Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka Boża Pocieszenia w Sanoku

     W Sanoku - bramie Bieszczad - zasługuje na uwagę starannie odrestaurowany kościół OO. Franciszkanów z lat 1632-1640 z barokowym wystrojem wnętrza. Zaraz po wejściu do tej uroczej świątyni uwagę zwiedzających przyciąga ołtarz główny z krzyżem z II połowy XVII wieku i dwa wyróżniające się przy nim ołtarze boczne: lewy z wizerunkiem Pani Ziemi Sanockiej - z I połowy XVII wieku i prawy z obrazem św. Antoniego z tegoż okresu. Za nim na ścianach kaplicy św. Franciszka zwracają uwagę cenne polichromie figuralne z XVII stulecia z XVIII-wiecznym obrazem patrona w ustawionym tam ołtarzu.

     Najpierw należy podejść do lewego ołtarza bocznego. Jest tam wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, która z miłością spogląda na śpiące Dzieciątko Jezus, adorując ze złożonymi w geście modlitewnym dłońmi umiłowanego Syna. To jedyne takie przedstawienie adoracji Matki Bożej w archidiecezji przemyskiej.

     Postać Maryi ubraną w brązową suknię i ciemnozieloną ozdobną szatę zdobi starannie wykonana srebrna osłona. Spojrzenie Matki skierowane na śpiące Dzieciątko pozwala zrozumieć intencję wyrażoną w ten sposób przez bezimiennego malarza: Oto mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. Maryja wyraźnie wskazuje spojrzeniem, kto jest najważniejszy w Jej życiu, a obraz od stuleci słynący łaskami wzbudza u wielu mieszkańców miasta i zwiedzających potrzebę adoracji Pana Jezusa sercem. Dlatego zawsze można spotkać w tej świątyni osoby skupione na modlitwie osobistej.

     Pierwsza wzmianka historyczna o kulcie obrazu pochodzi z 1698 roku. Z następnych zapisanych w kronikach informacji dowiadujemy się, że kult sanockiej Madonny rozwijał się, ściągając do miasta licznych pielgrzymów. Musiało być ich naprawdę wielu, skoro franciszkanie wydali w 1782 roku specjalną książeczkę o sanockiej Matce Bożej Pocieszenia. Tuż po I rozbiorze Polski było to ważne wydarzenie w Galicji Wschodniej. W trudnych czasach narodowej niewoli wielu Polaków modliło się przed unikatowym wizerunkiem Maryi o wolność, a jeden z sanoczan, ochrzczony w tym kościele 9 XI 1845 roku ks. Zygmunt Gorazdowski (1845-1920) - założyciel zgromadzenia sióstr józefitek i inicjator wielu dzieł charytatywnych we Lwowie - został w 2005 roku wyniesiony na ołtarze. Miasto ma dziś swego patrona w niebie!

     W trudnych czasach komunizmu i prześladowania Kościoła zawierzył się orędownictwu sanockiej Pani Prymas Polski Stefan Wyszyński więziony w klasztorze Nazaretanek w Komańczy. 24 VIII 1956 roku gwardian sanockiego klasztoru Franciszkanów przywiózł do Komańczy kopię tego obrazu i ofiarował ją Prymasowi. Ten zawiesił ją nad swoim łóżkiem i codziennie zawierzał Maryi Kościół w Polsce. Po dwóch miesiącach od tego wydarzenia odzyskał wolność i zabrał obraz do Warszawy. W Księdze Kultu Matki Bożej Pocieszenia Prymas Wyszyński napisał własnoręcznie następujące słowa: "Dziękując gorąco za modlitwy zanoszone w mej intencji przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia przez OO. Franciszkanów sanockich, Duchowieństwo i Lud Wierny, z radością stwierdzam, że kilka dni po zawieszeniu Obrazu w moim pokoju otrzymałem wolność i wróciłem do pracy. Wydarzenie to niech przyczyni się do wzrostu czci i nabożeństwa do Matki Bożej Pocieszenia. Wszystkim Czcicielom Matki Bożej Pocieszenia i Jej Opiekunom z serca błogosławię. Warszawa, 27 XI1956 r." W swoim pokoju przy ul. Miodowej zawiesił go ponownie nad łóżkiem i wizerunek pozostawał w sypialni Prymasa przez 25 lat, aż do ostatnich chwil jego życia.

     W tymże 1956 roku Sekretariat Episkopatu Polski wystawił dla kościoła Franciszkanów w Sanoku, oprócz tytułu Podwyższenia Krzyża Świętego, drugi tytuł - Matki Bożej Pocieszenia - wyznaczając odpust na drugą niedzielę maja. Wkrótce też abp Ignacy Tokarczuk dekretem z 1 VII 1969 roku erygował tutaj nową parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego następca, abp Józef Michalik, 19 III 2005 roku ustanowił przy parafii sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Sanockiej.

     Odpusty:

     druga niedziela maja - Matki Bożej Pocieszenia
     13 VI - św. Antoniego z Padwy
     2 VIII - Matki Bożej Anielskiej
     14 IX - Podwyższenia Krzyża Świętego
     4 X - św. Franciszka z Asyżu
     8 XII - Niepokalanego Poczęcia NMP

     Klasztor OO. Franciszkanów
     ul. Franciszkańska 7,38-500 Sanok


Ks. Piotr Bartnik, Stanisław Orłowski
Miejsce Święte, nr 165


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej