Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sens zawierzenia się Miłosierdziu Bożemu

     Idea zawierzenia od ślubów jasnogórskich z 1956 r. wpisuje się głęboko w nasz sposób wyznawania wiary i życia Ewangelią. Dnia 17 sierpnia 2002 r. w Łagiewnikach droga zawierzenia weszła niejako w fazę definitywną. Papież Jan Paweł II uroczyście zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu, wyrażając pragnienie, by z Łagiewnik wyszła "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" [Chrystusa] (Dzienniczek, 1732). Sam ten akt, uczyniony przez następcę św. Piotra, wystarczająco uzasadnia sens naszego zawierzenia się Miłosierdziu Bożemu. Czy wszyscy mamy pójść taką drogą?

     Akt zawierzenia się komuś wyrasta zwykle z poczucia kruchości istnienia i moich ograniczeń, odkrycia niewystarczalności moich pomysłów i poczynań. Nie stanowi jednak tylko prośby o pomoc czy oparcia się na kimś drugim. Zawierzając się, przekraczam siebie w moim doświadczeniu ludzkiego losu, przez co wyrażam swoją godność i wolność. Jeśli jeszcze taka postawa jest owocem zaufania komuś drugiemu, to przez zawierzenie się - czynię wyznanie miłości, buduję relację z tym kimś, a więc tworzę z nim wspólnotę.

     Zawierzenie się człowiekowi zawsze naraża nas na zawiedzenie. Inaczej jest z Bogiem, nie tylko dlatego, że jest On Kimś nieskończonym w miłości, wszechmocnym, wiernym i prawdomównym. Motywem zawierzenia Bogu jest Jego "zawierzenie" się nam, raz uczynione w chwili stworzenia, a dopełnione w tajemnicy Wcielenia i Odkupienia w Jezusie Chrystusie. Słowa gospodarza z przypowieści o winnicy: "Może uszanują mojego syna", wydają się westchnieniem Boga Ojca, który zaufał człowiekowi i posłał doń swego jedynego Syna. Do tej ufnej miłości Boga odwołuje się Jan Paweł II, zawierzając świat Miłosierdziu Bożemu: "Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu (...) dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!"

     Wobec tego zawierzenie się miłosierdziu Bożemu jest zwłaszcza otwarciem serca na przychodzącego do nas Chrystusa, który uwalnia ze śmierci i grzechu. Naszą odpowiedzią stają się słowa z obrazu "Jezu, ufam Tobie!", to krótkie i wymowne zawierzenie się Miłosierdziu, rozlewającemu się w sakramentach, które nas uzdrawiają i karmią. W ten sposób, uwolnieni z grzechu i smutku, wzrastamy w godności dzieci Bożych, przezwyciężając antyewanagelię naszych czasów, która w obliczu zła ogłasza nieobecność Boga. Jakiż "obraz" Boga można ocalić w obliczu ogromu nieszczęść ludzkości? Powie Jan Paweł II, że trzeba "oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia i światło łaski (...), którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny".

     Zawierzyć się Miłosierdziu, to zdać się na Boga, który jest Początkiem i Kresem mego istnienia, czyli zgodzić sie na Jego zamiary, jakie ma wobec mnie osobiście, wobec mojej rodziny i całej ludzkości; to ofiarować się Bogu, czyli uznać moją przynależność do Niego i Jego panowania nad moim życiem; to nieustannie odwoływać się do tego źródła łaski, którym jest Krzyż, co ma głęboki związek z wyznaniem dobrego łotra umierającego razem z Chrystusem: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa" (Łk 23,42). Owo odwołanie się do Miłosierdzia Bożego w definitywnej godzinie jego życia otwiera przed nim bramy wieczności. Wyrywa go z otchłani beznadziei w obliczu haniebnej śmierci. Wobec biegu historii, który każdego z nas przybliża do śmierci, oraz w obliczu znaków czasu, które coraz wyraźniej mówią, że żyjemy w przełomowym momencie dziejów, zawierzenie się Miłosierdziu Bożemu staje się niejako modlitwą naszych czasów


ks. Wojciech Skóra MIC   

Wasze komentarze:
 Marta: 14.09.2010, 13:01
 Boże, zawierzam Ci swoje całe swoje życie i życie mojej rodziny. Jezu ufam Tobie!
 poszukujący: 12.08.2010, 11:46
 Panie Boże, zawierzam się Tobie w swoich problemach, czuwaj nade mną i moja rodziną bo ona jest dla mnie najwazniejsza. Pobłogosław moje działania żeby przyniosły dobry skutek dla mnie i moich najbliższych. Proszę aby moja siostra zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dzieciątko. Proszę Cię o dobrych ludzi na mojej drodze do szczęścia. Jezu Ufam Tobie!!!
 Agnieszka: 19.07.2010, 22:28
 Panie Jezu wiem ze cokolwiek uczynisz bedzie to dla mnie dobre dlatego czekam na rozwiazanie tej trudnej sytuacji. Tak bardzo pragne kochac i byc kochana. Ty wiesz Panie. Badz wola Twoja
 Zbyszek: 12.02.2010, 19:38
 Miłośierny Boże który jesteś miłością zawierzam Ci moje małzenstwo moją zonę Edyte i córeczkę oraz tesciową .Jezu Ufam Tobie.
 Zbyszek: 10.02.2010, 22:44
 Dobry Boże cierpię wiesz jak bardzo, nie potrafię się modlić, nie wiem czy jesteś, mam w sercu nadzieję że tak. Ty wiesz czego pragnę całym sercem , nieudolnie błagam Cię o to Ojcze. Cierpię , moje życie nie ma sensu. Jezu jeśli jesteś bądź dla mnie miłosierny
 Bożena : 09.12.2009, 12:50
 Miłosierny Jezu! zawierzam Ci moje małżeństwo, moje dzieci i mojego samotnego brata. Jezu Ufam Tobie!
 rychu: 06.11.2009, 13:27
 Miłosierny Boże oddaję Ci moje nałogi.Ja nie potrafię ale Ty możesz wszystko. Jezu ufam Tobie
 ROMAN: 14.10.2009, 20:38
 PANIE BOŻE , ZAWIERZAM TOBIE MOJĄ ŻONĘ . CÓRKĘ , MAMĘ , MOICH NLABLIŻSZYCH , KOLEŻENŚTWO W PRACY , CAŁĄ WSPÓLNOTĘ DO KTÓREJ NALEŻĘ . JEZU UFAM TOBIE.
 Bozena: 05.10.2009, 14:41
 Panie Boze zawierzam Ci moje zycie i moich najblizszych prowadz mnie Panie chron od zlego-Jezu Ufam Tobie!
 mama: 19.08.2009, 13:27
 Miłosierny boże bardzo cię proszę o zdrowie dla mojego synka.Jezu ufam tobie.
 MARCIN: 21.05.2009, 11:54
 dziękuje CI JEZU za TWOJE miłosierdzie okazane mnie, mojej rodzinie i całemu swiatu. przepraszam za za swoje grzechy, moich bliskich i całego świata. pokornie prosze o łaske uzyskania renty abym mógł pomoc mojej rodzinie o łaske zdrowia, proszę o męża dla mojej siostry. proszę o ptrzebne łaski dla mojej rodziny i wszystkich drogich mojemu sercu. JEZU miłosierny zawierzam TOBIE CAŁE MOJE ŻYCIE. JEZU UFAMY TOBIE
 Damian18: 19.04.2009, 18:10
 Panie zawierzam się tobie i pragnę byś pomógł mi dojść do ostatecznego celu zbawienia.
 michalinka: 08.01.2009, 16:34
 mam chłopaka a le nie wiem czy do konca to jest to próbuje z nim pogadac ale boje sie jgo reakcji co mam zroboć???odpowiedzcie i na e-meil www.michalinka199328@o2.pl dziekuje z góry
 Slawek: 04.12.2008, 16:38
 Panie, zawierzam Ci całe swoje przeszłe i przyszłe życie. Chcę byś nim kierował, by działa się Twoja wola. Wiem, że bez Ciebie i Twojej miłości nic nie znaczę. Ty jesteś drogą, prawdą i życiem. Tylko w Tobie można odnaleźć sens. Zawierzam Ci też całą moją rodzinę. Jezu, ufam Tobie!
 Karina: 19.08.2007, 16:52
 Opatrznosci Boza - Blagam o cud w szybkim pozytywnym rozpatrzeniu mojej urzedowej sprawy. Dzieki ktorej bede mogla pomoc moim najblizszym. Tak bardzo ich kocham, bo w kazdym potrzebujacym jestes Ty Boze. Pomoz mi im pomoc, bo bez Ciebie nie jestem w stanie tego rozwiazac. Bez Twojego cudownego dotkniecia promieniem ktore wychodzi z Twojego Serca nie jestem w stanie tego pozytywnie przejscie. Boze niech Twoj promien dotknie mojej duszy i sprawi cud. W dniu 14.06.2007 wyslalam prosbe do Milosierdzia Bozego o pomoc. Dzis 19 sierpnia 2007 otrzymalam wiadomosc ze sprawa sie w niecodzienny sposob przesunela tak szybko ze to bylo nie do przewidzenia. Bo sie modlimy cala rodzina do Milosierdzia Bozego ktore jest nieskonczenie milosierne wielkie i oplywajace cudem. Milosierdzie Boze oddaje Ci siebie i moja cala rodzine cale moje zycie wszystko to kim jestem i jaki jestem. Ty jestes jedynym kierunwskazem w moim zyciu.
 Maria: 23.05.2007, 10:47
 Miłosierny Boże, który jesteś Początkiem i Kresem mego istnienia - zawierzam Ci siebie, całą moją rodzinę i wspólnotę, do której należę. Jezu ufam Tobie!
[1] (2)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej