Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święto Miłosierdzia Bożego

W pierwsza, niedzielę po Wielkanocy, obchodzić będziemy Święto Miłosierdzia Bożego. Stolica Apostolska wydała niedawno dokument w tej sprawie, zaadresowany do Kościołów na całej ziemi.

Spełnia się w ten sposób żądanie, jakie Jezus przekazał za pośrednictwem s. Faustyny: Pragnę, aby było Święto Miłosierdzia. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, byl uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być Świętem Miłosierdzia (Dzienniczek, 49). Choć jest to nowe Święto w Kościele, to jednak od wieków znajdowało się ono ukryte w liturgii tej pierwszej Niedzieli Wielkanocnej, która prowadzi do spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym w wieczerniku. Jest to ten sam Chrystus, którego wielokrotnie widziała s. Faustyna - jak mówił Ojciec Święty podczas uroczystości kanonizacyjnych. Jest to zarazem ta sama Postać, którą przedstawia obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Zarówno więc Święto Miłosierdzia jak i obraz wprowadzają nas w jedną i tę samą tajemnicę zbawienia ludzkości przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Chrystus po to umarł i zmartwychwstał, abyśmy i my - umarłszy dla grzechu - zmartwychwstali w Nim do nowego i nieśmiertelnego życia. Święto Miłosierdzia Bożego stwarza nadzwyczajną okazję do dokonania się w nas duchowego zmartwychwstania, które jest najważniejszym procesem, jaki w nas ma się dokonać w ciągu ziemskiego życia.

W tym dniu - jak powiedział Jezus - otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego; wylewam cale morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego. Poprzez swe gorące i usilne zaproszenie do czerpania łask, Jezus usiłuje pokonać wszelkiego rodzaju ludzkie opory, a zwłaszcza niedowierzanie w nieskończoną hojność Boskiego miłosierdzia: Niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jak szkarłat. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki. Łaską szczególną, przyobiecaną przez Miłosiernego Chrystusa, jest nie tylko darowanie popełnionych grzechów, lecz także wymazanie ich nieszczęsnych konsekwencji: Kto w tym dniu przystąpi do Źródła Życia (spowiedzi i komunii św), ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar - zapewnia Jezus. Skorzystanie z tak wielkich przywilejów nie ma w sobie nic z "kupowania sobie" zbawienia wiecznego. Jak zawsze, tak i przy okazji tego Święta, Jezus domaga się ufności w Jego niezmierzoną dobroć: Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w ty dniu mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim. Jezus nauczył s. Faustynę specjalnej modlitwy i polecił odmawiać ją przez dziewięć dni, poprzedzających święto Miłosierdzia. Odprawienie tej nowenny, składającej się z próśb w intencji rozmaitych stanów i grup społecznych, jest aktem miłosierdzia chrześcijańskiego.

Wszystkich naszych Czytelników zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę oraz do przeżycia święta Miłosierdzia Bożego w postawie ufności, która wyraża się w szczerej spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Wszystich pragiemy gorąco zachęcić do odprawienia tej nowenny. Módlmy się, aby lektura tego tekstu pomogła wielu sercom przybliżyć się do Chrystusa i otworzyć na bogactwo Jego Miłosierdzia.

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-4/2001Wasze komentarze:
 Agnieszka: 15.04.2012, 14:03
 W Swięto Miłosierdzia Bożego wszyscy wierzący powinni skorzystać z tej wielkiej łaski jaką daje nam ludziom miłosierny Bóg.
 Paulina: 25.11.2009, 21:25
 Boże milosierdzie jest ogromne! doświadczamy tego codzień wszyscy!!
 Gośka: 27.03.2008, 21:55
 Skorzystajmy wszyscy z wielkiego daru miłosierdzia w nadchodzącą niedzielę.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - dzień 9Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - dzień 9

św. Stanisław Papczyńskiśw. Stanisław Papczyński

Modlitwa do św. Stanisława PapczyńskiegoModlitwa do św. Stanisława Papczyńskiego

Litania do św. Stanisława PapczyńskiegoLitania do św. Stanisława Papczyńskiego

Stanisław Papczyński - wizja czyśćcaStanisław Papczyński - wizja czyśćca

Katedra w ReimsKatedra w Reims

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej