Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Biskup Jan Chrapek

(1948 - 2001)


"Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię"

     Ksiądz biskup Jan Chrapek urodził się 18 lipca 1948 roku w Józefinie, w diecezji sandomierskiej. Szkołę średnią ukończył w Krakowie. W roku 1969 rozpoczął studia seminaryjne jako alumn, członek Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Ukończył też zaocznie studia w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej.

     Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1975 w Miejscu Piastowym z rąk ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Podczas uwieńczonych doktoratem studiów specjalistycznych na KUL związał się z ruchem oazowym.

     Od roku 1979 był wychowawcą w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Warszawie.

     W latach 1981-83 był rektorem Papieskiego Sanktuarium koło Rzymu. W latach 1984-86 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", wykładowcą na ATK i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królwej Aniołów w Warszawie. W latach 1986-92 - przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Autor szeregu ksiązek i artykułów poruszajkących problematykę etyki środków społecznego przekazu oraz obecności Kościoła w mediach.

     Sakrę biskupią przyjął 5 czerwca 1992 roku w Drohiczynie z rąk abpa Józefa Kowalczyka. W diecezji drohiczyńskiej był biskupem pomocniczym a po dwóch latach objął podobne stanowiski w diecezji toruńskiej. Jako biskup koordynował dwie ostatnie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, w roku 1997 i 1999.

     Z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich odpowiadał za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą najpierw na ATK, a potem na UKSW i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej i jeden z jej twórców.

     Biskupem radomskim mianowany został 28 czerwca 1999 roku. Urząd objął 21 sierpnia. Niedługo potem powołany do Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu.

     Aktywnie uczestniczył w organizacji w Radomiu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego marzeniem było otwarcie w Radomiu Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. Z jego inicjatywy w Radomiu otwarte zostały stołówki dla ubogich prowadzone przez księży filipinów, ojców bernardynów i Caritas, uruchomiona przychodnia lekarska dla ludzi ubogich i pozbawionych ubezpieczenia, klub młodzieżowy "Arka", bezpłatna Linia Braterskich Serc - telefon zaufania. Był pomysłodawcą I Kongresu Misyjnego Dzieci Diecezji Radomskiej.

"Nie chciałbym na swoim pogrzebie tylu kwiatów; wolałbym, aby te ofiary przekazano na biednych"


Red.


   

Wasze komentarze:
 Maria: 20.09.2014, 08:44
 Też modlę się za wstawiennictwem Ks. Bpa Jana Chrapka i doświadczam Jego opieki. Dostałam kiedyś od Sióstr słowa modlitwy: " Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. A my kochamy za mało i stale za późno" Wołajmy z Pasterzem słowami Jego testamentu: "Niech Bóg będzie zawsze wielbiony. Któż jak Bóg! Wierzę w Boga całym sercem ". Boże, wierzymy w życie. Wierzymy, że nasz Pasterz żyje, widzi nas i kocha, choć minął jego czas wiary i nadziei, czas zasługi. Nosimy w sercach przekonanie, że On jest z Tobą, a z Nim Niebo jest jeszcze piękniejsze. Wierzymy też w dobroć człowieka, w jego ogromne możliwości umysłu i serca, którymi nas ubogacasz. Stawiaj, Panie na naszej drodze ludzi, którzy będą tę wiarę podtrzymywać. Spraw, Panie, aby każdy z nas dobrym życiem oddał to, co od Ciebie otrzymał. Amen Ks. Bp Janie wstawiaj się za nami
 mała: 22.08.2014, 18:14
 A ja powiem z całą odpowiedzialnością, że s. Agnieszka (a siostra bp. Jana) uratowała mi życie ! I nie tylko mi... nie wiem, gdzie byłabym dzisiaj, gdyby nie troskliwa, pełna macierzyńskiej czułości opieka Siostry Agnieszki! Bogu za Nią dziękuję! I życzę Wam wszystkim takich Aniołów w waszym życiu...
 marianna: 26.03.2014, 00:30
 Biskup chrapek miał dwie siostry- obie zakonnice w zgromadzeniu sióstr michalitek. Jedna z nich s. Agnieszka była kierownikiem domu dziecka prowadzonego przez to zgromadzenie- aż trudno uwierzyć jakimi potworami potrafią być siostry zakonne, jak potrafią krzywdzić i poniżać wychowanków za państwowe pieniądze. Jacy ludzie wstępują do zakonu michalitów i zajmują się dziećmi można było przekonać się na przykładzie księdza Gila- pedofila, który jest w zakonie michalitów.
 zrozpaczona : 18.05.2012, 13:29
 Ks. Biskupie Janie pomóż. Ty juz jesteś u Ojca i wiesz co najpiękniejsze. Sparw bym tak jak Ty umiała zostawiać Ślady Bożej miłości w życiu.
 Jolanta: 17.10.2008, 08:03
 Ks.bp.Janie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwością na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 09:03
 ks.Janie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:22
 Ks.Chrapek, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie
 m: 26.09.2008, 11:19
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem Ks.Chrapka, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 Henryk: 02.10.2006, 21:04
 Byłem światkiem wypadku-śmierci ks.biskupa.To zdrzenie wywarło na mnie wielkie przeżycie.Jadąc obok srozbitego samochodu zrobiłem znak krzyża nie wiem czemu? spontanicznie .Wtedy nie wiedziałem jeszcze ,ze to ks. biskup
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej