Rozwa¿ania Mi³o¶æ Modlitwy Czytelnia ¬róde³ko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Pere³ki

Nowa wyobra¼nia mi³osierdzia

Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II pisa³, ¿e potrzebna jest dzi¶ nowa wyobra¼nia mi³osierdzia. Chodzi o wyobra¼niê, "której przejawem bêdzie nie tyle i nie tylko skuteczno¶æ pomocy, ale zdolno¶æ bycia bli¼nim dla cierpi±cego cz³owieka, solidaryzowania siê z nim, tak aby gest pomocy nie byl odczuwany jako poni¿aj±ca ja³mu¿na, ale jako ¶wiadectwo braterskiej wspólnoty dóbr" (List Novo millennio ineunte 50).

S³owa Papie¿a s± zaproszeniem do g³êbszej refleksji nad "nowo¶ci±", jaka kryje siê w naszym my¶leniu o mi³osierdziu. Niniejszy artyku³ jest prób± szukania tej nowo¶ci w refleksji nad ¿yciem Chrystusa. Tam jest pierwsze ¼ród³o inspiracji do kszta³towania wyobra¼ni mi³osierdzia.

Mi³osierdzie objawione w ¿yciu ukrytym Jezusa

Trzydziestoletnia obecno¶æ Chrystusa w codzienno¶ci ¿ycia rodzinnego to pierwszy wielki dar mi³osierdzia ofiarowany wszystkim ludziom, nie tylko mieszkañcom Nazaretu. Choæ Ewangelie nie podaj± nam zbyt wielu szczegó³ów z tego okresu ¿ycia Jezusa, to jednak znamy fakt podstawowy: wiêkszo¶æ swego ¿ycia spêdzi³ On w zwyczajnym ¿yciu rodzinnym, w nauce i pracy. Tc trzy dziesiêciolecia to niew±tpliwie bogaty materia³ do inspirowania wyobra¼ni mi³osierdzia. Czyny mi³osiernej mi³o¶ci nosz± tu jedno imiê: piêkno zwyk³ej codzienno¶ci. Ile¿ tre¶ci kryj± w sobie zdania: byl im poddany, wzrasta³ w latach i m±dro¶ci, w ³asce u Boya i u ludzi; czy jego ojciec nie jest cie¶l±; poszli na pielgrzymkê do Jerozolimy; uda³ siê zwyczajem ¶wi±tecznym do Synagogi.

¯ycie rodzinne i praca zawodowa to g³ówna czê¶æ ¿ycia cz³owieka. W ma³ych i wielkich czynach kolejnych dni, tygodni, miesiêcy i lat, w zdrowiu i chorobie, w chwilach radosnych i smutnych, w decyzjach dotycz±cych siebie i innych, spe³nia cz³owiek najwiêcej czynów, o których nikt nie wie, poza nim i jego najbli¿szymi. To nasze w pewnym sensie ukryte ¿ycie. Jednak ono niesie najwiêcej okazji do okazywania najbli¿szym ¿yczliwo¶ci i dobroci, wyrozumienia i przebaczenia, wierno¶ci i cierpliwo¶ci. Dlatego drzewo mi³osierdzia wyrasta z ¿ycia rodzinnego, w nim zapuszcza korzenie i w nim wydaje najpiêkniejsze owoce.

Mi³osierdzie objawione w publicznej dzia³alno¶ci Zbawiciela

W czasie publicznej dzia³alno¶ci Chrystus gromadzi wokó³ siebie wspólnotê uczniów i uczy ich, ¿e Bóg jest ich Ojcem, a oni s± jego dzieæmi. Wyja¶nia im, ¿e wiêzy, które ³±cz± Go z nimi, s± podobne do wiêzów rodzinnych, ale ich si³a le¿y w pe³nieniu woli Ojca. Pewnego dnia, gdy Mu powiedziano, ¿e Jego Matka i bracia czekaj± na Niego, On wyci±gn±wszy rêkê ku swoim uczniom, rzek³: "Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pe³ni wolê Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostr± i matk±"" (Mt 12,49-50).

Pe³nienie woli Ojca nie os³abia wiêzów rodzinnych. Przeciwnie, staj± siê one coraz mocniejsze, gdy¿ nikt bardziej nic pragnie szczê¶cia cz³onków rodziny jak Ojciec niebieski. Nie mo¿na jednak zatrzymaæ siê tylko na swoich najbli¿szych. Dlatego Pan Jezus, pe³ni±c wolê Ojca, opuszcza dom rodzinny, by szczê¶ciem swej mi³o¶ci obdarzyæ wszystkich. Zaczyna g³osiæ rzeszom Dobr± Nowinê, uzdrawiaæ chorych, przywracaæ wzrok niewidomym, karmiæ g³odnych, umacniaæ s³abych, pocieszaæ smutnych, ukazywaæ drogê b³±dz±cym, ocieraæ ³zy p³acz±cym. Wiele z tych czynów spe³nia³ tak¿e wcze¶niej. Niew±tpliwie rozmawia³ z lud¼mi i niejedna Jego rada by³a dla nich pomoc±. Zapewne nie przechodzi³ obojêtnie obok chorych lub trêdowatych. Jednak teraz dzia³a inaczej. Przemawia publicznie, objawia swoj± moc dokonuj±c cudów, powo³uje ludzi do pój¶cia za Nim. Teraz objawia tajemnicê mi³osiernej mi³o¶ci Boga w inny sposób. W Jego s³owach i czynach poznajemy lepiej, jak wielka jest mi³o¶æ Boga do cz³owieka.

Ko¶ció³ ws³uchuj±c siê w nauczanie Jezusa i wpatruj±c siê w przyk³ad Jego ¿ycia wyró¿ni³ uczynki mi³osierdzia, które w szczególny sposób nale¿y spe³niaæ. W Katechizmie Ko¶cio³a Katolickiego s± one opisane w nastêpuj±cy sposób: Uczynkami mi³osierdzia s± dzie³a mi³o¶ci, przez które przychodzimy z pomoc± naszemu bli¼niemu w potrzebach jego cia³a i duszy. Pouczaæ, radziæ, pocieszaæ, umacniaæ, jak równie¿ przebaczaæ i krzywdy cierpliwie znosiæ - to uczynki mi³osierdzia co do duszy. Uczynki mi³osierdzia co do cia³a polegaj± zw³aszcza na tym, by g³odnych nakarmiæ, bezdomnym daæ dach nad g³ow±, nagich przyodziaæ, chorych i wiê¼niów nawiedzaæ, umar³ych grzebaæ. Spo¶ród tych czynów ja³mu¿na dana ubogim jest jednym z podstawowych ¶wiadectw mi³o¶ci braterskiej; jest ona tak¿e praktykowaniem sprawiedliwo¶ci, która podoba siê Bogu (KKK 2447).

Mi³osierdzie objawione w misterium paschalnym Chrystusa

Ca³e ¿ycie i ca³a dzia³alno¶æ Zbawiciela osi±ga swój szczyt w Jego mêce i zmartwychwstaniu. W tych wydarzeniach Bóg najpe³niej objawi³ swoje mi³osierdzie i najhojniej obdarzy³ ludzi darami swej ³aski. Jan Pawe³ II wiele razy tê prawdê przypomina³. W encyklice Dives in misericordia pisze: Szczytowy punkt objawienia i urzeczywistnienia mi³osierdzia stanowi misteñum paschalne (nr 7). Prawda ta zaja¶nia³a jeszcze pe³niejszym blaskiem dziêki objawieniom ¶w. Faustyny, a tak¿e przez ¶mieræ Jana Paw³a II u progu Niedzieli Mi³osierdzia.

Na obrazie, który Pan Jezus poleci³ wymalowaæ ¶w. Siostrze Faustynie, widzimy Chrystusa zmartwychwsta³ego, który idzie ku nam. Na Jego rêkach i nogach oraz otwartym boku widaæ ¶lady mêki. On przeszed³ przez otch³añ cierpienia i ¶mierci, ale teraz przychodzi jako potê¿ny Zwyciêzca. Niesie ¶wiatu nowe ¿ycie w wolno¶ci od grzechu. Teraz wylewa na ludzi pe³niê swego mi³osierdzia obdarzaj±c ludzi Duchem ¦wiêtym. W czasie publicznej dzia³alno¶ci Jezus mówi³: Przyszed³em ogieñ rzuciæ na ziemiê i jak¿e bardzo pragnê, ¿eby on ju¿ zap³on±³ (£k 12, 49). Wtedy Duch jeszcze nie by³ dany, poniewa¿ Chrystus nie zosta³ jeszcze uwielbiony (J 7,39).

Teraz pragnienie Jezusa siê spe³nia. Teraz jest Jego godzina. Dla niej przyszed³ na ¶wiat. Wszystkie dary, których wcze¶niej udzieli³ ludziom, choæ tak wa¿ne i ubogacaj±ce, by³y tak¿e przygotowaniem do udzielenia nowych, jeszcze wiêkszych bogactw. W czasie swojej godziny Zbawiciel udziela ich uczniom: daje im siebie samego pod os³on± chleba, nape³nia ich Duchem ¦wiêtym, oczyszcza ich z grzechów, obdarza ich pe³ni± swego pokoju, umacnia ich wiarê, rozja¶nia ich umys³y, aby rozumieli Pisma, czyni pierwszy dzieñ tygodnia dniem ¶wiêtym, swoim dniem, w którym chce gromadziæ swój Ko¶ció³ przy sprawowaniu Jego pami±tki.

¯ycie Jezusa kryje w sobie nie tylko objawienie samej tajemnicy mi³osierdzia, lecz zawiera w sobie tak¿e swoist± pedagogiê. Trzeba wyj¶æ od najprostszych czynów, spe³nianych wobec najbli¿szych, by poprzez wielorakie formy pomocy siostrom i braciom doj¶æ do samego szczytu, wyra¿aj±cego siê w pojednaniu z Bogiem i przyjêciu daru Ducha ¦wiêtego. Z tymi darami wracamy znów do codzienno¶ci i nimi przemieniamy ¶wiat.

ks. Stanis³aw Szczepaniec
Kwartalnik Orêdzie Mi³osierdzia nr 58

   

Wasze komentarze:
  : 07.03.2021, 15:07
 Fajne
(1)


Autor

Tre¶æ

Nowo¶ci

Chrzest PolskiChrzest Polski

Trzy stopnie mi³osierdzia s. FaustynyTrzy stopnie mi³osierdzia s. Faustyny

Misja s. Faustyny polega³a na 3 zadaniachMisja s. Faustyny polega³a na 3 zadaniach

Sport miejscem kszta³towania cia³a czy nieszczenia cz³owieczeñstwaSport miejscem kszta³towania cia³a czy nieszczenia cz³owieczeñstwa

Moja kole¿anka jest niep³odna. Co mogê zrobiæ?Moja kole¿anka jest niep³odna. Co mogê zrobiæ?

Najbardziej popularne

Nowenna do ¶w. RityNowenna do ¶w. Rity

Modlitwy do ¶w. RityModlitwy do ¶w. Rity

Litania do ¶w. JózefaLitania do ¶w. Józefa

Jezu, Ty siê tym zajmij - Akt oddania siê JezusowiJezu, Ty siê tym zajmij - Akt oddania siê Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Nastêpna
 
[ Strona g³ówna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Mi³o¶æ | Powo³anie | Ma³¿eñstwo | Niep³odno¶æ | Narzeczeñstwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczê¶cia | Dekalog | Psalmy | Pere³ki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatno¶ci | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej