Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kamienie z Domu Naszej Pani

     Loreto we Włoszech i Nazaret w Ziemi Świętej to dwa miejsca, gdzie napis "HIC VERBUM CARO FACTUM EST" "Tu Słowo stało się Ciałem" przemawia do nas najgłębiej. W Loreto możemy przeczytać te słowa na ołtarzu w maleńkim domku z kamieni przywiezionych tu z Palestyny. Nie są to jednak zwykle kamienie, bowiem niezwykła jest ich historia. Dom Matki Bożej w Nazarecie składał się z dwóch pomieszczeń: wykutej w skale groty oraz z części do niej domurowanej, która, jak głosi tradycja, została przeniesiona w 1294 roku do Loreto.

     Wszystko zaczęło się 3 lata wcześniej, kiedy upadla w Palestynie ostatnia twierdza krzyżowców - port Akkon. Według najstarszych przekazów loretańskich Święty Domek został w cudowny sposób przeniesiony przez aniołów najpierw do llirii, a następnie na wzgórze loretańskie, gdzie umieszczony pod kopułą wspaniałej bazyliki znajduje się do dzisiaj.

     Odnalezione dokumenty oraz wykopaliska archeologiczne coraz bardziej potwierdzają hipotezę, że kamienie, z których zbudowany jest Święty Domek, przywieźli opuszczający Palestynę chrześcijanie.

     Dokument z 1294 roku stwierdza, że ówczesny zarządca Epiru o nazwisku Angeli podarował swojej córce Tamarze w dniu jej ślubu święte kamienie z Domu Naszej Pani i Dziewicy, Matki Boga. Fakt ten potwierdza notatka w Archiwach Watykańskich, z której wynika, że rodzina o nazwisku Angeli miała udział w ratowaniu w XIII w.

     przed zniszczeniem przez muzułmanów kamieni ze Świętego Domku i przewiozła je do Loreto, aby tu zbudować kaplicę. Hipotezę tę potwierdzają również wykopaliska archeologiczne w Loreto. Znaleziono tu m. in. monety Gwidona de la Roche, księcia Aten i kuzyna Tamary Angeli. Wielkie znaczenie mają też napisy na kamieniach Świętego Domku uznawane przez naukowców za podobne do napisów spotykanych w Ziemi Świętej.

     Tak więc legenda mówiąca, że Święty Domek został do Loreto przeniesiony przez aniołów, może się wiązać z nazwiskiem Angeli - Aniołowie - z Epiru. Najważniejszy jest zresztą nie sposób przeniesienia domku, ale to, że możemy modlić się wśród kamieni, które przypominają tajemnicę Wcielenia.

Magda Siemińska

Miejsca Święte 2/97


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej