Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dla Niej tylko Jezus

     Zatrzymuję się przy wizerunku Licheńskiej Matki, aby spojrzeć uważnie na moje życie i zapytać: co dla mnie jest najważniejsze? Kto jest sensem mojego życia? Czy pieniądze i kariera, czy ludzie, którym chcę się przypodobać, bo są wpływowi i dobrze sytuowani, czy też ktoś mi bliski, poza którym świata nie widzę? Dla kogo żyję i pracuję? Czego w życiu tak naprawdę szukam? Te wszystkie pytania rodzą się we mnie wtedy, kiedy czuję się zmęczony codziennością, a kłopoty, niepowodzenia, niezrozumienia stają się powodem nie tylko zniechęcenia, ale podważają sensowność wszystkiego.

     A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Mt 28.20

     Bolesna Matka z licheńskiego obrazu przychodzi mi na pomoc. W sposób bardzo dyskretny otwiera przede mną prawdziwy horyzont mojego życia. Mogę go jednak ogarnąć tylko oczami wiary, albowiem na tym horyzoncie jaśnieje Osoba Jezusa Chrystusa. Potrafią Go dostrzec tylko ci, którzy otworzą oczy swojego wierzącego serca. Tak jak Maryja.

     Licheński obraz ukazuje Maryję jako Bolesną Matkę, ale nie przedstawia Jej z Synem. Tylko uważne spojrzenie jest zdolne odkryć Jego obecność. Pomaga w tym właśnie Maryja, która została namalowana na tym obrazie jako cała zwrócona w stronę Syna, wpatrzona w Niego oczyma wiary. Dla Niej Jezus jest obecny. Zawsze obecny. Oczy wiary dostrzegają więcej. Widzą to, co najważniejsze.

     Trzeba zatrzymać się w tym momencie, aby rozważyć tajemnicę Maryi, całkowicie skoncentrowanej na Jezusie Chrystusie. Tędy wiedzie droga do zrozumienia sensu ludzkiego istnienia.

     Maryja zwiastowania odsłania niezwykłe działanie Boga Ojca, który posyła swojego Jednorodzonego Syna na świat, a Niewiasta z Nazaretu, w mocy Ducha Świętego, przyjmuje Go pokornym "tak". W Jej łonie Syn Boży stał się Człowiekiem dla naszego zbawienia. Od tej chwili życie Maryi jest ściśle i nierozerwalnie związane zarówno z Osobą Syna, jak również całym Jego dziełem odkupienia ludzkości. Maryja z nazaretańskiego domu ukazuje niezwykłą głębię wiary, dzięki której stale towarzyszy Synowi, z trudem poznaje Jego tajemnicę, ustawicznie wpatruje się w Niego oczami wiary. Słucha Go uważnie i rozważa Jego słowa. Każda chwila i każde drgnienie serca należą tylko do Jezusa.

     Maryja spod Krzyża zdumiewa i zachwyca nieustraszoną wiarą i żarliwą miłością, kiedy patrzy na cierpienie i śmierć Syna. Najgłębiej z Nim współcierpiała, łączyła się swoją macierzyńską miłością z Jego ofiarą miłości, którą składał Ojcu na ołtarzu Krzyża. Mężnie znosiła cierpienie Matki.

     Maryja z Wieczernika i Wniebowzięta jest zawsze obecna pośród Kościoła, zatroskana o uczniów swojego Syna, aby coraz bardziej upodabniali się do Niego. Z macierzyńską miłością modli się za nich i spieszy z pomocą narażonym na niebezpieczeństwa. Blisko swojego Syna w niebie, nie przestała być cała dla Niego, obecnego w Jego Kościele pielgrzymującym jeszcze po tej ziemi.

     Przykład Maryi jest wyraźnie czytelny. Jeśli chcę prawdziwie żyć, to powinienem codziennie mówić Chrystusowi "tak", tylko Jemu służyć, tylko dla Niego żyć, wszystko i wszystkich przyjmować tylko ze względu na Niego. Tylko w Jego świetle mogę zrozumieć samego siebie i sens wszystkiego, co spotykam w życiowej pielgrzymce. W życiu tak naprawdę potrzebuję tylko Chrystusa. On sam wystarczy, bo to On jest naszą Drogą do domu Ojca.Ks. Janusz Kumała MIC
Ddoktor mariologii, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika mariologicznego "Salvatoris Mater" i dwumiesięcznika Sanktuarium Maryjnego w Licheniu "Zeszyty Maryjne

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 4, grudzień 2006


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej