Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czarna Madonna z Altötting

Jedno z najbardziej znanych sanktuariów, którego początki są udokumentowane już od 1489 roku, znajduje się w bawarskiej miejscowości Altötting. 18 listopada 1980 roku Jan Paweł II odwiedził to słynące cudami miejsce i udzielił błogosławieństwa 75 tys. zebranym pielgrzymom.
Zabytki Awinionu

Pielgrzymi przybywający do tego sanktuarium modlą się przed cudownym wizerunkiem okazale ubranej Czarnej Madonny, znajdującym się w Świętej Kaplicy, która prawdopodobnie jest dziełem burgundzkim z pierwszej połowy XIV wieku, a obecnie uznawana jest w Niemczech za jedną z najstarszych budowli wzniesionych na planie centralnym.

W 1494 roku do rotundy, zamiast przedsionka zachodniego, dołączono trzyprzęsłową, krytą płaskim dachem, nawę środkową. We wnękach ściennych umieszczone są urny z prochami rodziny Wittelsbachów, dzięki której miejsce to niezwykle rozwijało się i sprzyjało pielgrzymkom. Krużganek kaplicy wypełniają krzyże pokutników, liczne wota oraz świece, które gromadzone są od XVI wieku aż do dzisiaj.

Duszpasterstwo w tutejszym klasztorze pierwsi objęli kanonicy z założonej przez Ludwika Kelheimera w 1228 roku fundacji kolegiackiej.

W łatach 1499-1511 klasztor został przebudowany na kształt trzynawowego kościoła halowego. Już pod koniec XVI wieku do Altötting przybyli jezuici, którzy prowadzili kolegium aż do roku 1643, kiedy przybyli ojcowie franciszkanie. Działali I tutaj także redemptoryści, których po sekularyzacji zakonu zastąpili kapucyni.

W klasztorze ojców kapucynów pod wezwaniem św. Anny działał wówczas brat Konrad, który urodził się w 1818 roku w rodzinie chłopskiej. Jego właściwe nazwisko brzmiało Jan Birndorfer. W 1849 roku wstąpił do zakonu i aż do śmierci, w roku 1894, czyli przez czterdzieści jeden lat pełnił służbę klasztornego odźwiernego. Jego niezwykła postawa i osobowość spowodowały, że ludzie zaczęli szybko oddawać mu cześć. Właśnie na żądanie ludu rozpoczęto jego proces kanonizacyjny. Papież Pius XI w 1931 roku dokonał beatyfikacji brata Konrada, a już trzy lata później ogłosił go świętym.

Grób świętego Konrada znajduje się w ołtarzu na środku kościoła i bez przerwy cieszy się wielką czcią wiernych. Niezwykłą osobliwością są liczne listy pisane do świętego jako żyjącej osoby, które składane są we wnęce obok sarkofagu.

Warto wiedzieć

Według źródeł historycznych pierwszym cudem w Altötting było wskrzeszenie dziecka, które utonęło. Reakcją na ten cud były setki przybywających do sanktuarium pielgrzymów.

Za najstarsze świadectwo pielgrzymowania uchodzi znak pielgrzyma z napisem "1490 Altötting" przytwierdzony do ronda kapelusza statui Seweryna w Pasawie. Według rachunków kościelnych sprzedano tych znaków około 130 tys. sztuk tylko w roku 1492.

Pierwsza księga cudów jakie wydarzyły się w sanktuarium w Altötting powstała w 1494 roku, a już w 1497 roku zostało wydane przez Jakuba Isickemera obszerne dzieło dotyczące pielgrzymek przybywających do tego świętego miejsca.

Corocznie do Altötting przybywa około pół miliona pielgrzymów, z czego ponad 30 tys. wędruje tutaj pieszo z różnych stron Niemiec.

Opracowała JADWIGA KNIE-GÓRNA

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023Wasze komentarze:
 marzena aneta: 19.05.2023, 16:39
 Czarna madonna z Altöting dziękuję Czarna Madonno z Altöting kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Czarna Madonno z Altöting módl się za nami dziękuję Czarna Madonno z Altöting kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej