Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Do domu świętej Faustyny

     Na ten dzień diecezja warszawsko-praska i czciciele św. Faustyny czekali z nadzieją i radością. Po wielomiesięcznych przygotowaniach, 24 września, w Ostrówku, przy pięknej wczesnoje-siennej pogodzie został uroczyście poświęcony dom, w którym ostatni rok przed wstąpieniem 1 sierpnia 1925 roku do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia mieszkała i pracowała Helena Kowalska - św. Faustyna.

     JEZUS CZEKA NA WAS

     Od rana na placu obok kościoła św. Klemensa w Klembowie gromadziły się organizowane w parafiach grupy i indywidualni wierni. To tu przez rok codziennie przychodziła pieszo ponad cztery kilometry z domu żydowskiej rodziny Lipszyców w Ostrówku 19-letnia Helenka Kowalska, by modlić się o swoje powołanie, i tu złożyła w czerwcu 1925 roku prywatny ślub czystości. Teraz jej śladem przybyło do Klembowa blisko 8 tys. wiernych, łącznie ponad 160 autokarów pielgrzymów.

     O godz. 10 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, któremu - jak i Mszy Świętej - towarzyszył śpiew trzech połączonych w ramach Stowarzyszenia Caecilianum chórów pod dyrekcją Wiesława Jelenia. W kościele zaś i przy wejściu do sektorów 20 kapłanów służyło wiernym sakramentem pojednania.

     Godzinę później rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana w języku łacińskim. Przewodniczył jej kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, były Sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Polskie tłumaczenie przygotowanej przez niego homilii odczytał, abp Henryk Hoser SAC ordynariusz warszawsko-praski. W koncelebrze obok abp. Hosera i około setki księży uczestniczyli: metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński, biskup pomocniczy opolski Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy warszawski Marian Duś, bp senior Kazimierz Romaniuk oraz bp senior Bronisław Dembowski z Włocławka, znający osobiście Aldonę Lipszyc, w której domu pracowała Helenka Kowalska. We Mszy uczestniczył także bp senior Stanisław Kędziora.

     Kardynał Sarah przypomniał drogę życiową "sekretarki Bożego Miłosierdzia", wskazując, że dom, w którym ostatecznie dojrzewało jej powołanie, "pomoże młodym ludziom w rozeznawaniu ich powołania. Pozwoli im szukać, poznawać i słuchać Boga oraz modlić się do Niego, doświadczać Jego miłości i Miłosierdzia poprzez osobiste spotkanie z obecnym w tabernakulum z Jezusem". W ten sposób określił pielgrzymkowe i formacyjne przeznaczenie domu w Ostrówku, który "jeszcze oddycha obecnością św. Faustyny", który ma zachwycać i pobudzać wszystkich, a zwłaszcza ludzi młodych. Tych, którzy poszukują swej drogi życiowej, również kapłańskiej i zakonnej. - Jezus czeka na was w tym Domu św. Faustyny - zakończył kard. Sarah.

     W OSTRÓWKU

     Po Eucharystii całe zgromadzenie grupami parafialnymi, modląc się i śpiewając, przemaszerowało procesjonalnie do Ostrówka. Wzdłuż drogi udekorowanej biało-czerwonymi i biało-żółtymi chorągiewkami ustawiali się mieszkańcy. Nie zabrakło udekorowanych na tę okazję domów. Na czele procesji szedł krzyż i relikwie św. Faustyny. Dla wielu pielgrzymów przejście ponadczterokilometrowej trasy było trudem, jednak nikt nie narzekał.

     Na miejscu, o Godzinie Miłosierdzia Bożego, nastąpiło oficjalne poświęcenie przez kard. Saraha Domu św. Faustyny, które pielgrzymi obejrzeli na ustawionym nieopodal telebimie. Potem każdy mógł odpocząć i posilić się, a przed wejściem do domu uśmiechniętej świętej ustawiła się długa kolejka chcących skorzystać z możliwości zwiedzenia jego parteru. Niestety, mimo olbrzymiego zainteresowania, nie wszystkim się udało.

     Uroczystość zakończyły o godz. 16.30 Nieszpory przed miejscową świątynią Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, którym przewodniczył ks. prałat Zygmunt Podstawka. Potem można było jeszcze w jej murach modlić się przy relikwiach św. Faustyny.

     Podkreślić trzeba dużą ofiarność zarówno pielgrzymów, którzy wiernie bardzo licznie uczestniczyli w uroczystości od początku aż do samego końca, jak i mieszkańców parafii 11 gmin powiatu wołomińskiego. Ich dary materialne pozwoliły na wyposażenie Domu w Ostrówku, który zachował niemal bez zmian swój styl lat 20. ubiegłego wieku.

     Więcej informacji o Domu św. Faustyny można znaleźć w tygodniku "Idziemy" nr 37/314 z 11 września 2011 i nr 41/266 z 10 października 2010 roku oraz na stronie: www.domfaustyny.pl


Radek Molenda

Tekst pochodzi z Tygodnika

2 października 2011   

Wasze komentarze:
 Teresa: 19.11.2011, 07:58
 Jezu Milosierny dziekuje za wiare i otrzymaną ufność twego milosierdzia w każdym dniu życia.Twoja moc miłosierdzia jest tarczą mojej licznej rodziny,W Tobie i Matuchnie naj swiętszej pokladam ufnosć,Jezu Ufamy Tobie!.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej