Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sens zawierzenia się Miłosierdziu Bożemu

     Idea zawierzenia od ślubów jasnogórskich z 1956 r. wpisuje się głęboko w nasz sposób wyznawania wiary i życia Ewangelią. Dnia 17 sierpnia 2002 r. w Łagiewnikach droga zawierzenia weszła niejako w fazę definitywną. Papież Jan Paweł II uroczyście zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu, wyrażając pragnienie, by z Łagiewnik wyszła "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" [Chrystusa] (Dzienniczek, 1732). Sam ten akt, uczyniony przez następcę św. Piotra, wystarczająco uzasadnia sens naszego zawierzenia się Miłosierdziu Bożemu. Czy wszyscy mamy pójść taką drogą?

     Akt zawierzenia się komuś wyrasta zwykle z poczucia kruchości istnienia i moich ograniczeń, odkrycia niewystarczalności moich pomysłów i poczynań. Nie stanowi jednak tylko prośby o pomoc czy oparcia się na kimś drugim. Zawierzając się, przekraczam siebie w moim doświadczeniu ludzkiego losu, przez co wyrażam swoją godność i wolność. Jeśli jeszcze taka postawa jest owocem zaufania komuś drugiemu, to przez zawierzenie się - czynię wyznanie miłości, buduję relację z tym kimś, a więc tworzę z nim wspólnotę.

     Zawierzenie się człowiekowi zawsze naraża nas na zawiedzenie. Inaczej jest z Bogiem, nie tylko dlatego, że jest On Kimś nieskończonym w miłości, wszechmocnym, wiernym i prawdomównym. Motywem zawierzenia Bogu jest Jego "zawierzenie" się nam, raz uczynione w chwili stworzenia, a dopełnione w tajemnicy Wcielenia i Odkupienia w Jezusie Chrystusie. Słowa gospodarza z przypowieści o winnicy: "Może uszanują mojego syna", wydają się westchnieniem Boga Ojca, który zaufał człowiekowi i posłał doń swego jedynego Syna. Do tej ufnej miłości Boga odwołuje się Jan Paweł II, zawierzając świat Miłosierdziu Bożemu: "Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu (...) dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!"

     Wobec tego zawierzenie się miłosierdziu Bożemu jest zwłaszcza otwarciem serca na przychodzącego do nas Chrystusa, który uwalnia ze śmierci i grzechu. Naszą odpowiedzią stają się słowa z obrazu "Jezu, ufam Tobie!", to krótkie i wymowne zawierzenie się Miłosierdziu, rozlewającemu się w sakramentach, które nas uzdrawiają i karmią. W ten sposób, uwolnieni z grzechu i smutku, wzrastamy w godności dzieci Bożych, przezwyciężając antyewanagelię naszych czasów, która w obliczu zła ogłasza nieobecność Boga. Jakiż "obraz" Boga można ocalić w obliczu ogromu nieszczęść ludzkości? Powie Jan Paweł II, że trzeba "oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia i światło łaski (...), którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny".

     Zawierzyć się Miłosierdziu, to zdać się na Boga, który jest Początkiem i Kresem mego istnienia, czyli zgodzić sie na Jego zamiary, jakie ma wobec mnie osobiście, wobec mojej rodziny i całej ludzkości; to ofiarować się Bogu, czyli uznać moją przynależność do Niego i Jego panowania nad moim życiem; to nieustannie odwoływać się do tego źródła łaski, którym jest Krzyż, co ma głęboki związek z wyznaniem dobrego łotra umierającego razem z Chrystusem: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa" (Łk 23,42). Owo odwołanie się do Miłosierdzia Bożego w definitywnej godzinie jego życia otwiera przed nim bramy wieczności. Wyrywa go z otchłani beznadziei w obliczu haniebnej śmierci. Wobec biegu historii, który każdego z nas przybliża do śmierci, oraz w obliczu znaków czasu, które coraz wyraźniej mówią, że żyjemy w przełomowym momencie dziejów, zawierzenie się Miłosierdziu Bożemu staje się niejako modlitwą naszych czasów

ks. Wojciech Skóra MIC

   

Wasze komentarze:
 Ania : 29.12.2016, 16:09
 Panie Jezu Miłosierny powierzam Ci moje dzieci,które wchodzą w dorosłość,aby zawsze były blisko Ciebie i spełniały Twoją wolę.Prowadź je przez życie.Jezu ufam Tobie
 basia: 18.09.2016, 15:09
 Dziękuję za każdą chwilę w moim życiu i życiu moje rodziny
 Marcin: 25.11.2015, 15:53
 Panie Wszechmogący i Miłosierny, oddaję się na posłuszeństwo Twoje. Niech się stanie Twoja wola. Troszcz się Ty "Jezu ufam tylko Tobie"...
 Rafał: 07.04.2015, 16:05
 O Jezu Miłosierny, zawierzam Ci mój rozbity związek. Już tylko Ty możesz go uratować. Jezu Ufam tobie.
 Agnieszka: 06.04.2015, 21:40
 Najmilosierniejszy Jezu,Zawierzam Ci mojego synka i blagam o dar zdrowia dla Niego.Ty jestes najwspanialszym lekarzem i tylko Ty mozesz Go uzdrowic.Badz dla nas milosierny,tak bardzo Ci zawierzam-Jezu Ty sie tym zajmij.
 wanda:11.1.2015: 11.01.2015, 10:07
 Milosierny Jezu -zawierzam Ci reszte mego zycia i moje kochane dzieci--zmiluj sie nad nami
 Maria: 07.01.2015, 07:38
 Jezu miłosierny ufam Tobie .Zawierzam Ci całe moje życie.
 agnieszka: 16.06.2014, 23:49
 Boze Zawierzam ci zycie moje i cala siebie! Jezu ufam Tobie !
 M: 26.05.2014, 08:17
 BOŻE MIŁOSIERNY ZAWIERZAM TOBIE MOJE ZYCIE.JEZU UFAM TOBIE .


 Żaneta: 03.05.2014, 20:19
 Miłosierdziu Bożemu zawierzam moje małżeństwo by zawsze panowała w nim miłość, wierność, uczciwość małżeńska oraz byśmy się nie opuścili aż do śmierci. Proszę Cię Miłosierny Boże by w moim małżeństwie panował szacunek oraz zawsze na pierwszym miejscu byśmy stawiali Pana Boga. JEZU UFAM TOBIE
 Zofia: 30.07.2013, 23:34
 Jezu Miłosierny zawierzam Ci moje życie , moich dzieci i mojego męża.Błagam chroń je od wszelkiego złego.Jezu ufam Tobie !!!!!!!!!!!
 Anna: 14.12.2012, 23:31
 Panie Jezu powierzam Tobie całe moje życie. Bądż moim PANEM. Jezu, ufam Tobie.
 barbara: 30.09.2012, 19:25
 Jezu Milosierny zawierzam Tobie moja rodzine oraz rodzine Agaty,Joanny,Janiny,Aliny,Teresy,Renaty,Grazyny,Danuty,Eli-Ogarnij Swoim Milosierdziem Panie Nas wszystkich oraz malzenstwo Magdy i Grzegorza,by w ich sercach zapanowal spokoj,jednosc,milosc i zgoda.
 Jerzy: 01.06.2012, 14:01
 TOTUS TUUS CHRYSTE - JEZU UFAM TOBIE. Miej w opiece całą moją rodzinę.
 łukasz : 13.04.2012, 19:58
  Panie zawierzam Ci całą swoją rodzinę ,a w szczególności swoje zdrowie Twojemu nieskończonemu miłosierdziu Amen !
 rodzic: 08.01.2012, 16:27
 Panie Jezu zawierzam moja przyszlosc i moich dzieci i prosze Cie prowadz nas w swej madrosci i wyzwol od bledow,strat,chorob,jak tez niebezpieczentw. Prowadz nas najkrotszymi drogami bezpiecznymi do Boga. Bog zapla za modlitwe.
 Bożena: 22.11.2011, 08:05
 Panie Jezu zawierzam ci moją rodzinę proszę o radośc w sercu pokój i mądrośc w podejmowaniu decyzji dla moich dzieci Jezu przytul ich błogosław im Ty jesteś moją nadzieją
 Piotr: 20.10.2011, 09:42
 Panie Boże! Zawierzam Tobie życie swoje i mojej rodziny.
 Piotr: 19.10.2011, 23:51
 Panie Boże! Zawierzam Tobie życie swoje i mojej rodziny.
 Stefania: 24.10.2010, 14:41
  Boże Ojcze Wszechmocny zawierzam Ci moją rodzinę, moje życie,moje ogromne problemy ...i proszę o Łaskę Twoje Miłosierne Serce .Panie proszę o CUD i wiem ,że on się dokona! Panie prowadź mnie każdego dnia właściwą drogą, dodawaj śił i kieruj moim życiem, życiem moich najblizszych i Błogosław im na każdy dzień...a wszystko będzie dobrze.Panie ,proszę -pomóż mi... Jezu Ukochany ufam Tobie!
(1) [2]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej