Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Do Pani Cierpliwie Słuchającej


     Rokitno - niewielka miejscowość w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim. Sanktuarium znane jest nie tylko na terenie diecezji zielonogórsko-gorzow- skiej, ale co roku zmierzają tu pielgrzymi grupowi i indywidualni z różnych zakątków Polski, a nawet świata, do laskami słynącego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Został on namalowany przez nieznanego artystę w XV w., a koronowany 18 czerwca 1989 r. Odsłonięte ucho Maryi jest znakiem charakterystycznym wizerunku.

     - Sanktuarium w Rokitnie jest bardzo mi bliskie - mówi ks. Janusz Szczepkowicz, proboszcz jednej z parafii na terenie sanktuarium. - Tu zawsze można znaleźć spokój i ciszę, w spokoju się pomodlić i poczuć bliskość Matczynego serca. Do sanktuarium jeździłem z tatą, a teraz jeżdżę z mamą i siostrą, bo wiem, że mogę zaczerpnąć nowych siły do pracy i powiedzieć wszystko, co leży mi na sercu.

     - Jeżdżę do różnych sanktuariów w Polsce, ale w Rokitnie, mimo że jest tak blisko, jestem pierwszy raz - mówi Irena Lemiszka, która przyjechała z wnuczką. - Matka Boża jest Patronką całej naszej rodziny. Modlimy się wspólnie, prosimy Matkę Bożą o opiekę. To dobry czas, aby zastanowić się nad sobą, swoim postępowaniem - dodaje.

     W tym roku odbyła się XV Piesza Pielgrzymka z Żar do Rokitna, której organizatorem są siostry elżbietanki. Pątnicy do pokonania mają około 150 km w ciągu siedmiu dni. - Pielgrzymka idzie tylko po terenie naszej diecezji - wyjaśnia ks. Tomasz Baczyński, uczestnik pielgrzymki. - Dla mnie, jako księdza, miło spotykać po drodze księży, których znam, i porozmawiać o sprawach, które nas dotyczą. Dla większości spotykanych ludzi, szczególnie w miejscowościach, w których się zatrzymujemy na dłużej, np. na nocleg, nasza pielgrzymka jest jedyną, która tędy przechodzi - tłumaczy. W pielgrzymce udział bierze kilkaset osób, nie tylko z diecezji.

     - Do Rokitna pielgrzymuję dlatego, że czuję się tam bardzo dobrze. Kiedy klękam przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, czuję, że to moje miejsce - dodaje ks. Baczyński.

     Pielgrzymi docierający do sanktuarium mogą przespacerować się dróżkami rokitniański- mi, gdzie zwykło się odprawić Drogę Krzyżową czy Różaniec. Przy sanktuarium odbywają się rekolekcje i oazy. Można tu zatrzymać się na dłużej.

     Główne święto Matki Bożej Rokitniańskiej, Patronld diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przypada 15 sierpnia.

Marta Jacukiewicz


12 sierpnia 2018


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej