Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najtrudniejsza koronacja Wyszyńskiego

Komuniści nie mogli znieść, że wizerunek Maryi w Skalmierzycach otrzyma papieskie korony

Czwartego września 1966 roku Prymas Stefan Wyszyński wspólnie z arcybiskupem poznańskim, Antonim Baraniakiem nałożył papieskie korony na czczony od kilkuset lat wizerunek Matld Bożej w sanktuarium maryjnym w Skalmierzycach, na terenie obecnej diecezji kaliskiej.

- To była jedna z najtrudniejszych koronacji w Polsce - mówił po uroczystościach w skalmierzyckim kościele św. Katarzyny kardynał Wyszyński.

Obecność obowiązkowa

- Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego do naszej klasy przyszedł dyrektor szkoły i oznajmił, że 4 września na lotnisku w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego organizowane jest święto lotnictwa i wszyscy obowiązkowo musimy się tam stawić - wspomina Jerzy Wojtczak, świadek ówczesnych wydarzeń, obecnie jeden z największych pasjonatów historii Skalmierzyc.

- W domu rodzice długo zastanawiali się co mają zrobić. Od początku było bowiem wiadomo, że jest to celowa zagrywka władz, które w ten sposób próbowały odciągnąć społeczeństwo od udziału w koronacji - opowiada Wojtczak.

W końcu zdecydowano, że dzieci pojadą na lotnisko, a rodzice do kościoła.

- Wielu spośród nas wróciło wtedy wcześniej z Michałkowa, przemierzając drogę dzielącą obie miejscowości na piechotę - wspomina Wojtczak.

Nie były to jedyne utrudnienia ze strony komunistów. Zakazano także wszelkich manifestacji religijnych poza murami kościoła. Mieszkańcy nie mogli więc zgodnie ze zwyczajem powitać na granicy miasta przybywających na uroczystości biskupów.

Wotum króla Władysława

Nikt dokładnie nie wie, w jaki sposób obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów wziął się w Skalmierzycach. Przypuszcza się, że został przywieziony do Polski z Włoch w XV wieku.

W 1473 roku obraz słynął już cudami. Jego kult szybko się rozszerzał wśród ówczesnej ludności. W roku 1499 ostatni z synów Kazimierza Jagiellończyka - Fryderyk, który piastował tytuł Prymasa Polski nadał kościołowi w Skalmierzycach przywilej odpustu na wszystkie uroczystości maryjne.

W latach trzydziestych XVII stulecia król Władysław IV w podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami ofiarował Matce Bożej w Skalmierzycach srebrne wotum oraz antependium. Do Skalmierzyc pielgrzymowali nie tylko władcy, ale także zwykli ludzie. To oni zostawili w sanktuarium 344 wota - tyle zanotowano w kościelnych kronikach.

Większość z nich zaginęła jednak w czasie wojen. Resztę przeznaczono na remont i rozbudowę kościoła.

Odprawiał po kryjomu

Prawdziwy okres świetności skalmierzyckie sanktuarium przeżywało, gdy jego kustoszem był ksiądz Alfons Czwojda. Proboszczem został pod sam koniec wojny i był nim do początku lat osiemdziesiątych. Jednakże jeszcze w czasie okupacji odprawiał tu potajemnie nabożeństwa, za co był ścigany przez gestapo.

- To był wyjątkowy kapłan - wspomina go Jerzy Wojtczak. - Religijność wprost emanowała z niego.

Kustosz co roku 15 sierpnia organizował wielkie odpusty, które gromadziły rzesze pielgrzymów z całej okolicy. Żeby ściągnąć do Skalmierzyc jak największą liczbę wiernych, sam objeżdżał sąsiednie parafie i zapraszał ludzi.

W latach dziewięćdziesiątych rola i znaczenie sanktuarium Matki Boskiej Skalmierzyckiej znacznie spadły. Nikt nie organizuje już tak pięknych uroczystości jak ksiądz Czwojda, zaś po utworzeniu diecezji kaliskiej miano diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego otrzymała Twardogóra Sycowska.

JANUSZ STEFAŃSKI

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023Wasze komentarze:
 matka: 06.01.2024, 15:50
 Bl.Kar..Stefanie Wyszynski prosze Cie w intencji powrotu do zdrowia dla Syna oraz o dobra prace i dobra,katolicka zoene. W intencji pomocy Twojej,by sprawy urzedowe zakonczyly sie dla mnie i dla syna pozytywnie. Dziekuje bardzo.
 marzena aneta: 30.12.2023, 20:44
 najtrudniejsza koronacja wyszyńskiego błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę spraw żeby nikt nie kradł nie oszukiwał to jest grzech ciężki nie można kraść nie można oszukiwać dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o odzyskanie syna dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję błogosławiony kardynale stefanie wyszyński kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej