Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej zaliczany jest do grupy ikon zwanych Hodogitrii. Nazwa ta oznacza, przewodniczkę, a wywodzi się z Konstantynopola, gdzie w kościele Ton Hodegon gromadzili się przewodnicy podróżnych (hogigos) i gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

     Autor obrazu gietrzwałdzkiego nie jest znany. Trudno też jest ustalić dokładną datę zaistnienia obrazu w gietrzwałdzkiej świątyni, ale można przyjąć, że pochodzi z połowy XVI wieku. Po analizie porównawczej historycy sztuki przyjęli, że prawdopodobnie został namalowany w Polsce, gdyż podobne wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem spotyka się w Wielkopolsce, na Śląsku i województwie łódzkim.

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem z ornatem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą, czerwoną sukienkę. Prawa ręka Matki Bożej spoczywa na sercu, wskazując na Chrystusa. Natomiast prawa ręka Dzieciątka wzniesiona jest w geście błogosławieństwa, lewa wsparta jest na książce opartej na kolanie. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze znajduje się łaciński napis: AVE REGINA CAELORUM, AVE DOMINA ANGELORUM (Witaj Królowo nieba, witaj Pani Aniołów). Oblicze Matki Bożej jest pełne powagi, łagodności i dobroci.

     Obraz bardzo szybko został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się Pieta.

     Kult Matki Boskiej Częstochowskiej rozwinął się na terenie diecezji warmińskiej po koronacji Jasnogórskiego Obrazu przez biskupa chełmskiego, później warmińskiego, Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, dokonanej w imieniu Ojca Świętego 8 września 1717 roku. Wielu pielgrzymów obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej uważało mylnie za kopię wizerunku Jasnogórskiego. Tę pomyłkę popełniano też później w wielu opracowaniach.

     W 1717 roku obraz gietrzwałdzki przyozdobiono srebrnymi koronami, które w roku 1731 zastąpiono bardziej kosztownymi, wysadzanymi drogimi kamieniami. Korony te wykonał olsztyński złotnik J. Geese. W 1734 roku obraz otrzymał srebrne sukienki; dla Dzieciątka wykonał je J. Geese, dla Matki Bożej M. Bartolomowicz. Sukienkami z drogich metali ozdabiano tylko obrazy cieszące się szczególnym kultem. Za otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej pielgrzymi ofiarowywali liczne i drogocenne wota. W czasie wojen okupanci często je grabili.

     Po objawieniach Matki Bożej kościół gietrzwałdzki przebudowano dodając nowe prezbiterium. Po rozbudowie w ołtarzu głównym umieszczona została figurka Niepokalanej wykonana zgodnie z opisami wizjonerek. Cudowny obraz umieszczono na bocznej emporze, gdzie wisiał aż do roku 1949.

W okresie kulturkampfu władze niemieckie ograniczały autonomię Kościoła katolickiego. Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, które znajdowały się w ołtarzach głównych w kościołach Warmii i Mazur zostały przeniesione, z polecenia władz, w boczne miejsca.

     Intronizację obrazu Matki Boskiej w ołtarzu głównym w kościele gietrzwałdzkim przeprowadził po drugiej wojnie światowej ówczesny proboszcz parafii ks. Wiktor Szota KRL, po szczegółowym poznaniu historii obrazu. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Jego renowacji, jak również namalowania wizerunku Niepokalanej, stanowiącego jego ruchomą zasłonę, dokonał A. Trojkowicz z Krakowa. Wizerunek został namalowany zgodnie z przekazem wyglądu objawiającej się w Gietrzwałdzie Matki Bożej.

     W latach następnych ks. bp Tomasz Wilczyński zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zezwolenie na dokonanie uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację został wydany w roku 1963, ale trwał wtedy Sobór Watykański II oraz przygotowywano się do obchodów milenium chrztu Polski, koronacja nie odbyła się więc od razu. W latach 1964—1965 poddano obraz zabiegom konserwatorskim prowadzonym na Wawelu pod kierunkiem prof. T. Kozłowskiego. Wreszcie 10 września 1967 roku Pryma; Polski Stefan kard. Wyszyński, przy współ udziale metropolity krakowskiego Karol, kard. Wojtyły i biskupa warmińskiego Józef: Drzazgi, dokonał aktu koronacji. W uroczys teściach koronacyjnych udział wzięło 32 arcy biskupów i biskupów oraz, jak się oblicza, blis ko dwieście tysięcy wiernych. Z ramiena Sto licy Apostolskiej w koronacji udział wzięli: opa przełożony generalny Księży Kanoników Late rańskich Józef Soetemans i dziekan Rot) Rzymskiej, późniejszy kardynał, Bolesław Kominek.

     Niestety, wkrótce po uroczystościach dokonano świętokradzkiej kradzieży koron. Pc ich odnalezieniu bp Józef Drzazga, 2 lutegc 1969 roku, dokonał rekoronacji. Rok późnię. Ojciec Święty Paweł VI nadał kościołów: w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

     Z okazji koronacji Matki Boskiej Gietrzwał dzkiej bp Józef Drzazga zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o przyznanie Sanktua rium Gietrzwałdzkiemu specjalnych przywile jów dla dobra diecezji i wiernych przybywa jących do Gietrzwałdu. Prośba ta została speł niona. Święta Kongregacja Obrzędów Stolicy Apostolskiej 1 czerwca 1967 roku zgodziła się, aby w diecezji warmińskiej w kalendarzu liturgicznym nazwa święta 8 września została poszerzona i brzmiała: Narodzenie NMP albo Matki Boskiej z Gietrzwałdu. Sanktuarium otrzymało też własny formularz Mszy św. o Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.
   

Wasze komentarze:
 kb: 10.08.2009, 22:43
 Matko Boska i nasza Matko z ufnością i miłością powierzam Twojej opiece i wstawiennictwu u Pana Jezusa mojego syna, córkę i ich rodziny. Proszę o łaski Ducha Świętego, zdrowie i nieustającą opiekę. Szczególnie błagam Cię o łaski dla syna. Ty wiesz wszystko Matuniu. Módl się za nami Matko Boga.
 Karolina: 06.07.2009, 17:22
 Maryjo, moja najlepsza Matko i Opiekunko. Tobie się dzisiaj powierzam. Proszę o pokój serca dla mnie i mojej rodziny, o nawrócenie i rozeznanieswojego powołania. Proszę również o łaskę dobrego zdrowia i humoru. Dziękuję za wszystko Matko Najświętsza, a przez Ciebie Bogu Najwyższemu.
 Ania: 04.06.2009, 14:04
 Matko nasza, Matko moja,Królowo Różańca Świętego módl się za mną, proszę Cię o spokój serca, łaskę miłości, wyproś u Twojego Syna a Pana naszego abyśmy z Bartkiem wrócili do siebie.
 Halina: 21.05.2009, 20:03
 Najcudowniejsza Maryjo, Mateńko moja błagam przyjdź mi z pomocą i uzdrów mnie, a całą moją rodzinę i wszystkich potrzebujących Twej pomocy otocz opieką. Kocham Cię z całego serca Niepokalana Maryjo..
 Bogumiła: 12.05.2009, 17:08
 Matko Nasza! Błagam Cię o wstawiennictwo za moją rodzinę,o zdrowie dla nas , o dach nad głową , by bieda w której żyjemy nie zniszczyła nas,byśmy nie utracili wiary w siebie w moc rodziny o którą walczymy kazdego dnia.Blagam Cię o poprawę naszego doczesnego losu .Wiem , że nie my jedni borykamy się z trudnościami codzienności, wiem ,że wiele sióstr i braci potrzebuje Twojego wsparcia ...ale pokornie proszę nie zapomnij o nas!!!
 Jola: 30.04.2009, 18:21
 Matko ! Nasza Maryjo Błagam Cię o stawiennictwo za naszą rodzinę . Niech opuszczą nas choroby i inne bolesne doznania ,Proszę w modlitwach o poprawę losu. Dziękuję.Proszę o poprawę zdrowia dla mojej Matki , która bardzo cierpi.Matko chwalebna pomóż.
 Jola: 30.04.2009, 18:15
 Matko ! Nasza Maryjo Błagam Cię o stawiennictwo za naszą rodzinę . Niech opuszczą nas choroby i inne bolesne doznania ,Proszę w modlitwach o poprawę losu. Dziękuję.
 Monika: 26.02.2009, 08:27
 Mateńko Kochana proszę Cię o wstawiennictwo i wyproszenie mi łaski u Pana Boga powrotu męża do Mnie. Matko Kochana proszę Cie, błagam.
 Rafał: 11.12.2008, 13:31
 Matko Maryjo, kochana Matulo, tyś mą Matką, Tobie wszystko zawierzam, do Ciebie zwracam gdy potrzebuje pomocy, Ty zawsze pomożesz. Zakochałem się w pewnej dziewczynie, Magdalenie, spraw o Matko Przenajświętsza, uproś u Pana Boga łaski abym był znią. Matko proszę Cie, błagam.


 wandzia: 29.09.2008, 22:46
 MARYJO TOBIE zawierzam,moje problemy,trudne sprawy w pracy,moją rodzinę wszstkich ludzi pracy.SPRAW aby w pracy nastała zgoda,radość,chroń od złego.KOCHAM CIĘ MARYJO...TOBIE zawierzam,też DYREKCJĘ TY wszystko możesz...
 Kasia: 08.09.2008, 15:40
 Maryja... to najpiękniejsza kobieta na świecie... Z ogromną czcią i szacunkiem oddaję jej cześć, aby wielbić jej majestat.
 MARIA: 07.09.2008, 18:27
 JESTEŚ cudowna ,MARYJO...TOBIE zawierzam,moją całą rodzinę oraz chorego MĘŻA ,proszę o zdrowie dla niego, broń od złego,spraw aby moja rodzina była wierna BOGU i MARYJI...
 Zosia.: 08.06.2008, 22:33
 JESTEŚ pięknaMARYJO...Tobie zawierzam moją rodzinę proszę o zdrowie,opiekuj się nami,chroń od złego.TOBIE zawierzam małą MAJĘ zrodziną Spraw by byli wierni TOBIE.KOCHAM CIĘ MARYJO...
 marysia: 03.11.2007, 15:27
 ten obraz jest piękny ale z pewnością w rzeczywistości jest ona piękniejsza
[1] (2)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej