Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miłość owocuje

W obecnych czasach niezbyt często można spotkać ludzi, którzy bez namysłu mogą powiedzieć, że są szczęśliwi w małżeństwie. Zazwyczaj mówią o tym, jak to wspaniale było przed ślubem, ewentualnie w pierwszych miesiącach po ślubie, a potem wszystko zaczynało się psuć. Jesteśmy małżeństwem blisko dziewiętnaście lat i z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest ono szczęśliwe.

Z perspektywy wspólnie przeżytych lat wiemy, że nasze szczęście małżeńskie nie "ułożyło się" samo z siebie. Startując do małżeństwa, byliśmy przekonani, że sam fakt istnienia wielkiej miłości gwarantuje rozwiązanie i pokonanie wszystkich napotkanych problemów. Radość płynąca z bycia ze sobą i ze wzajemnego obdarowywania się swoją osobowością, wypełniała okres narzeczeństwa i pierwsze lata po ślubie. Jednak życie szybko pokazało nam, że wyłącznie takie relacje wcale nie są gwarantem trwałego szczęścia. Zorientowaliśmy się, że nasze oczekiwania wobec współmałżonka znacznie różnią się między sobą. Nie docenialiśmy wagi naszego bagażu doświadczeń wyniesionego z rodzinnych domów. W rezultacie dochodziliśmy do wniosku, że często się nie rozumiemy, dlatego bardzo dużo rozmawialiśmy ze sobą i'czynimy to do dziś. Jest to ważny krok w budowaniu wzajemnego zrozumienia. Pojawiające się trudności udawało nam się przezwyciężać głównie dzięki naszej wierze. Jesteśmy przekonani, że bez odniesienia naszego życia do prawd Ewangelii nie byłoby możliwe porządkowanie życia małżeńskiego. Czerpiąc z tych prawd, uczyliśmy się w swoim życiu przebaczać i kochać ofiarnie. Na fundamencie wiary budowaliśmy ufność, że druga osoba, niezależnie od naszej subiektywnej oceny, zawsze pragnie tylko dobra współmałżonka. Te postawy towarzyszą nam przez całe życie. Nie wyobrażamy sobie pogłębienia naszej więzi bez wzajemnego szacunku i całkowitego zaufania.

Wspaniałą inwestycją, która owocuje do dziś, było wspólne ukończenie Studium Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Okazało się ono dla nas kopalnią wiedzy, którą chłonęliśmy z radością "odkrywców".

"Dla mnie jako męża, ważnym momentem życiowym, zmuszającym mnie do weryfikacji własnych postaw, stało się rodzicielstwo. Nasza wspólna miłość wzbogacona została pojawieniem się nowych osób - naszych dzieci, które poprzez potrzebę szczególnej opieki, pielęgnacji, częstego kontaktu uczyły mnie jeszcze pełniejszej miłości, polegającej na rezygnacji z siebie dla drugiej osoby. Rodzicielstwo wzbogaciło i nadal wzbogaca moją miłość do żony.

Ważnym motorem rozwoju dojrzałej miłości mężczyzny są stawiane mu wymagania. W moim rozwoju bardzo pomaga mi żona, która cierpliwie stawia wymagania oczekując ich spełnienia, niekiedy czekając nawet latami. Musimy pamiętać, że dojrzewanie do miłości jest długotrwałym procesem dokonującym się w każdym z nas, i do jego realizacji potrzebna jest cierpliwa miłość drugiego człowieka".

Mamy czworo dzieci. Każde kolejne rodzicielstwo przynosiło nam coraz większą radość, gdyż byliśmy bardziej dojrzali. Dziecko jest wspaniałym darem, który ubogaca nasze człowieczeństwo. Miłość dziecka, jego szczerość i niepowtarzalność wywołują tęsknotę - chciałoby się przeżywać to wciąż na nowo.

"Jako matka otrzymuję od moich dzieci znacznie więcej niż im daję. Moje macierzyństwo rozwija się z roku na rok. Po ślubie nie myślałam o jakiejś konkretnej liczbie dzieci, ale teraz wiem, co tracimy, kiedy nie możemy powołać do życia następnego dziecka, nie jestem w stanie nawet tego opisać. Przecież każde z nich jest takie inne i swój ą osobowością wnosi tak wiele do naszej rodziny".

Nie boimy się problemów - nie tylko w życiu małżeńskim, ale również tych zewnętrznych. Uważamy, że różnego rodzaju trudności rozwijają naszą miłość. Właśnie w trudnych sytuacjach możesz najlepiej odczuć, że nie jesteś sam, że jest ktoś, kto za ciebie ciągle się modli, kto trwa przy tobie. Dopiero w ciężkich chwilach odczuwasz, że w osobie współmałżonka masz przyjaciela, który cię wspiera gestem, uśmiechem, słowem...

Miłość małżeńska wymaga trudnej i cierpliwej pracy, ale obficie owocuje szczęściem. Wspaniałe jest to, że widzimy, jak z roku na rok tego szczęścia przybywa. Realizując naszą miłość jesteśmy ciągle jeszcze w drodze, i cieszy nas fakt, że nie tęsknimy do tego, co było, tylko do tego, co będzie, bo dzięki tej tęsknocie nabieramy pewności, że nasza miłość się rozwija.

Bogusia i PawełWasze komentarze:
 Zona i matka: 13.10.2023, 19:31
 Panie Jezu błagam uchron nasze małżeństwo przed rozpadem, obojętność. Alkoholizmem, pijanstwem, agresja i toksycznymi ludźmi. Jezu zanurzam w Twojejbprzenajswietszej Krwi moje małżeństwo i moja rodzinę. Amen
 marzena aneta: 26.03.2023, 20:23
 Miłość owocuje dziękuję proszę o dobre małżeństwa wierne mające wiare w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Ewa: 09.11.2008, 14:28
 Dzięki za świadectwo!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej