Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Z Maryją wypłyń na głębię

     Początek nowego tysiąclecia otwiera nowe perspektywy, budzi nowe nadzieje, ale także rodzi lęk z powodu realnych zagrożeń pokojowego współistnienia narodów świata. Coraz bardziej natarczywe stają się też pokusy klonowania człowieka, odrzucenia wszelkich norm moralnych, usuwania Boga z życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Człowiek coraz chętniej zajmuje miejsce Boga.

     Spojrzenie na współczesny świat może rodzić zniechęcenie w sercach tych, którzy usiłują żyć zgodnie z Ewangelią i dzielić się nią z innymi. Do każdego z nich Papież kieruje słowa "wypłyń na głębię", wzywając do całkowitego zaufania Chrystusowi. Taka bowiem winna być w nowym tysiącleciu droga Kościoła, na której Maryja jest "niezawodną Przewodniczką".

     Być odważnym

     Nie jest łatwo zdecydować się, aby opuścić dobrze znany i bezpieczny brzeg i wypłynąć na głębię, zwłaszcza kiedy wokół zapadają ciemności, wzmaga się wiatr, pojawia zniechęcenie w sercu. Podjęcie takiej decyzji skutecznie blokuje też lęk przed nieznanym. W takiej sytuacji nieodzowna jest łaska odwagi. Gotowość podjęcia ryzyka utraty życia, a przynajmniej zgoda na zmęczenie, stratę czasu i jeszcze większe rozgoryczenie. Takiej postawy oczekuje od nas Chrystus - wypowiedzenia krótkiego słowa "tak", jak Maryja, powierzenia się prowadzeniu Boga.

     Podać rękę Niewidzialnemu

     Zaufać Bogu, to jakby podać rękę komuś, kogo się nie widzi. Wypłynąć na głębię oceanu świata może tylko ten, kto bezgranicznie zaufał Wszechmogącemu, kto jest przekonany - tak jak Maryja - że dla Boga nie ma nic niemożliwego (por. Łk 1,37). Pomaga w tym doświadczenie własnej słabości, niewystarczalności, wspomnienie doznanych porażek, a zarazem pamięć o wielkich dziełach, których Bóg dokonał w naszym życiu. Taki bagaż doświadczeń jest bardzo cenny i niezbędny, aby na wezwanie Jezusa Chrystusa zostawić wszystko i wyruszyć we wskazanym przez Niego kierunku. On poprowadzi nas za rękę. Przeprowadzi przez niebezpieczne miejsca, obroni przed zniechęceniem, umocni w chwilach zmęczenia, wskaże właściwą drogę do celu. W taki sposób będziemy uczestniczyć w realizacji Jego zbawczego dzieła.

     Dać siebie

     Na rozległym oceanie świata utrzyma się na powierzchni tylko ktoś, kto potrafi całkowicie dać siebie innym. W przeciwnym razie, koncentrując się na sobie i własnych sprawach - utonie, obciążony swoim egoizmem. Chrystus pragnie, abyśmy w dzisiejszym, żarłocznie interesownym świecie stali się darem dla ludzkich serc spragnionych bezinteresownej miłości. Logika daru wymaga, ażeby nie oczekiwać niczego w zamian, ale wielkodusznie pragnąć dobra osób obdarowywanych. Największym darem jest sam Chrystus. Pierwsza, która Go przyjęła, była Maryja w czasie zwiastowania. Nie zatrzymała Go dla siebie, ale "z pośpiechem" zaniosła do domu Elżbiety i Zachariasza i wydała Go na świat w ciszy betlejemskiej nocy.

     Tędy wiedzie nasza droga w nowym stuleciu. Ojciec Święty zachęca nas, abyśmy "przyspieszyli kroku" i poświęciwszy siebie całkowicie sprawie Chrystusa, nieśli światu dobrą nowinę, że pośród nas jest obecny Dar Boga Ojca - Jezus Chrystus Zbawiciel.

     W ciemnościach trwać

     Pozostawanie na głębi rozległego oceanu zawsze wiąże się z ryzykiem, że ogarnie nas ciemność nocy. Co robić, aby nie zagubić się w bezkresie wód? Jak realizować podjęte zadanie? Przede wszystkim trzeba trwać, pamiętając, że sternikiem jest Chrystus. "Noc wiary" przeminie i nastanie światłość dnia. Nie wolno tylko dopuścić, ażeby ciemności wtargnęły do wnętrza naszego serca. Broni nas przed tym sam Chrystus, nasza Światłość prawdziwa. Mamy płynąć - jakby w stronę ciemności, a z każdą chwilą coraz bardziej ogarniać nas będzie jasność i prowadzić Maryja, promienna Jutrzenka.

ks. Janusz Kumała MIC

Z Niepokalaną - wiosna 2002


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej