Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Do Pani Cierpliwie Słuchającej


     Rokitno - niewielka miejscowość w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim. Sanktuarium znane jest nie tylko na terenie diecezji zielonogórsko-gorzow- skiej, ale co roku zmierzają tu pielgrzymi grupowi i indywidualni z różnych zakątków Polski, a nawet świata, do laskami słynącego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Został on namalowany przez nieznanego artystę w XV w., a koronowany 18 czerwca 1989 r. Odsłonięte ucho Maryi jest znakiem charakterystycznym wizerunku.

     - Sanktuarium w Rokitnie jest bardzo mi bliskie - mówi ks. Janusz Szczepkowicz, proboszcz jednej z parafii na terenie sanktuarium. - Tu zawsze można znaleźć spokój i ciszę, w spokoju się pomodlić i poczuć bliskość Matczynego serca. Do sanktuarium jeździłem z tatą, a teraz jeżdżę z mamą i siostrą, bo wiem, że mogę zaczerpnąć nowych siły do pracy i powiedzieć wszystko, co leży mi na sercu.

     - Jeżdżę do różnych sanktuariów w Polsce, ale w Rokitnie, mimo że jest tak blisko, jestem pierwszy raz - mówi Irena Lemiszka, która przyjechała z wnuczką. - Matka Boża jest Patronką całej naszej rodziny. Modlimy się wspólnie, prosimy Matkę Bożą o opiekę. To dobry czas, aby zastanowić się nad sobą, swoim postępowaniem - dodaje.

     W tym roku odbyła się XV Piesza Pielgrzymka z Żar do Rokitna, której organizatorem są siostry elżbietanki. Pątnicy do pokonania mają około 150 km w ciągu siedmiu dni. - Pielgrzymka idzie tylko po terenie naszej diecezji - wyjaśnia ks. Tomasz Baczyński, uczestnik pielgrzymki. - Dla mnie, jako księdza, miło spotykać po drodze księży, których znam, i porozmawiać o sprawach, które nas dotyczą. Dla większości spotykanych ludzi, szczególnie w miejscowościach, w których się zatrzymujemy na dłużej, np. na nocleg, nasza pielgrzymka jest jedyną, która tędy przechodzi - tłumaczy. W pielgrzymce udział bierze kilkaset osób, nie tylko z diecezji.

     - Do Rokitna pielgrzymuję dlatego, że czuję się tam bardzo dobrze. Kiedy klękam przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, czuję, że to moje miejsce - dodaje ks. Baczyński.

     Pielgrzymi docierający do sanktuarium mogą przespacerować się dróżkami rokitniański- mi, gdzie zwykło się odprawić Drogę Krzyżową czy Różaniec. Przy sanktuarium odbywają się rekolekcje i oazy. Można tu zatrzymać się na dłużej.

     Główne święto Matki Bożej Rokitniańskiej, Patronld diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przypada 15 sierpnia.

Marta Jacukiewicz


12 sierpnia 2018

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej