Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bądź miłościw mnie grzesznemu...

Prawda o Bogu miłosiernym i przebaczającym nie jest ludzkim wymysłem - wynika z Pisma Świętego. Łatwo o niej zapomnieć i pozwolić, by przygniotły nas wyrzuty sumienia, codzienne troski i przeświadczenie, że grzech jest silniejszy. Dlatego warto przypomnieć sobie o naczyniach, którymi możemy czerpać ze zdrojów Bożej łaskawości.

Źródła łask...

Bożego miłosierdzia szczególnie mocno doświadczamy w sakramencie pokuty i pojednania. Sam Bóg daje nam w nim przykład przebaczenia, które dokonuje się "77 razy". Mimo naszych ciągłych upadków On na nowo nam przebacza, uobecniając w naszym życiu przypowieść o miłosiernym ojcu i marnotrawnym synu. Innym naczyniem, z którym możemy zbliżyć się do źródła Bożej miłości, jest Święto Miłosierdzia, obchodzone w drugą niedzielę wielkanocną. "W tym dniu otwarte są wszelkie upusty Boże, przez które płyną łaski" - powiedział Pan Jezus s. Faustynie. Pozostałe "naczynia" to Godzina Miłosierdzia (czyli 3 po południu), Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz kult obrazu Jezusa Miłosiernego. O godzinie 15.00 każdy z nas powinien choćby w krótkim akcie strzelistym zjednoczyć się z Chrystusem cierpiącym na krzyżu. Z kolei Koronkę Pan Jezus nazwał "ostatnią deską ratunku". Obiecał też, że przez jej odmawianie można będzie uprosić wszystko, co jest zgodne z Jego wolą. I wreszcie obraz Jezusa Miłosiernego, z którym Chrystus związał trzy obietnice: "Dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także już tu, na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi. Ja sam będę bronić duszy, która czcić będzie ten obraz, jako swej chwały w godzinie śmierci". Oczywiście, nie chodzi tu o jakąś magię czy kult bałwochwalczy. Czcimy zawsze Chrystusa - pamiętając, że zewnętrzna praktyka musi iść w parze z postawą naszego serca.

Idź i ty czyń podobnie...

Doświadczywszy miłosierdzia Boga, powinniśmy je przekazywać innym. Przypowieść o nielitościwym słudze, któremu pan darował wielki dług, a który sam nie potrafił darować niewielkiego zobowiązania, jest dla nas ostrzeżeniem. A nam, choć o tym wiemy, nieraz z tak wielkim trudem przychodzi przebaczenie tym, którzy wyrządzili nam krzywdę. Na pewno drogą do postawy miłosierdzia wobec innych jest pogłębiona osobista modlitwa. Ona pomaga nam zobaczyć naszą małość, grzeszność i to, że sami żyjemy dzięki miłosierdziu, jakie okazuje nam Bóg. Dzięki modlitwie pozbywamy się naszych iluzji, które zamykają nas na prawdę i blokują drogę do prawdziwego szczęścia, płynącego z wolności dziecka Bożego i pełnego zjednoczenia z Chrystusem. Wszelkiego typu pragnienia zemsty (a tym bardziej ich realizacja!), nienawiść, obmowy, oszczerstwa, przekleństwa pod czyimś adresem, bezlitosne osądzanie - to grzechy przeciwko miłosierdziu. Strzeżmy się ich, albowiem one zamykają nas na miłosierdzie Boga!

Miłosierdzie powinno być okazywane drugiemu człowiekowi zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Sposoby realizacji tego wezwania podpowiada nam "wyobraźnia miłosierdzia". Podczas swej ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wołał: "Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem".

Pytania do refleksji:

  • Czy wierzę w Boże Miłosierdzie? Jak je pojmuję? Czy nie wątpię w nie? Czy nie obrażam Boga zuchwałym popełnianiem grzechów, w przekonaniu, że jest miłosierny, więc mi przebaczy?
  • Jak przygotowuję się do sakramentu pokuty? Czy nie traktuję go powierzchownie i mechanicznie? Czy pamiętam, że jest on spotkaniem z miłosiernym Bogiem?
  • Czy potrafię przebaczać innym? Czy nie pielęgnuję w sobie pragnienia zemsty i nienawiści?
  • Czy mam "wyobraźnię miłosierdzia"? Czy potrafię dostrzec obok siebie tych, którym mogę je okazać i którzy go potrzebują?
Chrystusowe wezwanie do miłości wzajemnej na wzór Jego miłości wyznacza nam wszystkim tę samą miarę. Doznajemy niejako przynaglenia, abyśmy korzystając z daru miłosiernej miłości Boga, sami z dnia na dzień oddawali życie, czyniąc miłosierdzie wobec braci. Uświadamiamy sobie, że Bóg, okazując nam miłosierdzie, oczekuje, że będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie. (Jan Paweł II, Kraków, 18 sierpnia 2002 r.),

ks. Andrzej Adamski

Tekst pochodzi z Miesiecznika
Formacji Różańcowej "Różaniec"
czerwiec 2008



Wasze komentarze:
 kdom75: 14.03.2022, 13:09
 Bezimienny, Ty sobie żartujesz? Boga pytaj, a nie ludzi. On Ci wszystko powie, nawet Ci da.
 Artur: 12.09.2014, 00:07
 Może to dziwne tak pisać w internecie. Ale chce by mnie usłyszał i chcę to napisać. Boże zmiłuj się nade mną. Przepraszam za moje grzechy. Zlituj się Panie nade mną. Pomóż mi być silnym, odważnym, dopomóż aby nie opętał mnie grzech. I chociaż nie jestem godzien, pobłogosław mi proszę. Okaż mi swoje miłosierdzie i wysłuchaj Boże. Panie Ty wiesz wszystko.
 iwona: 12.08.2014, 19:52
 Panie proszę wybacz mi zraniłam bezbronne istoty,wybacz mi ,błagam o Miłosierdzie.
 Beata: 24.06.2012, 17:07
 Jak dobrze, że jest coś tak bardzo cudownego, że jest Miłosierdzie Boże... Jezu ufam Tobie.
 pusty: 18.07.2008, 22:42
 boli... Jezu, zachowaj mnie ode mnie samego ...
 Tomek: 06.07.2008, 12:16
 Bezimienny najlepiej abyś zajrzał do Dzienniczka sw. s. Faustyny tam poznasz historie koronki oraz wszystkie łaski z niej płynące.
 bezimienny: 05.07.2008, 15:50
 odpowie ktoś na moje pytanie?
 magda1595: 28.06.2008, 14:01
 Panie proszę z całego serca o łaskę proszę o spełanienie marzenia mego..... oraz pomóż mi w wyborze tak bardzo proszę....
 Ania: 26.06.2008, 13:23
 Do bezimiennego: Proponuje zamowic w ksiegarni TOLLE (adres podaje ADONAI) ksiazke ks. Pawlukiewicza- widzisz jej okladke powyzej nad naszymi wpisami. Kupilam, przeczytalam raz, potem kolejny i kolejny, i siegam po nia kiedy tylko na to mam ochote. Wiele tam ciekawego sie dowiesz o Bozym Milosierdziu. Ksiadz Pawlukiewicz opowiada o Bozej Milosci wspanialym jezykiem. Polecam i pozdrawiam.


 bezimienny: 25.06.2008, 20:14
 Słuchajcie mam ogromny problem! Problem dotyczący "Bożego Miłosierdzia".... Proszę o odpowiedź... Nie wiem jak to jest z tymi koronkami. Czy jeżeli odmówię jedną koronkę to jedna dusza idzie do nieba z czyśćca? A może jest na to ustalona godzina? 15.? A może tak wcale nie jest? Proszę o odpowiedź... !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Klimakśw. Jan Klimak

Modlitwa do św. Jana KlimakaModlitwa do św. Jana Klimaka

Pojednajcie sie z BogiemPojednajcie sie z Bogiem

Za lub przeciwZa lub przeciw

Czy powinnyśmy dziękować Bogu tylko ze względu na fakt, że taka modlitwa nam pomaga?Czy powinnyśmy dziękować Bogu tylko ze względu na fakt, że taka modlitwa nam pomaga?

Czy można Bogu dziękować za to, co jest dla nas trudne?Czy można Bogu dziękować za to, co jest dla nas trudne?

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej