Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uroczystości fatimskie w Moskwie

W maju 1947 r. Międzynarodowy Kongres Młodzieży w Fatimie podjął rezolucję, aby obnosić wizerunek Matki Jezusowej po świecie celem nawrócenia Rosji, wyproszenia końca prześladowań religijnych w tym kraju i zabezpieczenia pokoju dla ludzkości zgodnie z Jej orędziem z 1917 r., przypomnianym Łucji dos Santos również w późniejszych latach.

"Teraz, kiedy ustały w Rosji prześladowania, wydawało się stosowne - jak oświadczył bp Leon Drona z San Jose, przewodniczący Komisji Episkopatu Filipin ds. Młodzieży - by figura Matki Bożej Fatimskiej, "pielgrzymująca" prawie przez pół wieku po świecie, nawiedziła kraj przez Nią wskazany, a młodzież w stolicy tego kraju urządziła znów międzynarodowe spotkanie".

16 października 1992 r. przybyły do Moskwy dwa samoloty czarterowe, wiozące wraz z figurą fatimską setki delegatów młodzieży i innych, należących w większości do Błękitnej Armii. (Samoloty wiozły też sześć ton Biblii w języku rosyjskim, różańców, szkaplerzy i innych darów dla ludu rosyjskiego). Razem przybyło, różnymi środkami komunikacji, ponad 1400 delegatów, w tym 100 z Portugalii.

"Kiedyśmy planowali tę podróż - mówi dr Rozalia Turton, prezes Fundacji, która sponsorowała loty czarterowe - nie wiedzieliśmy nawet, że będziemy lecieć nad Kremlem z figurą Matki Bożej w 75 rocznicę założenia Milicji Niepokalanej. Myśleliśmy tylko o 75 rocznicy objawień fatimskich". "Jest znamienne - dodała - że oba te wydarzenia zbiegły się z rewolucją komunistyczną". Przypomniano też, że św. Maksymilian Kolbe, założyciel MI, prorokował, iż pewnego dnia rycerze Matki Bożej postawią Jej figurę w sercu Moskwy, na Kremlu.

Słynny wizerunek Matki Bożej Fatimskiej został umieszczony w audytorium Kosmos, gdzie miało się odbyć spotkanie młodzieży 17 października. Całe to spotkanie przekazywała katolicka sieć telewizyjna w USA. Na początku 5 biskupów i ponad 50 kapłanów odprawiło na zewnątrz Mszę św. Jednym z głównych mówców był o. Ken Roberts, słynny pisarz i spiker telewizyjny amerykański. Podkreślił, że uczestniczy w zdumiewającym wydarzeniu, które tworzy historię. Innym mówcą była Vassula Ruyden ze Szwajcarii, prawosławna, orędowniczka dialogu prawo- slawno-katolickiego. Przedstawił ją słynny teolog irlandzki o. Michał 0'Carrol, autor encyklopedii Theotokos. Bp Leon Drona, który przewodniczy! kongresowi, powiedział: "Spełniła się pierwsza część obietnicy Matki Bożej: ustały prześladowania religijne w Rosji, ale teraz musimy uzyskać spełnienie drugiej części: nastanie ery pokoju dla ludzkości".

18 października rano prawie tysiąc "pielgrzymów pokojowych" wtargnęło, usuwając bariery, na Plac Czerwony, by modlić się przed tymczasową kaplicą, stojącą na miejscu będącej w odbudowie bazyliki Matki Bożej Kazańskiej, naprzeciw mauzoleum Lenina.

Zaraz po marszu na Plac Czerwony delegacja, którą poprzedniego dnia, w święto Wstawiennictwa Matki Bożej, przyjął u siebie patriarcha Moskwy Aleksy II, udała się do katedry prawosławnej , by złożyć w ofierze ikonę Matki Bożej Fatimskiej. Odebrał ją w imieniu patriarchy jeden z arcybiskupów, który powiedział: "Znaliśmy orędzie fatimskie. Było ono w czasie ciemnych lat naszą nadzieją... Wiemy, że oryginał obrazu Matki Bożej Kazańskiej znajduje się w Fatimie i czekamy na jego powrót do Rosji. Mamy tu cudowną kopię, do której ludzie przychodzą się modlić. Teraz idźmy tam razem". Pomodlono się wspólnie o pokój i jedność Kościoła. V. Ruyden oświadczyła: "To nadzwyczajne! To tak, jakby Matka Boża z Fatimy wkroczyła dosłownie do Kościoła prawosławnego!"

Pod koniec dnia udano się znów na Plac Czet- wony ze słynną figurą podróżującą Matki Bożej Fatimskiej, którą Pius XII nazwał "posłańcem Jej królowania". Odmówiono mimo deszczu Różaniec. Figura przechodziła z rąk do rąk każdego delegata, a na końcu, o samej północy, gdy przy grobie Lenina zmieniały się straże, młodzież rosyjska włożyła na jej głowę koronę. Był obecny przy tym akcie bp Paweł Hnilica, który, konsekrowany przed 40 laty, działał w ukryciu w Kościele prześladowanym. Powiedział: "Sześć lat tefnu przybyłem tu na ten Plac Czerwony incognito. Widząc naprzeciwko grobu Lenina wielki afisz z napisem: "Komunizm zdobywa i triumfuje", pomyślałem: "Nie! To Matka Boża zwycięża i Ona zatriumfuje!Ž" I dodał płacząc: "W tej chwili widzimy całkowity triumf Maryi. Nie ma już komunizmu. Nie ma już Związku Radzieckiego. A tu publicznie przed grobem Lenina uznajemy Jej królewską władzę przez tę koronację".

Po koronacji pond 300 delegatów młodzieży wróciło do sali Kosmos na ostatnią sesję, która zakończyła się o godz. 4 nad ranem. Postanowiono jeszcze więcej upowszechnić w świecie i wprowadzić w życie orędzie fatimskie, by spełniła się całkowicie obietnica Matki Bożej, że Rosja się nawróci, a ludzkości będzie zagwarantowany pokój. Powzięto pięć rezolucji, m.in.

1) Zmobilizować wszystkie siły, by przeciwstawić się zalegalizowaniu czy popieraniu aborcji, antykoncepcji i rozwodów. 2) Spełnić pięć wymogów pokojowego planu nieba, jaki przedstawiła Matka Boża w Fatimie: a) codzienny Różaniec; b) osobiste poświęcenie i, na znak oddania, noszenie szkaplerza c) pokuta przez uświęcenie codziennych obowiązków oraz post w środy i piątki; d) odnowienie poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi; e) czczenie Przymierza Dwóch Serc przez pierwszopiątkową i pierwszosobotnią Komunię św. wynagradzającą.

"Rośnie nadzieja w nas wszystkich, że zaczął się w świecie triumf Serc Jezusa i Maryi, triumf Miłości".

Według sprawozdania, które przysłał Jan Haffert

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nawrócony zbrodniarz - świętym?Nawrócony zbrodniarz - świętym?

Problematyka masonerii współczesnejProblematyka masonerii współczesnej

Jaka była rodzina św. Maksymiliana KolbeJaka była rodzina św. Maksymiliana Kolbe

Sprawdzian z uczciwościSprawdzian z uczciwości

Życzenia dla kapłanaŻyczenia dla kapłana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej