.

Od roku 1979 był wychowawcą w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Warszawie.

W latach 1981-83 był rektorem Papieskiego Sanktuarium koło Rzymu. W latach 1984-86 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", wykładowcą na ATK i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królwej Aniołów w Warszawie. W latach 1986-92 - przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Autor szeregu ksiązek i artykułów poruszajkących problematykę etyki środków społecznego przekazu oraz obecności Kościoła w mediach.

Sakrę biskupią przyjął 5 czerwca 1992 roku w Drohiczynie z rąk abpa Józefa Kowalczyka. W diecezji drohiczyńskiej był biskupem pomocniczym a po dwóch latach objął podobne stanowiski w diecezji toruńskiej. Jako biskup koordynował dwie ostatnie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, w roku 1997 i 1999.

Z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich odpowiadał za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą najpierw na ATK, a potem na UKSW i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej i jeden z jej twórców.

Biskupem radomskim mianowany został 28 czerwca 1999 roku. Urząd objął 21 sierpnia. Niedługo potem powołany do Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu.

Aktywnie uczestniczył w organizacji w Radomiu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego marzeniem było otwarcie w Radomiu Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. Z jego inicjatywy w Radomiu otwarte zostały stołówki dla ubogich prowadzone przez księży filipinów, ojców bernardynów i Caritas, uruchomiona przychodnia lekarska dla ludzi ubogich i pozbawionych ubezpieczenia, klub młodzieżowy "Arka", bezpłatna Linia Braterskich Serc - telefon zaufania. Był pomysłodawcą I Kongresu Misyjnego Dzieci Diecezji Radomskiej.

"Nie chciałbym na swoim pogrzebie tylu kwiatów; wolałbym, aby te ofiary przekazano na biednych"


Zobacz więcej

Zostawił ślady swoich stópZostawił ślady swoich stóp

Red.Wasze komentarze:
 Maria: 20.09.2014, 08:44
 Też modlę się za wstawiennictwem Ks. Bpa Jana Chrapka i doświadczam Jego opieki. Dostałam kiedyś od Sióstr słowa modlitwy: " Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. A my kochamy za mało i stale za późno" Wołajmy z Pasterzem słowami Jego testamentu: "Niech Bóg będzie zawsze wielbiony. Któż jak Bóg! Wierzę w Boga całym sercem ". Boże, wierzymy w życie. Wierzymy, że nasz Pasterz żyje, widzi nas i kocha, choć minął jego czas wiary i nadziei, czas zasługi. Nosimy w sercach przekonanie, że On jest z Tobą, a z Nim Niebo jest jeszcze piękniejsze. Wierzymy też w dobroć człowieka, w jego ogromne możliwości umysłu i serca, którymi nas ubogacasz. Stawiaj, Panie na naszej drodze ludzi, którzy będą tę wiarę podtrzymywać. Spraw, Panie, aby każdy z nas dobrym życiem oddał to, co od Ciebie otrzymał. Amen Ks. Bp Janie wstawiaj się za nami
 mała: 22.08.2014, 18:14
 A ja powiem z całą odpowiedzialnością, że s. Agnieszka (a siostra bp. Jana) uratowała mi życie ! I nie tylko mi... nie wiem, gdzie byłabym dzisiaj, gdyby nie troskliwa, pełna macierzyńskiej czułości opieka Siostry Agnieszki! Bogu za Nią dziękuję! I życzę Wam wszystkim takich Aniołów w waszym życiu...
 marianna: 26.03.2014, 00:30
 Biskup chrapek miał dwie siostry- obie zakonnice w zgromadzeniu sióstr michalitek. Jedna z nich s. Agnieszka była kierownikiem domu dziecka prowadzonego przez to zgromadzenie- aż trudno uwierzyć jakimi potworami potrafią być siostry zakonne, jak potrafią krzywdzić i poniżać wychowanków za państwowe pieniądze. Jacy ludzie wstępują do zakonu michalitów i zajmują się dziećmi można było przekonać się na przykładzie księdza Gila- pedofila, który jest w zakonie michalitów.
 zrozpaczona : 18.05.2012, 13:29
 Ks. Biskupie Janie pomóż. Ty juz jesteś u Ojca i wiesz co najpiękniejsze. Sparw bym tak jak Ty umiała zostawiać Ślady Bożej miłości w życiu.
 Jolanta: 17.10.2008, 08:03
 Ks.bp.Janie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwością na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 09:03
 ks.Janie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:22
 Ks.Chrapek, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie
 m: 26.09.2008, 11:19
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem Ks.Chrapka, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 Henryk: 02.10.2006, 21:04
 Byłem światkiem wypadku-śmierci ks.biskupa.To zdrzenie wywarło na mnie wielkie przeżycie.Jadąc obok srozbitego samochodu zrobiłem znak krzyża nie wiem czemu? spontanicznie .Wtedy nie wiedziałem jeszcze ,ze to ks. biskup
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej