Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego Maryja?

Miesięcznik "Jesus" publikował od maja 1988 r. cykl artykułów na temat Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, które pisał znany dziennikarz Vittorio Messori. W marcu br. zaczął on nowy cykl, o Matce Bożej, pt. Notes maryjny.

"Dlaczego Maryja? - zapytuje i odpowiada: - Bo jestem przekonany, że najbardziej grozi nam nie kryzys instytucjonalny, nie kryzys struktur, ale prawdziwy kryzys wiary... Otóż mając na uwadze przykład i naukę wszystkich Ojców Kościoła i wszystkich świętych, coraz bardziej przekonuję się, że prawdziwym, skutecznym, pewnym antidotum (środkiem zaradczym) na wszelką wątpliwość co do Syna jest odkryć Matkę. Maryja bowiem jest gwarantką często ukrytą (ale czyż nie zdaje się być ukrytą ze swym powołaniem i w Ewangeliach?), lecz niezawodną całego Credo (Wierzę).

Chciałbym, na ile to będzie możliwe, pokazać w tym Notesie maryjnym, że zachować dla Maryi miejsce, które przyznaje Jej nieprzerwanie Tradycja w systemie wiary, nie jest jakąś dewocją, którą można tolerować u starych bigotów, nie jest ustępstwem dla sentymentu, jeżeli nie dla sentymentalizmu, nie jest dodatkiem, który może być lub nie być. Przeciwnie, będę się starał wykazać, że bez tego źródła cielesnego, jakim jest ciało tej Niewiasty, cała tajemnica Wcielenia traci swoją materialność i rozpływa się w "spiritualizmie".

Nadto według dawnego powiedzenia Maryja jest "nieprzyjaciółką wszelkiej herezji". Wśród tych, co wierzą, zdaje się szerzyć (nawet w pewnych kołach teologicznych) rodzaj "katolicyzmu self-service" (samoobsługowego): z systemu dogmatycznego wybiera się pewne aspekty, a odrzuca inne, może idąc za modnymi ideologiami i prądami.

Odwołując się znów do świadectwa wielu, którzy w ciągu wieków byli "chrześcijanami na serio", pragnę odkryć na nowo rolę Najświętszej Panny i prawdy, którą Kościół o Niej głosił, nie tylko by zabezpieczyć wiarę w Chrystusa, ale też by uchronić ją przed "herezją". Herezja bowiem to, etymologicznie, "wybór", odrzucanie całości wiary, a zachowywanie tylko niektórych jej aspektów".

Tłum. z "Jesus" nr 2195


   

Wasze komentarze:
 Aneta: 23.07.2020, 09:01
 Przez Maryję do Jezusa
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej