Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pijani złością

Przeczytałam księdza ostatnią poradę o gniewie i sama poczułam złość. Kogo ksiądz broni? Niech ksiądz napiszę odpowiedź dla mnie, dla żony człowieka, który o każdy drobiazg robi awanturę, krytykuje, poniża, ma ataki złego humoru o nic. Modlę się... Jest tylko gorzej.

Odpisywałem ostatnio na list człowieka, który próbuje poradzić sobie ze swoim gniewem. Ci, którzy całkiem nie radzą sobie ze złością, nałogowi złośnicy i krzywdziciele mężów czy żon - to już inna kategoria. Oni nie szukają porady. To ludzie, którzy bez gromu z jasnego nieba i bez terapii nie zmienią się. Jak z nimi żyć?

Po pierwsze: jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia, trzeba najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Gdy ktoś pobił nas kilka razy, będzie na pewno bił dalej. Żadne nerwy nie usprawiedliwiają takiej brutalności. Trzeba najpierw chronić siebie. Mama, która potrafi obronić siebie, z czasem będzie w stanie obronić swoje dzieci, a może i rodzinę. Dobrze, żeby nie uciekać w ciemno, ale mieć plan: gdzie znajdę pomoc, gdzie się schronię, skąd wezmę pieniądze? Jeśli jest to możliwe, warto skorzystać z pomocy rodziny i psychologa. Gdy nie ma tych możliwości, konieczne będzie użycie radykalnych środków: telefon do Niebieskiej Linii, wezwanie policji, separacja, sądowy zakaz kontaktów.

Po drugie: jeśli nasz złośnik czy złośnica nie jest brutalem, trzeba zawalczyć o godne traktowanie. Potrzebujemy pomocy terapeuty lub osoby wspierającej, I aby odbudować swoje poczucie wartości i postawić skuteczne tamy wobec złości i agresji. Kluczem do zwycięstwa jest przyznanie sobie prawa do bycia traktowanym z szacunkiem: bez wrzasków, wyzwisk, przekleństw, pogróżek i agresji fizycznej. Złośnik będzie to torpedował. Bardzo korzystne będzie skorzystanie z mediacji rodzinnej - dialogu w bezpiecznej formie.

Po trzecie: nie wolno nam brać odpowiedzialności za złość męża czy żony. To dzięki sztuczce obwiniania agresor może przez lata manipulować zachowaniem swojej ofiary. Próby udobruchania złośnicy, bycia "lekiem na całe zło", działają na krótko. Złośnik wyżywa się na tych, których ma najbliżej i którzy mu na to pozwalają. My mamy złośnikom postawić zdrowe granicę i dać im szansę na zmianę.

Wielu nałogowców złości potrafi się zmienić. Jeśli nie chcą albo nie potrafią tego zrobić, a jedynie stają się coraz bardziej agresywni, powinniśmy postarać się o separację. Bóg daje łaskę siły, odwagi i męstwa, abyśmy sami pokonali nasze trudności. Pomaga, ale często nie wyręcza. Oprócz modlitwy Bóg chce naszego działania.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 września 2010Wasze komentarze:
 Żona: 10.10.2023, 20:14
 Jezu zanurzam w Twojej przenajswietszej Krwi mojego małżeństwo,
 marzena aneta: 26.03.2023, 20:05
 Pijani złością proszę o dobre małżeństwa wierne mające wiare w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 joanna: 30.09.2010, 18:50
 separacja to niestety nie jest rozwiązanie gdy dalej trzeba mieszkać pod jednym dachem - złosc jest jeszcze większa Boze pomóź
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej